ARCHIWUM


Aktualności:

UWAGA !!!

 OREW Wolbrom informuje, że

 NIE PROWADZIMY ZBIÓRKI PIENIĘDZY NA DZIAŁALNOŚĆ OŚRODKA ANI NA WYPRAWKI SZKOLNE DLA WYCHOWANKÓW.

Ostrzegamy przed fałszywymi telefonami i osobami podającymi, że prowadzona jest zbiórka na OREW.

Prosimy takie sytuacje zgłaszać na Policję.PRZERWA WAKACYJNA W OREW     28.07 - 31.08.2016 r.

PRZERWA WAKACYJNA W OREW PRZEDSIĘBIORSTWO LECZNICZE     28.07 - 28.08.2016 r."NIC DWA RAZY SIĘ NIE ZDARZY"POMÓŻ DZIECIOM NIEPEŁNOSPRAWNYM ZDOBYĆ ŚRODKI Z BUDŻETU OBYWATELSKIEGO WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

ZAGŁOSUJ !!!

 

„ NIC DWA RAZY SIĘ NIE ZDARZY ”

- zadanie skierowane do osób niepełnosprawnych i ich rodzin.

 

Zadanie polega na cyklu rehabilitacyjnych wyjazdów dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców.

Wspomóż nasze działanie poprzez oddanie głosu na nasz projekt.

Sposoby głosowania:

1. Głosowanie jest możliwe od dnia 18 czerwca 2016 r. do dnia 6 lipca 2016 r.

2. W głosowaniu mogą wziąć udział mieszkańcy powiatu olkuskiego, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończyli 16 rok życia.

3. Głosować można: osobiście w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego przy ulicy Racławickiej 56 w Krakowie, elektronicznie na stronach internetowych: www.malopolskie.pl, www.bo.malopolska.pl, korespondencyjnie poprzez przesłanie karty do głosowania z dopiskiem Budżet Obywatelski na adres: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków.

4. Głosować można tylko raz na dany projekt i za pomocą tylko jednego, wybranego sposobu głosowania.

5. Wszystkie niezbędne informacje oraz wzór karty do głosowania można znaleźć na stronie internetowej http://bo.malopolska.pl

6. Jeśli nie masz możliwości zagłosować jak wyżej lub masz wątpliwości zadzwoń: (32) 647-28-83 lub przyjdź, pomożemy – OREW,  ul. Skalska 22, pokój 56.


12.07.2016


Galeria

Wycieczka

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej wraz z opiekunami 12 lipca  wybrali się na wycieczkę do Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach  w Krakowie.

Pierwszym miejscem, do którego dotarliśmy było Muzeum Lotnictwa.  Pod kierunkiem przewodnika, mogliśmy wysłuchać historii  polskiego i światowego lotnictwa.  Poznaliśmy wiele ciekawych anegdot na temat pierwszych maszyn latających, a także ich konstruktorów. Oglądaliśmy  słynne „Albatrosy” pamiętające czasy Wojny, samoloty, śmigłowce i szybowce z okresu II wojny światowej oraz lat powojennych. Mieliśmy również możliwość  zobaczenia od środka śmigłowca, z którego korzystał sam Jan Paweł II, podczas pielgrzymki w Polsce.

Następnie udaliśmy się do Łagiewnik, gdzie wysłuchaliśmy prelekcji o życiu  św. Siostry Faustyny oraz obejrzeliśmy zrekonstruowaną celę, w której przebywała i jej relikwie święte. W  Sanktuarium Bożego Miłosierdzia mogliśmy przeżyć chwilę zadumy i wyciszenia. Na zakończenie pobytu  w Łagiewnikach udaliśmy się na wieżę widokową, z której  podziwialiśmy piękną  panoramę Krakowa.


4.07.2016


Galeria

Aktywizacja zawodowa uczestników WTZ

         4 lipca we wtorek uczestnicy pracowni krawieckiej i pracowni gospodarstwa domowego wspólnie z instruktorami w ramach aktywizacji zawodowej wybrali się na wycieczkę do Wolbromia, podczas której zrealizowali trening ekonomiczny.

Pierwszym punktem wycieczki w ramach aktywizacji zawodowej było zwiedzania zakładu  państwa Piputów, która została  założona w 1945 roku.

Uczestnicy zostali powitani przez właścicielkę i zaproszeni do zwiedzania ciastkarni. Podopieczni poznali specyfikę produkcji ciast, ciastek i pączków oraz pogłębili wiedzę na temat zasad działania maszyn i urządzeń wykorzystywanych w ciastkarni.

Uczestnicy z wielkim zaangażowaniem brali udział w warsztatach cukierniczych, gdzie samodzielnie wykrawali ciasteczka foremkami, a następnie pod okiem cukiernika obserwowali wypiek w piecu. Na zakończenie wizyty wszyscy zostali obdarowani słodkimi ciasteczkami w postaci serc.

Zwiedzając ciastkarnię mogliśmy przekonać się, że praca cukiernika to niełatwe i nielekkie zajęcie.

 Następnie  wybraliśmy się na trening ekonomiczny do lodziarni, mini baru i wybranych sklepów, gdzie każdy samodzielnie dokonał wyboru produktu, a następnie z pomocą instruktora uregulował rachunek.

Serdecznie dziękujemy pani Czesławie Piputa i pracownikom za umożliwienie zwiedzania ciastkarni oraz okazaną gościnność i miłą atmosferę.


30.06.2016


Galeria

Wakacje, wakacje !!!

Dnia 30 czerwca w naszym Ośrodku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016. Swoją obecnością zaszczycili nas członkowie Zarządu PSOUU z Panią Przewodniczącą Urszulą Marcinkowską na czele. Na początku głos zabrała Pani dyrektor Ewa Rosiek dziękując wszystkim rodzicom za liczne przybycie i zaangażowanie  w życie Ośrodka. Przedstawiciele Rady Rodziców podziękowali dyrekcji oraz całej kadrze za pracę, pomoc i bardzo dobrą współpracę. Kolejnym punktem uroczystości było barwne  przedstawienie pt. „ Letnia pogoda” w wykonaniu wychowanków etapów edukacyjnych: III A,    III B i II D. Zakończenie roku szkolnego to doskonała okazja do wspomnień i podsumowań, dlatego na tę okazję została przygotowana prezentacja multimedialna ukazująca całoroczną pracę Ośrodka. Po prezentacji  nadszedł czas na pożegnanie naszych wspaniałych absolwentów. W tym roku było ich aż 6-cioro,którym z całego serca życzymy wszystkiego dobrego i powodzenia na kolejnym etapie życia. Po części oficjalnej wychowankowie wraz z rodzicami udali się do swoich sal dydaktycznych, gdzie zostały rozdane świadectwa, zaświadczenia  oraz słodkie upominki. Tym miłym akcentem rozpoczął się czas wakacji  i odpoczynku.


23.06.2016


Galeria

Obchody Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych  – Wolbrom 2016 r.

 
„Budujemy mosty z naszych serc”  pod taką nazwą w Wolbromiu odbyły się 23 czerwca 2016 roku obchody Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie  na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Wolbromiu.

W tym dniu odbyła się uroczystość z udziałem osób niepełnosprawnych, ich rodzin, przyjaciół, opiekunów, kierownictwa, pracowników oraz zaproszonych gości. Patronat honorowy nad obchodami objął Wojewoda Małopolski Józef Pilch i Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa. Wśród zaproszonych gości obecni byli v-ce wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, Przewodnicząca Rady Powiatu Olkuskiego Małgorzata Węgrzyn, Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Adam Zielnik, Proboszcz Parafii pw Podwyższenia Krzyża Świętego ks. Tadeusz Maj oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek, a także lokalni przedsiębiorcy.

Po uroczystym otwarciu i przemowach zaproszonych gości na deskach przychylnego Domu Kultury nasi podopieczni mogli zaprezentować swoje możliwości i umiejętności. Jako pierwsi wystąpili uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej w Warsztatowym pokazie mody. Wiele emocji i wzruszeń dostarczył uczestnik IV Małopolskich Impresji Poetyckich Bartłomiej Rams. Po chwilach zadumy nadszedł czas na  „Niesamowitą podróż w 80 dni dookoła świata”, na którą zaprosili nas wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Wolbromiu. Dzięki tym występom osoby niepełnosprawne mogły zaprezentować swoją wartość – to, że są piękni, mają wiele umiejętności i mogą wiele od siebie dać.

Po występach wychowanków na scenie pojawili się: psycholodzy, logopedzi, oligofrenopedagodzy i inni specjaliści na co dzień  pracujący z dziećmi. W tym dniu zaprezentowali wysokiej klasy taniec „Polka” połączony z elementami „Jiv’a” zamieniając się w gwiazdy sceny emanując energią i potencjałem, czym zaskoczyli pozytywnie całą widownię otrzymując gromkie brawa.

Po części oficjalnej przenieśliśmy się na plac przy Domu Kultury, aby kontynuować naszą podróż „budując mosty z serc”. Impreza plenerowa w konwencji morskiej, pozwoliła nam odwiedzić kontynenty różnych kultur.

W pięknym słońcu, które jak na zawołanie wyszło zza chmur i oświetliło radosne buzie uczestników podróży, nad którą czuwał Kapitan Jack, dopływaliśmy do poszczególnych lądów, gdzie nasi wychowankowie wraz ze swoimi opiekunami prezentowali obyczaje charakterystyczne dla danego zakątku świata. Na zakończenie rejsu Kapitan wraz ze swoimi kompanami zaprosił do integracyjnego tańca Chocolate choco choco i wspólnego zaśpiewania piosenki Anny Jantar „Żeby szczęśliwym być”.

W trakcie zabawy można było posilić się m.in. kiełbaskami z grilla, bigosem oraz odwiedzić Kawiarenkę Piracką i skosztować różnorakich słodkości oraz orzeźwić się barwnymi napojami.

Na zakończenie obchodów Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych zostały wręczone nagrody i dyplomy za udział w konkurencjach sportowych, w których najlepszą placówką okazał się ŚDS Wolbrom.

Wierzymy i mamy nadzieję, że Dzień Godności nie zakończył się w dniu obchodów, ale stanie się naszym codziennym ukłonem w kierunku osób niepełnosprawnych, impulsem do zrozumienia ich starań w trudach, wysiłkach i poświęceniach w osiąganiu życiowych celów. Ten dzień był nie tylko wyjątkowy, ale dobrze wykorzystany przez wszystkich uczestników jako okazja do integracji i pokazał, że można i warto łamać bariery oraz spojrzeć na świat z innej perspektywy.

Tegoroczne obchody Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych odbywały się w ramach projektu „Budujemy mosty z naszych serc” realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego ze środków PFRON.


20.06.2016


Galeria

Zajęcia integracyjne nad Nerką

W poniedziałek, 20 czerwca 2016 r. dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Wędkarskiego „NERKA” w Wolbromiu odbyły się integracyjne zajęcia plenerowe dla wychowanków Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Wolbromiu oraz uczniów klasy 4a z Zespołu Szkół Pod Lasem w Wolbromiu.

Uczestnicy zajęć oprócz wspólnego wędkowania zapoznali się również z techniką połowów, a także fauną i florą polskich zbiorników słodkowodnych. Łowienie poprzedzone zostało prezentacją sprzętu wędkarskiego oraz wspólnym przygotowaniem zanęty. Mimo, iż dla wielu dzieci był to pierwszy kontakt z wędkarstwem, każdy uczestnik złowił samodzielnie co najmniej jedną rybę. Wszystkie złowione przez nas okazy zostały ponownie wypuszczone do wody. Wędkowanie umilono słodkim poczęstunkiem oraz wspólnym grillowaniem kiełbasek.

Łowienie ryb sprawiło naszym podopiecznym wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Uczniowie szkoły podstawowej oraz wychowankowie OREW bardzo szybko nawiązali kontakt i świetnie się razem bawili podczas zajęć.

Planujemy kontynuować naszą wędkarską przygodę w przyszłości.


20.06.2016


Galeria

Nauka przez zabawę, czyli kilka słów o ... poznawaniu przez doświadczanie

W dniu 20 czerwca 2016 wychowankowie OREW uczestniczyli w zajęciach poszerzających wiedzę na temat otaczającego świata prowadzone przez psychologów Ośrodka. Spotkanie miało charakter warsztatu, a jego uczestnicy brali czynny udział w proponowanych doświadczeniach.

Zajęcia miały na celu nie tylko rozbudzić w dzieciach ciekawość otaczającym światem, ale też zachęcić do stawiania pytań i szukania odpowiedzi.

Uczestnicy mogli między innymi poznać odpowiedź na pytania:

- Co to jest ciecz nienewtonowska?

- Jak wbić patyk do szaszłyków w balon, tak by nie pękł?

- Czy można zmusić jajko, by samo weszło do butelki?

- Co się stanie z balonem wypełnionym powietrzem i wodą, kiedy umieścimy go nad ogniem?

- Jak zrobić swój domowy wulkan?

Wychowankowie mieli możliwość osobiście brać udział w doświadczeniach - dotykali, wąchali, oglądali i słuchali. Poprzez działanie, przeżywanie i odkrywanie  poznawali prawa fizyki i chemii.

Przed nami jeszcze wiele intrygujących pytań i równie niesamowitych doświadczeń!


17.06.2016


Galeria
Cała Polska Czyta Dzieciom
…Nagle - gwizd!
Nagle - świst!
Para - buch!
Koła - w ruch!...

W dniu 17 czerwca  wychowankowie I oddziałów edukacyjnych uczestniczyli w akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Tradycją akcji jest wspólne czytanie wiersza J.Tuwima „Lokomotywa”. W tym roku w gronie czytających znalazły się: dyrektor OREW Ewa Rosiek oraz Anna Dulska, burmistrz Wolbromia, przedstawicielka firmy TRI Poland oraz nauczyciele z licznych placówek naszej gminy.

Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się wychowankowie OREW recytując różne  wiersze, a byli to: Amelia Padło, Bartłomiej Rams oraz Wojciech Tracz. Po naszej prezentacji  swoje umiejętności pokazały dzieci z  Przedszkola Publicznego nr 2 w Wolbromiu.  Każdy z występujących otrzymał  od zaproszonych gości książkę promującą akcję czytania. Starsi uczniowie ze Szkoły w Zarzeczu w  swoim występie artystycznym również promowali akcję czytania książek dzieciom przez dorosłych.  Całe spotkanie upłynęło w miłej i przyjemnej atmosferze osłodzonej  czekoladowym wafelkiem.

Dziękujemy pani Jolancie Gamrot wojewódzkiej koordynatorce kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom za zaproszenie.


17.06.2016


Galeria

Cztery żywioły

Cztery są żywioły. Moc ogromna mają. Choć bywają bardzo groźne.
Chętniej pomagają.

Przez kolejne trzy miesiące dzieci z I etapów edukacyjnych zdobywały wiedzę na temat żywiołów- żywiołu wody, powietrza i ziemi.  Z licznych prezentacji multimedialnych, plansz edukacyjnych i zajęć terenowych wychowankowie mogli  zobaczyć i dowiedzieć się:

- Komu i do czego potrzebna jest woda.

- Co to jest obieg wody w przyrodzie.

- Jak należy dbać o wodę.

- Jakie jest miejsce naszej planety w kosmosie.

- Do czego potrzebna jest ziemia roślinom i zwierzętom.

- Czy można zobaczyć powietrze.

- Jak dbać o czystość wody, powietrza i ziemi.

W ramach zajęć dzieciaki poznały zwierzęta łąkowe oraz wykorzystanie gleby w ogrodnictwie odwiedzając gospodarstwo Państwa Mól w Domaniewicach. Jednak najwięcej radości, a przy tym wielu wrażeń dały dzieciom empiryczne doznania związane z żywiołami. Chętnie brały udział w doświadczeniach  takich jak: Gdzie szybciej rozpuści się atrament?, Chmurka w butelce, Góra wody, Malowanie na lodzie, Dlaczego świeca gaśnie pod szklanką? i wiele innych.

Kolejnym niezbadanym żywiołem jest Ogień- ale o tym w najbliższym czasie…….


15.06.2016


Galeria
„Inni -  jednak tacy sami…”
„Bogactwem człowieka są: uśmiech,
 przyjazny gest, pogodne  słowo”

Dobrze wiemy, że wszystko co ma swój początek musi mieć również i  koniec. Tak też było w przypadku naszego projektu integracyjnego „Inni -  jednak tacy sami…”, którego właśnie ostatnie VII spotkanie  miało miejsce 15 czerwca na terenach zielonych OREW-u.

Piękna pogoda od rana sprzyjała zajęciom w plenerze i wspólnemu grillowaniu, dlatego też po 2-ch integracyjnych pląsach podzieleni na grupy: uciekających i poszukiwaczy rozpoczęliśmy podchody. Grupa uciekających pierwsza wyruszyła wytyczając trasę po lesie znajdującym się wokół naszego Ośrodka, a grupa poszukiwaczy w tym czasie stymulowała swoje zmysły rozwiązując owocowe zagadki smakowe. Podczas leśnej wędrówki w poszukiwaniu strzałek i ukrytych listów zabawy było co niemiara, musieliśmy bowiem zmagać się z licznymi zadaniami takimi jak: łamanie języka sylabą „ka”, znajomością przysłów, wymyślaniem i pokazywaniem w parach ćwiczeń ruchowych, rozwiązywaniem zagadek i odszukiwaniem w trawie ukrytych przedmiotów. Na końcu musieliśmy odszukać znakomicie ukrytych w zielonej gęstwinie uciekinierów nadsłuchując głos echa. Po takich zmaganiach  posililiśmy się kiełbaskami i smakołykami, po czym z ogromną radością obejrzeliśmy prezentację multimedialną przypominając sobie z łezką w oku nasze miłe spotkania.  Wypełniliśmy ankietę - ewaluację z podchodów, jak również z całej realizacji projektu.

Na zakończenie nie zabrakło kwiatów, upominków i miłych, ciepłych słów podziękowań zarówno ze strony dyrekcji OREW-u pani Ewy Rosiek,  jak również dyrektora Gimnazjum nr 4 pana Henryka Pasicha oraz organizatorów projektu. Wszyscy zgodnie potwierdzili, iż takie działania integracyjne są bardzo potrzebne zarówno dla wychowanków ośrodka, jak i uczniów gimnazjum, którzy poprzez wspólne spotkania, przeżywanie, doświadczanie, aktywizację  i zabawę uczą się wzajemnych relacji kształtując odpowiednie postawy społeczne.

Mamy więc nadzieję na więcej spotkań…


15.06.2016OREW W WOLBROMIU WSKAZANY JAKO WZORCOWA PLACÓWKA TEGO TYPU W POLSCE

Czujemy się wyróżnieni i zaszczyceni tym, że Ambasada Polska w Izraelu wskazała właśnie nasze stowarzyszenie jako przykład „dobrych praktyk” w edukacji i terapii osób niepełnosprawnych. OREW w Wolbromiu został wytypowany jako placówka wzorcowa do wizytacji przez delegata zagranicznego.

W dniu 6 czerwca 2016 r. Koło PSOUU w Wolbromiu odwiedził wyjątkowy gość z Izraela – Pani Profesor Hefziba Lifshitz, która w Bar-Ilan University zajmuje się m.in. kształceniem specjalnym. Profesor Lifshitz kieruje również projektem „Empowerment Program” , który daje studentom z niepełnosprawnością intelektualną możliwość studiowania na Uniwersytecie Bar-Ilan i zdobycia tytułu licencjata.

Wizytując prowadzony przez PSOUU Koło w Wolbromiu  Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno –Wychowawczy Pani Profesor zapoznała się ze stosowanymi tam metodami terapii i specyfiką pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Była to również okazja do porównania systemu kształcenia osób z niepełnosprawnością intelektualną w Izraelu i w Polsce. Pani Profesor była pod wrażeniem naszych osiągnięć, pogratulowała nam wspaniałej pracy na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną życząc dalszych sukcesów, a także wyraziła chęć stałego kontaktu z naszym Kołem. 


13.06.2016


Galeria

Wśród średniowiecznych rycerzy……

Wychowankowie Oddziałów Przysposobienia do Pracy oraz uczestnicy WTZ brali udział w wyjątkowym spotkaniu w ramach platformy self – adwokatów na zamku gotyckim na Smoleniu. Wyjątkowa sceneria zamku, wapiennych ostańców oraz okolicznych lasów i pól znajdujących się w Dolinie Wodącej sprawiła, że mogli się poczuć jak w bajkowej krainie. Były to dla niektórych wychowanków Oddziału PdP ostatnie zajęcia  edukacyjne w terenie. Spotkaliśmy się głównie po to aby, pogratulować im ukończenia Oddziału Przysposabiającego do Pracy. Podczas zabawy czas został umilony zawodami sportowo - rycerskimi. Pierwsza konkurencja polegała na strzelaniu z łuku, druga  na rzucaniu dzidą, trzecia natomiast na rzucaniu kamieniem do celu. Po wesołym współzawodnictwie nieco wyczerpani w blasku promieni słońca zasiedliśmy do wspólnego biesiadowania przy grillu. Na sam koniec mieliśmy okazję podziwiać piękno niedawno zrekonstruowanego zamku wybudowanego w połowie XIV w. przez Jana z Pilczy, kasztelana radomskiego. Niesamowitych wrażeń dostarczył nam także widok z baszty, z której mogliśmy obserwować piękno okolicznej Doliny. Zmęczeni, choć niezwykle usatysfakcjonowani zakończyliśmy naszą przygodę…


11.06.2016Zbysław Owczarski wybrany na nową kadencję do Zarządu Głównego

W dniu 11.06.2016 r. Zgromadzenie Elektorów Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną dokonało wyboru członków Zarządu Głównego i Centralnej Komisji Rewizyjnej.

Bardzo miło nam poinformować, że do Zarządu Głównego na nową kadencję 2016-2020 został wybrany nasz przedstawiciel – pan Zbysław Owczarski.

Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w pracy na rzecz stowarzyszenia!


10.06.2016Sprawozdanie z dystrybucji artykułów spożywczych za okres V.2015 r. - V.2016 r. Podprogram 2015

 Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Wolbromiu od V.2015 r. - V.2016 r.  wydało 17 701,32 kg żywności tj. 1 285 paczek żywnościowych przywiezionych z Banku Żywności z Krakowa w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Wydano: 1 160 kg  makaronu świderki, 1 290 kg ryżu białego, 1930 kg kaszy jęczmiennej, 370 kg płatków kukurydzianych, 186 kg kawy zbożowej, 2 076 litrów  mleka UHT,  281,60 kg sera podpuszczkowego dojrzewającego, 650 kg sera topionego, 518,40 kg marchewki z groszkiem, 337,92 kg koncentratu pomidorowego, 374,40 kg dżemu truskawkowego, 1 728 litrów soku jabłkowego, 1 507,20 kg mielonki wieprzowej, 1 961,80 kg  klopsików w sosie własnym, 2 070 kg cukru białego, 1 260 litrów oleju rzepakowego.


9.06.2016


Galeria

Trening ekonomiczny

09 czerwca uczestnicy WTZ z pracowni plastycznej i komputerowej wybrali się do centrum Wolbromia.

Pod opieką swoich instruktorów realizowali trening ekonomiczny. Podopieczni tym razem zdecydowali wybrać się do wolbromskiej lodziarni. Z szerokiej karty menu wybrali sobie desery, złożyli zamówienia, a następnie za nie zapłacili. Po słodkiej konsumpcji udali się jeszcze do paru sklepów, by dokonać drobnych zakupów.

Trening ekonomiczny został zrealizowany i zadowoleni powróciliśmy do placówki.


8.06.2016


Galeria

Wyjazd do Zespołu Szkół Specjalnych w Sosnowcu

Dn. 8.06.2016 r. uczestnicy WTZ z pracowni kompetencji społecznych wzięli udział w wycieczce do Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu.

Dzięki dużej otwartości dyrekcji i kadry placówki mieliśmy możliwość obejrzenia pracowni  terapii Montessori, sali doświadczania świata i pracowni gospodarstwa domowego, w której iodbyła się degustacja smacznego deseru. Uczestnicy skorzystali równeż z groty solnej, sali masażu i hipoterapii. Na zakończenie udaliśmy się do pobliskiego, ogólnodostępnego parku polisensorycznego, w którym nasi podopieczni mogli aktywnie spędzić swój wolny czas, a jego  gospodarzem jest także Szkoła Specjalna.


5.06.2016Specjalne  wyróżnienie dla Orewiaków

Dnia 05.06.2016 r. (niedziela) na scenie w Domu Kultury w Wolbromiu przedstawiciel „Orewiaków” odebrał Specjalne  wyróżnienie i statuetkę za występ pt. „W 80 dni dookoła świata na motywach powieści J. Verne, który odbył się dn. 01.04.2016 r. w ramach Przeglądu Szkolnej Twórczości Artystycznej Wolbrom 2016 r. Kategoria Teatr.


3.06.2016


Galeria

PIKNIK INTEGRACYJNY „WSPÓŁISTNIENIE CZY WSPÓŁDZIAŁANIE? MĄDRA INTEGRACJA”

 3 czerwca zostaliśmy zaproszeni do zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół w Wolbromiu na Piknik Integracyjny. Było to już ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie w ramach projektu integracyjnego „Współistnienie czy współdziałanie? Mądra integracja”.

Tak jak zawsze zostaliśmy przyjęci  bardzo miło i serdecznie. Cała uroczystość rozpoczęła się podziękowaniami za udaną współpracę, wymianą upominków i dyplomów. Następnie nasi wychowankowie mieli możliwość obejrzenia występów artystycznych oraz pokazu judo przygotowanych przez młodzież z Zespołu Szkół w Wolbromiu. Kolejnymi punktami programu były ciekawe gry, zabawy sportowe oraz tańce umożliwiające integrację pomiędzy młodzieżą z obydwu placówek.

Na koniec spotkania wspólnie zasiedliśmy do smacznego poczęstunku przygotowanego przez młodzież z Zespołu Szkół.