Rok szkolny 2008/2009

02-16.07.2009 - Turnus rehabilitacyjny

Galeria


Pokaz slajdów - Power Point

W dniach 2-16 lipca b.r. 29- osobowa grupa wychowanków OREW wzięła udział w turnusie rehabilitacyjnym zorganizowanym przez  Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno -Wychowawczy działający przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Wolbromiu. Turnus odbył się przy współudziale firmy EUREKA, która wraz z kadrą naszego Ośrodka i wsparciu finansowym ze środków PEFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego realizowała projekt:  „ Terapeutyczne formy usprawniania dzieci niepełnosprawnych – wyjazdowe szkolenie dla osób zaangażowanych w proces ich usprawniania”. 

Dzieci wraz z rodzicami i opiekunami  przez dwa tygodnie odpoczywali w malowniczej nadmorskiej miejscowości Jastrzębia Góra.

Na miejscu wspaniale ugościli ich gospodarze D.W. JUBILAT, obsługa zaskoczyła pełnym profesjonalizmem, a kuchnia robiła „fikołki”, aby zaspokoić podniebienia naszych wychowanków  (z powodzeniem). Codzienne różnorodne  zajęcia prowadzone przez naszych specjalistów urozmaiciły  pobyt, a rodzice  zdobyli nowe umiejętności, które będą im pomocne w codziennym życiu.

 

Naszym zdaniem turnus udał doskonale, co widać było po zadowolonych twarzach naszych wychowanków i ich rodziców. Aby w skrócie opowiedzieć jak tam dokładnie  było, zamiast słów użyjmy obrazów (prezentacja multimedialna).

 

Serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe. To dzięki ludziom dobrej woli udało nam się wyjechać na turnus rehabilitacyjny do Jastrzębiej Góry. Zorganizowanie takiej atrakcji nie byłoby możliwe bez pomocy  następujących osób:

 

- Bitner Celina

  Zakłady Kablowe Bitner

 

- Interkrąż

Poręba Górna 57

 

- Bank Spółdzielczy

Ul. Krakowska 26

Wolbrom

 

- Janina Skipiała

Olkusz

 

- Paweł Słaboń

Wolbrom

 

- Jolanta Kur

Chlina

 

- KMMH Spółka Cywilna Michał Kuś, Helena Kuś, Aleksandra Kuś

Ul. Krakowska 59

Wolbrom

 

- Renata Kaleta

 Wolbrom

 

- Jacek Syguła. Sklep „Jola”

Ul. 1-go Maja 5b

Wolbrom 

                                                                                                DZIĘKUJEMY

                                                                Wychowankowie i Kadra OREW26,30.06.2009 - Uroczysta Msza Święta i zakończenie roku szkolnego

 .

W piątek 26 czerwca 2009 roku w naszym ośrodku ksiądz Paweł Łajca odprawił uroczystą Mszę Świętą  z okazji zakończenia roku szkolnego i katechetycznego. We wtorek 30 czerwca pani Dyrektor Ewa Rosiek uroczyście podziękowała wychowankom, rodzicom i pracownikom za trud i pracę włożoną w minionym roku szkolnym 2008/2009 i życzyła wszystkim udanych wakacji. Zaraz potem ze stacji OREW ruszył wakacyjny pociąg z naszymi podopiecznymi, którzy zaprezentowali się w przedstawieniu pt. „Wakacyjne podróże małe i duże” przygotowanym przez A. Dulską,  P. Pasicha i D. Dolezy. Po rozdaniu świadectw nasi wychowankowie mogli już odjechać prawdziwym pociągiem na wesołe i słoneczne wakacje - czego im z całego serca życzymy. 23.06.2009 

23 VI 2009r.w ramach integracji ze środowiskiem lokalnym gościliśmy Koło Gospodyń Wiejskich z Lgoty Wolbromskiej. Stroje ludowe zaproszonych Pań nadawały szczególny akcent imprezie. Było wspólne śpiewanie , tańce i poczęstunek. Jak zwykle czas znalazła dla nas przewodnicząca Rady Powiatu Pani Lidia Gądek, aktywnie działająca tak w Kole, jak i na rzecz WTZ.


22.06.2009 

WTZ systematycznie realizuje swoje zadania w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Nasi uczestnicy podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe biorąc udział w kolejnym już projekcie systemowym POKL „ABC Gospodarki Społecznej”. Uczestniczą w spotkaniach z trenerami pracy, w wyjazdach integracyjnych oraz szkoleniach zawodowych. Z pewności dzięki temu mają oni większe szanse na znalezienie w przyszłości swojego miejsca na rynku pracy.


18.06.2009 - WTZ Lgota Wolbromska na wycieczce do Bałtowa

18 VI 2009r. WTZ zorganizował dla swoich uczestników wycieczkę krajoznawczą do Bałtowa. Świat dinozaurów zafascynował wszystkich, ale szczególnym zainteresowaniem cieszyły się żyjące zwierzęta, którym stworzono warunki zbliżone do naturalnych. Niezapomnianych wrażeń dostarczył również spływ tratwami rzeką  Kamienną.


05.06.2009 - Parada Smoków i Szewców

5 czerwca na wolbromskim Rynku  wychowankowie OREW wraz z dziećmi z pobliskich szkół i przedszkoli rozpoczęły obchody 13 Dni Wolbromia. Władza nad miastem została przekazana dzieciom przez burmistrza Jana Łaksę.  Przez  ulice Wolbromia ruszyła Parada Smoków i Szewców w której udział brał również czerwony smok przygotowany wspólnie przez dzieci  etapu wstępnego „0” i I „a” etapu edukacyjnego pod okiem mgr E. Haberki i mgr W. Bielach.  Barwny orszak pomaszerował pod Centrum Kultury, gdzie nagrodzono najpiękniejsze postacie smoków i szewców. Naszego smoka oraz szewczyka wyróżniono nagrodą specjalną.


05.06.2009 - WTZ Lgota Wolbromska w Krakowie

Jak co roku stało się tradycją, że Nasz WTZ bierze udział w imprezie „Kocham Kraków z wzajemnością”. 5 VI 2009r. odbył się kolejny festyn, na którym m.in. prezentowaliśmy prace artystyczne naszych uczestników.


03.06.2009 - Festyn z okazji Dnia Dziecka (Rodzice - Dzieciom)

Galeria

W środę 3 czerwca kolejny raz odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka, zorganizowany przez pracowników OREW wraz z rodzicami wychowanków. Dzieci i rodzice świetnie się bawili uczestnicząc w konkursie karaoke, konkursie plastycznym, zabawach z chustą animacyjną oraz w zawodach sportowych, gdzie rodzice rywalizowali wespół ze swoimi dziećmi.

Jak co roku kadra pedagogiczna przygotowała przedstawienie. Tym razem była to adaptacja bajki „Kopciuszek” w obsadzie fenomenalnych rodziców naszych dzieci. Występ poprzedziło wystąpienie p. dyrektor OREW oraz przemówienie burmistrza Jana Łaksy zakończone przekazaniem na ręce pani dyrektor słodyczy dla podopiecznych ośrodka (humor dzieci dowodzi, iż nieprawdą jest, że słodycze są niezdrowe!:).

Było też wiele okazji zasmakowania przepysznych przekąsek grilowych przygotowanych przez niezawodne ośrodkowe kucharki. Jak co roku za oprawę muzyczną odpowiedzialni byli Tyski i MC Tomasz, którzy ze znanym sobie profesjonalizmem dostarczali bawiącym się odpowiedniej ilości decybeli.

Pogoda i w tym roku dopisała, czego dowodem było licznie przybyłe grono gości w tym gości specjalnych:

 

Jan Łaksa – Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom

Katarzyna Gamrat – V – ce Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom

Jan Turek – Skarbnik Miasta i Gminy Wolbrom

Lidia Gądek – Przewodnicząca Rady Powiatu Olkuskiego

Stanisław Pyzio – Przewodniczący Rady Miejskiej

Stanisław Gardeła – V – ce Przewodniczący Rady Miejskiej

   Zbysław Owczarski – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Ochrony Zdrowia            UMiG Wolbrom/ Dyrektor BOP

Tadeusz Maj – Proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu

Paweł Łajca – wikariusz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu

Ewa Karcz – Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Wolbromiu

Tadeusz Posełek – Dyrektor MOPS w Wolbromiu

Teresa Flakiewicz – Dyrektor CKPiI w Wolbromiu

Elżbieta Fatyga – Kierownik WTZ w Lgocie Wolbromskiej

Zarząd Koła PSOUU

Pracownicy i  uczestnicy WTZ w Lgocie Wolbromskiej

Komisja Rewizyjna Koła PSOUU w Wolbromiu

Rada Rodziców OREW Wolbrom

Pracownicy BOP

Szkoła Podstawowa w Kluczach

 

Nie zawiedli nas także sponsorzy:

Oknoplast i SKOK Jaworzno – dmuchane zameczki

E. Barczyk – coś na ruszt

J. Syguła – słodycze

R. Kaleta – napoje niewyskokowe, słodycze

J. Haberka – świeżutkie wypieki

 

Z każdym rokiem festyn organizowany jest z większym rozmachem, i tylko czekać, aż osiągnie rangę „Dni Wolbromia”.:)21.05.2009 - Wspólne grillowanie WTZ Lgota Wolbromska - Podlesice

W dniu 21.05.2009 gościliśmy uczestników i kadrę zaprzyjaźnionych WTZ w Podlesicach.

Wspólne grillowanie upłynęło w atmosferze przyjaźni i miłej zabawy.


20.05.2009 - Wyjazd wychowanków OREW na zawody sportowe - ZawojaDnia 20 maja reprezentacja naszego ośrodka wzięła udział w imprezie integracyjno-kulturalno-sportowej „Zawoja pełna niespodzianek” z okazji obchodów Dnia Godności Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Imprezę zorganizował zarząd Koła PSOUU w Zawoi oraz PCPR w Suchej Beskidzkiej.

Organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji dla zaproszonych gości.

Imprezę otworzyła uroczysta Msza Święta oraz powitanie gości, następnie głos zabrał Rzecznik Praw Dziecka p. Marek Michalak. Kolejnym punktem obchodów było „Spotkanie z piosenką”, w trakcie której wszyscy goście mieli okazję wspólnie pośpiewać.

Po części wstępnej wszyscy zaproszeni goście udali się na halę sportową gdzie jako kulminacja obchodów odbyły się zawody sportowe. Nasi wychowankowie byli jedną z lepiej przygotowanych drużyn. Po zaciętej walce w dziesięciu konkurencjach, nasz „team” ostatecznie zajął … I miejsce (ex aequo z ośmioma innymi drużynami) zdobywając puchar i złote medale!

Na koniec zaproszono nas na obiad i zabawę taneczna połączoną z pieczeniem kiełbasek.

Po całym dniu pełnym wrażeń, pożegnaliśmy naszą nieocenioną opiekunkę p. Sabinę Pijanowską i ruszyliśmy w drogę powrotną, która mimo zmęczenia mijała w atmosferze radości z odniesionego sukcesu.


17.05.2009 - Sakrament I Komuii Świętej wychowanków OREW

    W niedzielę 17 maja o godz.14.00, w Kościele Podwyższenia Krzyża Św. w Wolbromiu, dziesięciu wychowanków naszego Ośrodka, tj. Natalia, Julia, Ewelina, Dawid, Norbert, Adam, Michał, Jasiu, Patryk i Krzysiu, przyjęło sakrament I Komunii Świętej.

Mszę św. celebrował ks. Paweł Łajca – duszpasterz podopiecznych OREW. Obecny był również ks. Proboszcz Tadeusz Maj, który serdecznie powitał zgromadzonych i ze wzruszeniem uczestniczył w ceremonii. Wśród wielu gości obecna była Prezes Zarządu PSOUU koło w Wolbromiu – pani Barbara Pasich.

Wyjątkowy nastrój wprowadziła odpowiednia oprawa muzyczna w wykonaniu chóru: pracowników Ośrodka i zaproszonych gości.

Piękna pogoda dodała uroku całej uroczystości tak, że na pewno dzień ten na długo utkwi w pamięci zarówno dzieci, jak i ich najbliższej rodziny.


11.05.2009 - WTZ w OSP Dłużec


Dzień strażaka podopieczni WTZ wraz z kadrą spędzili w zaprzyjaźnionej jednostce OSP Dłużec.
05,06.05.2009 - Wychowankowie OREW w straży pożarnej


We wtorek dn. 05.05.2009r. wychowankowie OREW wzięli udział w pokazie zorganizowanym przez wolbromską jednostkę straży pożarnej. Pokaz odbył się z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka.

Nasi wychowankowie mogli zobaczyć jak trudną i odpowiedzialną jest służba w straży pożarnej, mieli też okazję zobaczyć, dotknąć sprzętu gaśniczego i ratowniczego.

Niewątpliwie największą atrakcją poza zwiedzaniem remizy i zajęciem miejsca w wozie bojowym, była kąpiel w pianie z agregatu pianotwórczego.

Specjalnie na życzenie kadry odbył się pokaz technik ratowniczych z udziałem przedstawicielki naszej kadry w roli ofiaryJ.

Kolejnego dnia druga delegacja z naszego ośrodka „sprawdziła” stan i wyszkolenie jednostki PSP w Olkuszu, tam szczególną atrakcją było wynoszenie na podnośniku, co wielu mogło przyprawić o zawrót głowy, jednak nasi wychowankowie spisali się dzielnie.04.05.2009 - Rozpoczęcie sezonu zajęć z hipoterapii
„Poszły konie po betonie”- a raczej po łące, bo właśnie zaczęliśmy sezon wyjazdów na zajęcia hipoterapii. Jak co roku nasze dzieci korzystają z terapeutycznego wpływu naszego rumaka - Kubusia. Hipoterapia stanowi jedną z metod rehabilitacji osób niepełnosprawnych, a swoją specyfikację zawdzięcza koniowi biorącemu udział w terapii. To właśnie obecność konia - "współterapeuty" - sprawia, że jest to wyjątkowa i niepowtarzalna metoda terapeutyczna dająca zupełnie nowe i niespotykane w innych terapiach możliwości. Dzięki hipoterapii następuje:  zmniejszenie zaburzeń równowagi i poprawa reakcji obronnych, zwiększenie możliwości lokomocyjnych i zapewnienie kontaktu ze zwierzęciem i przyrodą,  stymulacja rozwoju psychoruchowego dziecka itp. Sezon zamykamy w październiku, więc przed nami wiele jazdy.29.04.2009 - Wyjazd wychowanków OREW do Jaskini Solnej w OlkuszuKażdy z nas chciałby cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem dlatego dnia 29 kwietnia 2009 roku udaliśmy się z naszymi wychowankami do Jaskini Solnej w Olkuszu. Powietrze wypełniające jaskinię solną jest bogate w cenne mikroelementy. Solą wyłożone są ściany i podłoga , co tworzy wewnątrz wyjątkowy klimat swoisty dla klimatu panującego nad Morzem Bałtyckim i w naturalnych grotach solnych Wieliczki i Bochni.

Przebywając w jaskini spędziliśmy miło i przyjemnie czas. Odpoczywaliśmy i relaksowaliśmy się na wygodnych leżakach przy dźwiękach spokojnej muzyki. Bawiliśmy się również w piaskownicy solnej , przesypując kryształki soli.

W drodze powrotnej urządziliśmy sobie mały piknik w Rabsztynie na świeżym powietrzu i zwiedziliśmy ruiny zamku.

Polecamy wszystkim takie formy relaksacji i wypoczynku, a my  z pewnością skorzystamy z nich jeszcze nie raz.23.04.2009 - WTZ w Jaskini Solnej w Olkuszu
Dnia 23.04.2009 zorganizowany został wyjazd do Jaskini Solnej w Olkuszu. Celem zajęć było świadome psychofizyczne wyciszenie organizmu, zrelaksowanie oraz  lecznicze oddziaływanie na górne drogi oddechowe, układ krążenia, układ nerwowy i układ pokarmowy poprzez wykonywanie ćwiczeń oddechowych.08.04.2009 - Śniadanie wielkanocne - WTZW dniu 08.04.2009 odbyło się tradycyjne śniadanie wielkanocne 

w WTZ.


07.04.2009 - Kiermasz prac świątecznych wychowanków OREW

W dniu 07.04.2009 na wolbromskim Rynku dzieci z OREW wraz ze swoimi opiekunami wystawiły własnoręcznie wykonane prace świąteczne. Wymyślnie ozdobiony kram wzbudzał szerokie zainteresowanie mieszkańców miasta, a dla dzieci było to kolejne, nowe, ciekawe doświadczenie.

                                                   (FT)27.03.2009 - Wystawy prac świątecznych WTZ
W ramach współpracy i integracji ze środowiskiem lokalnym uczestnicy WTZ z Lgoty Wolbromskiej przedstawili swoje prace artystyczne związane ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi. Wystawy zorganizowano na terenie zaprzyjaźnionych szkół tj. w Szkole Podstawowej nr 1 w Wolbromiu, w Zespole Szkół w Zarzeczu, w Szkole Podstawowej w Porębie Dzierżnej oraz w Ośrodku Zdrowia w Wolbromiu.


20.03.2009 - Symboliczne topienie Marzanny przez wychowanków OREW

 
Wreszcie mamy wiosnę i to za sprawą naszych wychowanków, którzy dnia 20 marca przez symboliczne „utopienie” Marzanny przegnali zimę na drugą półkulę.

Zima stawiała zaciekły opór jednak wobec siły naszych zdeterminowanych dzieci musiała ustąpić i oddać pole wiośnie, która miłościwie będzie nam panować do 22 czerwca.

                                                                         (MW)


26,27.02.2009 - Wyjazd wychowanków OREW do Olkusza na ściankę wspinaczkową  W ostatni tydzień ferii zimowych nasi wychowankowie próbowali swoich sił na ściance wspinaczkowej w Szkole Podstawowej nr 2 w Olkuszu. Pod okiem doświadczonych instruktorów nasze dzieci przełamywały swój strach wspinając się na 10 - metrowej ścianie, którą z trudem pokonują wprawni wspinacze.
Emocje sięgały zenitu kiedy, ku niemałemu zaskoczeniu kilku naszych wychowanków po wyczerpującej walce zdobyło szczyt tym samym udowadniając że każdy bez względu na swoje ograniczenia fizyczne, umysłowe czy emocjonalne, może wspiąć się na swój EVEREST.
Słowa podziękowania należą się panu S. Gockowi i panu P. Grabowskiemu za udostępnienie nam obiektu i opiekę instruktora.

                                                                                             (MW)23.02.2009 - Policjanci w WTZ-achW dniu 23.02.2009 WTZ odwiedzili policjanci z komisariatu Wolbrom.

Celem spotkania było omówienie bezpieczeństwa drogowego i zachowania się w miejscu publicznym.


19.02.2009 - Zabawa karnawałowa OREW


    W pierwszym tygodniu ferii zimowych w „tłusty czwartek” nasze dzieci wraz z opiekunami zorganizowały zabawę karnawałową na foye’rze Centrum Kultury w Wolbromiu.
Wychowankowie, przebrani za różne postacie z bajek, świetnie się bawili przy muzyce młodzieżowej.
Szampańska zabawa połączona z poczęstunkiem była zamknięciem karnawału, oraz podsumowaniem sezonu.
Serdeczne podziękowania dla pani Teresy Flakiewicz za dobrą współpracę i udostępnienie foyer’a.

                                                                    (MW)


12.02.2009 - Zabawa karnawałowa WTZ Lgota Wolbromska    W dniu 12.02.2009 w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej odbyła się zabawa karnawałowa, na którą zaproszono uczestników z zaprzyjaźnionych Warsztatów z Klucz.


06,10.02.2009 - Występy w Kluczach i Olkuszu
 

W dniach 06.02.2009 i 10.02.2009 wychowankowie OREW w Wolbromiu wraz z opiekunami zakończyli „tourne koncertowe” w powiecie olkuskim, występując na scenach w Domu Kultury w Kluczach oraz w Młodzieżowym Domu Kultury w Olkuszu.

Przy pełnej widowni i zaproszonych gościach, dzieci zaprezentowały dwa przedstawienia: „Mały książę”(Grand Prix na „Międzyszkolnych Potyczkach z Kulturą”) oraz jasełka pt.: „Idźcie na cały świat”( nagroda główna na „Miejsko-Gminnym Przeglądzie Grup Jasełkowych”). Oba przedstawienia spotkały się z aplauzem publiczności (owacje na stojąco!).Młodzi aktorzy świetnie odegrali swoje role, niewiele odbiegając od ekranowych profesjonalistów pokroju De Niro czy K. Brannagh. Na szczególną uwagę zasługuje rola mafiosa oraz bogacza z przedstawienia pt.: ”Mały Książę”, gdzie nasi wychowankowie zagrali jak prawdziwi profesjonaliści, powodując burzę braw i euforię publiczności znaną nam z takich gal jak np.: rozdanie „Oskarów”.

Słowa uznania należą się także reżyserom obu przedstawień: Annie Dulskiej i Pawłowi Pasichowi za przedstawienie pt. : „ Idźcie na cały świat” oraz Grażynie Grzance, Joannie Inglot, Anicie Tracz oraz Beacie Pokwiczał za przedstawienie pt. „Mały Książę”.

W przerwie między występami zagościł na scenie w Olkuszu zespół taneczny „Karmen” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wolbromiu. W Kluczach czas oczekiwania na drugi spektakl umiliły zespoły: „Ogniki” i „Iskierki” działające przy tamtejszym Domu Kultury.

Szkoda tylko, że nie wszyscy zaproszeni goście przyjęli zaproszenie, ale strata wydaje się być po ich stronie. Ci którzy ku naszej radości dopisali, byli zachwyceni występami.

                                                                                    (MW)


14.01.2009 - Miejsko - Gminny Przegląd Grup Jasełkowych


    14 stycznia 2009 roku w Centrum Kultury, Promocji i Informacji w Wolbromiu odbył się Miejsko - Gminny Przegląd Grup Jasełkowych.

Po obejrzeniu 10-ciu przedstawień Jury Konkursu, w składzie: Henryka Rogal (kierownik zespołu regionalnego "Łobzowianie", pedagog i instruktor teatralny), Anna Pasich (instruktor muzyki) oraz Teresa Flakiewicz (dyrektor Centrum Kultury),  przyznało Nagrodę Główną dla przedstawienia wykonanego przez wychowanków OREW w Wolbromiu pod tytułem: "Idźcie na cały świat".

Występ został przygotowany pod kierownictwem pani Anny Dulskiej oraz pana Pawła Pasicha.

Uczestnikiem przeglądu były również Warsztaty Terapii Zajęciowej z Lgoty Wolbromskiej, które otrzymały wyróżnienie.

                                                                                                (FT)ARCHIWUM