Przejdź do treści

Przeczytaj także na MamBiznes. Podatkowa abolicja dla tysięcy, a nawet milionów kryptowalutowych transakcji ma potrwać od 13 lipca r.

Bitcoin i nie tylko — jak przedsiębiorca może rozliczać inwestycję w kryptowaluty?

Bitcoin a podatek dochodowy

Obiektem ich zainteresowania są zarówno najpopularniejsze cyfrowe waluty, jak i tzw. Co za tym idzie: powstaje pytanie, w jaki sposób przedsiębiorcy powinni rozliczać się z tych kosztów. Pixelated Bitcoin symbol made from cubes, mosaic pattern Kryptowaluty to jeden z najgorętszych tematów ostatnich miesięcy.

Miało to związek przede wszystkim z rekordowo wysokimi cenami Bitcoina, Bitkoinu przedsiebiorcy. skusiło wiele osób do inwestowania w cyfrowe pieniądze.

przedsiębiorcy - psouu-wolbrom.pl - Bitcoin, kryptowaluty i technologia blockchain.

Ich popularność stała się na tyle duża, że coraz więcej firm zaczęło wprowadzać możliwość opłacania transakcji Bitkoinu przedsiebiorcy. pomocą kryptowalut. Za i przeciw Zwolennicy Bitcoina wskazują na to, że obracanie nim jest stosunkowo łatwe i szybkie. Dokonywane za jego pomocą transakcje nie wymagają pośredników, a samo przechowywanie Bitcoina oraz operowanie nim jest bezpieczne.

Nie bez znaczenia dla niektórych jest także fakt, że płatności dokonywane Bitcoinami są anonimowe. Newsletter Wszystko o młodym biznesie i startupach na Twojej skrzynce Z kolei przeciwnicy Bitcoina wskazują, że nie ma on w niczym oparcia, działa na zasadzie bańki spekulacyjnej i nikt nie jest w stanie zagwarantować jego stabilności.

Doradztwo podatkowe

Co więcej, zdaniem niektórych analityków, upadek Bitcoina to kwestia czasu i można na nim wyłącznie stracić. Anonimowość Bitcoina jest niestety wykorzystywana także przez Bitkoinu przedsiebiorcy. Na przykład autorzy słynnego ransomware Bitkoinu przedsiebiorcy.

Bitkoinu przedsiebiorcy.

oprogramowania blokującego użytkownikowi dostęp do danych na Bitkoinu przedsiebiorcy. WannaCry domagali się od ofiar okupu wypłacanego właśnie w Bitcoinach. Jak rozliczać obrót kryptowalutą? Jak wskazują eksperci z firmy inFakt, przedsiębiorca, który już zdecyduje się na zakup kryptowaluty, może rozliczać obrót nią w ramach prowadzonej działalności, ale także poza — w przypadku, gdy obrót występuje incydentalnie.

Wówczas dochody ze sprzedaży kryptowalut można rozliczyć poza działalnością jako dochody z praw majątkowych. Z kolei w sytuacji, kiedy obrót cyfrowymi walutami jest ciągły, nastawiony na zysk i ma charakter zorganizowany, rozliczenie powinno nastąpić w ramach działalności gospodarczej. Przedsiębiorca handlujący kryptowalutami powinien pamiętać, aby wybrać odpowiedni kod PKD. W tym wypadku będzie to PKD Z — pozostałe pośrednictwo pieniężne.

Zaciekawił Cię nasz artykuł?

Wybierając Bitkoinu przedsiebiorcy. opodatkowania, przedsiębiorca może natomiast zdecydować się na zasady ogólne lub podatek liniowy. W rozliczeniu rocznym przychód ze sprzedaży kryptowalut należy wykazać razem z pozostałymi przychodami z działalności gospodarczej.

Warto też pamiętać, że nabycie Ethereum, Monero czy Bitcoina stanowi koszt uzyskania przychodu, który można rozliczyć na bieżąco. Przedsiębiorca musi jednak pamiętać o tym, aby mieć odpowiedni dokument, który potwierdzi poniesione koszty. W innym wypadku wydatek na kryptowaluty może nie zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu.

Publikacje Bitcoin a podatek dochodowy Podatki przypominają matkę. Często jej nie rozumiemy, ale rzadko potrafimy o niej zapomnieć.

Do kosztów można zaliczyć zarówno wydatki na nabycie kryptowaluty, która miałaby zostać dalej odsprzedana, jak i tych, które będą następnie Bitkoinu przedsiebiorcy. do celów Bitkoinu przedsiebiorcy. z prowadzeniem działalności.

Bitkoinu przedsiebiorcy.

Może to być np. Kiedy powstaje przychód ze sprzedaży kryptowaluty? Data wykonania Bitkoinu przedsiebiorcy.

Czym jest Bitcoin?

na rachunek przedsiębiorcy z konta giełdowego nie ma tu znaczenia. Jak zaksięgować koparkę do kryptowalut?

Bitkoinu przedsiebiorcy.

Tak zwana koparka do kryptowalut to komputer posiadający dużą moc obliczeniową. Koszt takiego zaawansowanego urządzenia wynosi zazwyczaj kilkanaście tysięcy złotych. Koparka powinna być zaksięgowana jako składnik majątku pod kodem KŚT Zespoły komputerowe. Ponieważ ma ona znaczą wartość, należy ją także wprowadzić do ewidencji środków trwałych oraz poddać amortyzacji.

Publikacje

Przedsiębiorca może także rozliczać w kosztach uzyskania przychodów wydatki poniesione na zakup sprzętu do wydobywania kryptowaluty oraz rachunki za energię elektryczną zużytą w tym celu. Co do energii elektrycznej — warto rozważyć zamontowanie Bitkoinu przedsiebiorcy. licznika, aby nie było wątpliwości, że pobrany prąd służy wyłącznie do kopania kryptowalut. Koszt zakupu i montażu dodatkowego licznika również oczywiście może być potraktowany jako koszt prowadzenia działalności.

Bitkoinu przedsiebiorcy.

Przeczytaj także na MamBiznes.