ARCHIWUM


Aktualności:

PRZERWA WAKACYJNA W OREW       27.07 - 31.08.2015 r.

 
PRZERWA WAKACYJNA W WTZ         01.08 - 31.08.2015 r.

 
Administracja czynna przez cały okres wakacyjny.30.07.2015


Galeria

Wycieczka do Kalwarii Zebrzydowskiej - Inwałdu

Dnia 30 lipca z okazji zakończenia kolejnego etapu rehabilitacji społeczno – zawodowej uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę.

Pierwszym miejscem do którego dotarliśmy było Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, założone na początku XVII wieku przez wojewodę krakowskiego Mikołaja Zebrzydowskiego i rozbudowywane w kolejnych latach, ze słynnymi "kalwaryjskimi dróżkami" Pana Jezusa i Matki Bożej. Obecnie jest to jedno z najsłynniejszych miejsc kultu religijnego w Polsce z cudownym obrazem Matki Boskiej Kalwaryjskiej.

Kalwaria zwana "polską Jerozolimą" posiada Certyfikat Światowego Dziedzictwa Kultury Materialnej i Naturalnej UNESCO ze względu na wyjątkowe walory architektoniczne, historyczne, kulturowe i religijne.

         Następnym punktem wycieczki był Inwałd, gdzie po przerwie obiadowej w parku miniatur „Świat Marzeń”, pod kierunkiem przewodnika mogliśmy podziwiać najsłynniejsze obiekty architektoniczne ,,Polski, Europy i Świata”, które zostały przedstawione w postaci miniatur. Dodatkową atrakcją był seans w kinie 5D, labirynt oraz muzeum Tutenchamona.

Ta nietypowa z pozoru wycieczka turystyczna z aspektem religijnym była dla nas pewnym wyzwaniem. Pomysł ten okazał się trafny. Potwierdzeniem była wspaniała atmosfera wśród uczestników, którzy dostosowali się do charakteru wycieczki.


13.07.2015


Dnia 13 lipca 2015 roku Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Wolbromiu wydało 104 paczki żywnościowe tj. 877,92 kg żywności przywiezione z Banku Żywności z Krakowa. Jest to wsparcie dla rodzin w większości z powiatu olkuskiego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD).

Paczka żywnościowa zawierała następujące artykuły spożywcze: makaron świderki, ryż biały, kasza jęczmienna, płatki kukurydziane,  mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający, groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy.
11.07.2015


Galeria

SELF-ADWOKACI W ZAKOPANEM

11 lipca 2015 r. uczestnicy Platformy Self - adwokatów wyjechali do Zakopanego w ramach I zajęć terapeutyczno – integracyjnych realizowanych w ramach projektu ”Wcale nie jesteś gorszy, czyli mądra integracja” współfinansowanego przez Województwo Małopolskie. Uczestnicy platformy wraz z opiekunami przybyli na miejsce zbiórki o godzinie 7 rano i z parkingu przy OREW wyruszyli do Zakopanego. Po przyjeździe na miejsce udaliśmy się na dolną stację kolei, która zawiozła nas na Gubałówkę. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem składów kolei linowej, którą podróżowaliśmy prosto do celu. Piękna pogoda jaka nam towarzyszyła podczas pobytu na Gubałówce spowodowała, że mogliśmy podziwiać ze szczytu wspaniały widok na Tatry Zachodnie i Wysokie (kierunek południowy) z Giewontem na pierwszym planie. W kierunku pn. – zach. mogliśmy dostrzec panoramy beskidzkie z Babią Górą w tle, natomiast w kierunku wsch. oraz pn. – wsch. majaczące w dali Gorce i Pieniny. Kiedy nasyciliśmy oczy  wspaniałymi widokami na otaczające nas góry poszliśmy zjeść pyszny obiad w Karczmie u Klimka, gdzie przygrywała góralska kapela. Uczestnicy wyjazdu bardzo chętnie słuchali, a później zaczęli również tańczyć w rytm góralskiej muzyki. Ostatnim punktem naszego wyjazdu był spacer po Krupówkach i kupowanie pamiątek. W drodze powrotnej do domu, pełni wrażeń i naładowani pozytywną energią uczestnicy platformy śpiewali pieśni biesiadne, a w Wolbromiu wszyscy wysiedli z autokaru uśmiechnięci i bardzo zadowoleni z wyjazdu.


9.07.2015


Galeria

9 lipca rynek i ulice Wolbromia mieniły się różnorodnymi kolorami strojów oraz egzotyczną urodą uczestników biorących udział w Międzynarodowych Małopolskich Spotkaniach z Folklorem. Ulicami miasta przeszła barwna parada, której uwieńczeniem były pokazy narodowych i regionalnych tańców zespołów z Cypru, Pakistanu, Tajwanu oraz Zespół Pieśni i Tańca Wolbromiacy.

Wśród wystawców znalazły się również prace wykonane w placówce Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej. Bogactwo i różnorodność technik ich przygotowania przykuwały uwagę i cieszyły się dużym zainteresowaniem osób biorących udział w tym ciekawym wydarzeniu.

Biorąc udział w tego typu wydarzeniach uczestnicy Warsztatu mają możliwość uczestniczenia  w życiu społeczno-kulturalnym. Wystawa była również okazją, aby odkryć i uchwycić wyjątkowość rzeczy prostych, którymi na co dzień zajmują się nasi uczestnicy w ramach zajęć warsztatowych.

Wyrażamy wdzięczność, tym którzy wsparli naszą kreatywność, inicjatywę tworzenia prac rękodzielniczych.


30.06.2015


Galeria

Wakacji nadszedł czas…

Dnia 30  czerwca w naszym ośrodku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/15. Swoją obecnością zaszczycili nas członkowie Zarządu Koła PSOUU z Panią Przewodniczącą Urszulą Marcinkowską na czele. Na początku głos zabrała Pani Dyrektor dziękując wszystkim rodzicom za przybycie i zaangażowanie w życie ośrodka. Przedstawiciele Rady Rodziców podziękowali dyrekcji oraz całej kadrze za pracę, pomoc i bardzo dobrą współpracę. 

Kolejnym punktem uroczystości było przedstawieniept.: „Kaczka dziwaczka”   J. Brzechwy, w wykonaniu najmłodszych wychowanków z I i II oddziału przedszkolnego oraz I D oddziału edukacyjnego. Zakończenie roku szkolnego to czas podsumowań i wspomnień. Z tej okazji została przygotowana prezentacja multimedialna pt.: „Kronika wydarzeń OREW”  ukazująca całoroczną pracę ośrodka.

Następnie wychowankowie wraz z rodzicami udali się  sal dydaktycznych, gdzie od swoich terapeutów otrzymali świadectwa, zaświadczenia i słodkie upominki.

Tym miłym akcentem rozpoczął się czas słonecznych wakacji i błogiego odpoczynku.


25.06.2015


Galeria

Katechetyczne zakończenie roku szkolnego

Kolejny rok szkolny dobiegł końca. Rok pełen wzmożonej pracy nad sobą i rozwijania wszystkich naszych zdolności i pasji. Rok nowych wyzwań, które zawsze mają na celu wzbudzanie radości i wywołanie szczerego uśmiechu na twarzach naszych wychowanków. A wszystko to dzięki wierze w szczególną pieczę Najwyższego. Dlatego też dnia 25.06.2015 r. na terenie ośrodka odbyła się uroczysta Msza Święta celebrowana przez naszego Ks. Proboszcza Tadeusza Maja z Parafii Podwyższenia Krzyża Św.

Wszyscy wspólnie dziękowaliśmy za 10 miesięcy nauki i modliliśmy się o radosne i przyjemne przeżycie dni wakacyjnej swobody. Msza Święta sprawowana była również w intencji naszego Kacperka, którego zaledwie przed kilkoma dniami Pan Bóg powołał do siebie.


24.06.2015


Galeria

Platforma Self – adwokatów

„Nauka rozpoczynać się musi od zmysłowych spostrzeżeń, a nie od opisów rzeczy słowami”  - Jan Amos Komeński

To słynne motto stało się punktem wyjścia dla nowo powstałej platformy self – adwokatów, której uczestnikami zostali wychowankowie Oddziałów Przysposobienia do Pracy oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej. Podczas cotygodniowych spotkań uczestnicy platformy dowiedzieli się w jaki sposób być ambasadorem swoich własnych spraw czyli self adwokatem. Nasi podopieczni poznali jakie mają prawa i obowiązki, poznali różnicę między wsparciem, pomocą i opieką, oraz w jaki sposób korzystać z prasy, radia, TV i internetu w celu pozyskania informacji o otaczającym ich świecie. Ponadto celem naszych spotkań w przyszłym roku będzie włączenie członków platformy w aktywne życie społeczne poprzez uczestnictwo w zaplanowanych wyjazdach do urzędów, ośrodków kultury i rekreacji. Wyjazdy te będą miały na celu zwiększenie pewności siebie, oraz zdobywanie doświadczeń, które sprawią, że będą lepiej funkcjonować w życiu codziennym. Aby umożliwić realizację powyższych założeń będziemy brali udział w projekcie pt: „Wcale nie jesteś gorszy, czyli mądra integracja”.

24.06.2015 r. odbyło się spotkanie podsumowujące rok szkolny 2014/2015 podczas którego uczestnicy platformy integrowali się, rozmawiając ze sobą na różne tematy, spożywając pyszne potrawy z grilla i bawiąc się przy muzyce.


22.06.2015


Galeria

Galeria

Turniej Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych

22.06.2015 r. w hali olkuskiego MOSiR-u odbył się Turniej Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych Powiat Chrzanowski – Powiat Olkuski. Organizatorami zawodów w ramach Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych był Powiat Olkuski z PCPR w Olkuszu oraz PSOUU Koło w Wolbromiu.

W turnieju udział wzięło 38 zawodników z 13 placówek, pracujących z osobami niepełnosprawnymi. Tenisowe rozgrywki otworzył w-ce Starosta Powiatu Olkuskiego Jan Orkisz. Życzenia dla zawodników przekazali również w krótkich wystąpieniach: Przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Wolbromiu Urszula Marcinkowska, Proboszcz Parafii św. Andrzeja w Olkuszu ksiądz prałat Mieczysław Miarka oraz w-ce Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olkuszu Kazimierz Czyż.

Pełne emocji i sportowych wrażeń rozgrywki przy gorącym dopingu koleżanek, kolegów i opiekunów wyłoniły trzech najlepszych graczy. Pierwsze miejsce zajął Cichoń Krzysztof ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Babicach, drugie miejsce Jamrozowicz Wiktor z Zespołu Szkół Specjalnych w Olkuszu, trzecie miejsce Kozarski Tadeusz ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Babicach. Czwarte miejsce zajęła Cebo Ewelina z Zespołu Szkół Specjalnych w Olkuszu i jako najlepsza wśród kobiet została uhonorowana nagrodą specjalną, natomiast Kolarz Krzysztof z Domu Pomocy Społecznej w Płazie otrzymał nagrodę pocieszenia. Dyplomy, puchary  i nagrody rzeczowe wręczyli najlepszym zawodnikom przedstawiciele władz samorządowych powiatu olkuskiego. Podczas przerwy przybyłe osoby, skorzystały z poczęstunku zapewnionego przez organizatorów. Na zakończenie Przewodnicząca Rady Powiatu Olkuskiego Małgorzata Węgrzyn podziękowała wszystkim zawodnikom, kibicom oraz organizatorom za zaangażowanie w realizację turnieju.

Turniej, w którym uczestniczyły osoby niepełnosprawne jest bardzo ważnym czynnikiem warunkującym prawidłowe odgrywanie wielu ról społecznych. Życzymy wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, aby jak najwięcej imprez sportowo-rekreacyjnych odbywało się z ich udziałem.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom biorącym udział w turnieju!19.06.2015


Galeria

Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych w Środowisku Lokalnym

Koło PSOUU w Wolbromiu organizuje cykliczne już obchody Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych w Środowisku Lokalnym. Tegoroczne, które odbyły się w dniu 19 czerwca pod hasłem „Poznać, znaczy zrozumieć”, honorowym patronatem objął Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom pan Adam Zielnik. 

Zaproszeni goście oraz podopieczni stowarzyszenia wraz z rodzinami wypełnili po brzegi salę kinową wolbromskiego Domu Kultury, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości. Przewodnicząca Zarządu Koła pani Urszula Marcinkowska serdecznie przywitała przybyłych gości, podobnie proboszcz miejscowej parafii ksiądz Tadeusz Maj, który jak zwykle nie szczędził stowarzyszeniu słów pochwały , a Naczelnik Wydziału Edukacji pani Dorota Świerczek w imieniu burmistrza otworzyła obchody Dnia Godności.

Na scenie zaprezentowali się uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej we wzruszającym i refleksyjnym przedstawieniu pt. „Jesteśmy wśród Was”. Następnie swoje talenty prezentowali wychowankowie OREW – Paweł Grzanka, który wyśpiewał utwór J. Tuwima „Do prostego człowieka” oraz grupa „Dzieci Kwiaty” w pięknej inscenizacji „Ogród nadziei” inspirowanej powieścią „Tajemniczy ogród”. Na zakończenie części artystycznej kadra OREW swoim żywiołowym tańcem przeniosła wszystkich w westernowy klimat dalszej, plenerowej części spotkania. Teren wokół Domu Kultury otoczyli kowboje i Indianie, pojawiły się indiańskie tipi, wyrosły potężne kaktusy. Można było też zajrzeć do saloonu, zostać poszukiwaczem złota,  przybrać barwy wojenne i ozdobić się indiańską biżuterią, a nawet trafić za przyczyną szeryfa do aresztu. Dzień był pochmurny, więc indiańskim tańcem zaklinano pogodę. Na chętnych czekała też dorożka zaprzężona w dwa piękne kare konie.

Uczniowie LO realizujący wspólnie z Kołem PSOUU w Wolbromiu projekt integracyjny „Współistnienie czy współdziałanie? Mądra integracja” przygotowali pokaz tańca w stylu country, a reprezentanci wszystkich zaproszonych placówek walczyli o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom biorąc udział w ciekawych konkurencjach: rodeo, strzelanie z łuku, rzut lassem, snopkiem siana i podkową.  

Uczestnicy WTZ w Lgocie Wolbromskiej prezentowali swoje wyroby rękodzielnicze, wśród których były również słodkie smakołyki w „westernowych” kształtach.

Po raz kolejny osoby niepełnosprawne miały okazję pokazać, że potrafią się wspaniale bawić, że są radośni, nie oczekują litości, ale wsparcia, przez co prawdziwie imponują swoją postawą życiową.


15.06.2015Dnia 15 czerwca 2015 roku Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Wolbromiu wydało 109 paczek żywnościowych przywiezionych z Banku Żywności z Krakowa. Jest to wsparcie dla rodzin w większości z powiatu olkuskiego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD).

Paczka żywnościowa zawierała następujące artykuły spożywcze: makaron świderki, ryż biały, kasza jęczmienna, mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający, dżem truskawkowy, mielonka wieprzowa, klopsiki w sosie własnym, cukier biały, olej rzepakowy.


13.06.2015


Galeria

XI Prezentacje Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łazach

Dnia 13.06.2015 r. w Łazach koło Zawiercia odbyły się  XI Prezentacje Warsztatów Terapii Zajęciowej zorganizowane przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne z Klucz.

Cele imprezy była aktywizacja twórcza osób niepełnosprawnych, promowanie pozytywnego wizerunku osoby niepełnosprawnej, integracja środowiska osób zdrowych i niepełnosprawnych oraz możliwość wykazania się efektami działalności placówek.

Nasz Warsztat prezentował własne wyroby rękodzielnicze. Uczestnicy mogli podziwiać występy artystyczne przygotowane przez różne placówki. W trakcie trwania imprezy nasi uczestnicy brali udział w zajęciach warsztatowych organizowanych przez przedstawicieli „Osikowej Doliny”. Wykonane prace otrzymali jako upominki.

XI Prezentacje WTZ zakończyły się dla nas miłymi wrażeniami i pełnymi uśmiechami na twarzach.


12.06.2015


Galeria

Park Mitologii Greckiej

Wychowankowie  I „A,  B i D” Oddziałów edukacyjnych w piątek 12 czerwca udali się na zajęcia dydaktyczne do Parku Mitologii Greckiej w Zatorze, które były podsumowaniem cyklu zajęć pt.: Poznajemy państwa Europy. Jednym z poznawanych państw była Grecja, dlatego też zwiedzanie parku dało wszystkim dzieciom możliwość poznania  starożytnego  świata greckich bogów, herosów, bohaterów i mitycznych stworzeń. 

Płynąc tramwajem wodnym po malowniczym stawie wychowankowie podziwiali z bliska  m.in. gromowładnego Zeusa, Achillesa walczącego z Hektorem, Herkulesa, Afrodytę, Herę, Perseusza ratującego Andromedę i wiele innych postaci, o których to życiu usłyszeli ciekawe historie. Spacerując po parku zobaczyli rekonstrukcję ruin świątyni Apollina z Delf, szukali szczęścia w labiryncie Minotaura oraz odwiedzili wnętrze konia trojańskiego. Ciekawą atrakcją były również tańczące fontanny, na których wychowankowie mogli sami zagrać, wprawiając strumienie wody w bajeczny taniec. Pomimo zmęczenia   i żaru  płynącego z nieba dzieciom nie zabrakło dobrego humoru  i siły na zabawy oraz harce na  placu  zabaw.

Wszyscy uśmiechnięci i zadowoleni szczęśliwie wrócili do domu, pozostawiając w swojej pamięci niezwykłą przygodę i niezapomniane wrażenia.


12.06.2015


Galeria

Zajęcia wędkarskie nad Nerką

W dniu 12 czerwca 2015 r. odbyły się zajęcia plenerowe nad zbiornikiem „NERKA”  połączone z pokazem łowienia ryb dla wychowanków Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Wolbromiu dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Wędkarskiego „NERKA” w Wolbromiu.

W wędkowaniu  uczestniczyły dwie grupy PDP. Złowiliśmy bardzo dużo ryb w tym duże karpie i piękne  płocie.

Łowienie ryb sprawiło naszym podopiecznym wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Podopieczni  zapoznali się również z fauną i florą polskich wód.

Ryby łowiliśmy metodami spławikowymi (bat i odległościówka) i gruntowymi (picker). Jako przynęty użyliśmy kukurydzy oraz białych i czerwonych robaków.

Każdy miał okazję potrzymać wędkę w ręce i złowić swoją pierwszą w życiu rybę.

Wszystkie złowione przez nas okazy zostały wypuszczone do wody. Planujemy kontynuować naszą wędkarską przygodę w przyszłości.


8.06.2015


Galeria

„W kręgu tajemniczej ekologii”

Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy od kilku lat aktywnie współpracuje ze środowiskiem lokalnym, między innymi z Nadleśnictwem Olkusz Pomorzany. W ramach tej współpracy w dniu 08.06.2015 r. wychowankowie VI, VII i X zespołu rewalidacyjnego pojechali z wizytą do nadleśnictwa. W czasie pobytu podopieczni poznali kolejne etapy pozyskiwania z szyszek nasion do zalesiania terenów i dowiedzieli się jak ważne jest to dla środowiska przyrodniczego.

Wychowankowie mieli  okazję posłuchać wielu ciekawostek i informacji na temat roślinności i zwierząt żyjących na tym terenie.  Spacerowali również po leśnych dróżkach,  a także oglądali hodowlę sadzonek znajdujących się zarówno w szklarniach, jak i w korytach na świeżym powietrzu.

Po zwiedzeniu szkółki leśnicy przygotowali smacznego grilla dla naszych podopiecznych.

Dzięki współpracy z nadleśnictwem wychowankowie mieli  znakomitą okazję do kontaktów z przyrodą nieożywioną, lasem i jego mieszkańcami.  Poszerzyli oni swoją wiedzę przyrodniczą, rozwijając świadomość ekologiczną i ucząc  się odpowiedzialności za stan środowiska.


2.06.2015


Galeria

FILM W DOMU KULTURY

2 czerwca wychowankowie wszystkich oddziałów rewalidacyjnych i edukacyjnych w sprzyjającej aurze pogodowej wybrali się do kina na film pt.  „ALFIE MAŁY WILKOŁAK”. Była to niezwykła opowieść o chłopcu, który podczas pełni księżyca odkrywa, że staje się wilkołakiem. Jego perypetie poruszyły nasze serca. Film ukazał niezwykle ważne tematy  dotyczące codziennego życia, braterskiej miłości, tego jak ważna w życiu jest rodzina oraz akceptacji samego siebie. Dzięki temu  pozostanie on w naszej pamięci na długo.


1.06.2015


Galeria

PIKNIK INTEGRACYJNO –SPORTOWY Z OKAZJI DNIA DZIECKA

Od  lat  Dzień  Dziecka  w Ośrodku Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczym w Wolbromiu obchodzony  jest  w  sposób  bardzo  uroczysty. Kadra, która pracuje z wychowankami dokłada wszelkich starań aby ten szczególny  czas był pełen radości, niespodzianek i beztroski.

W tym roku Dzień Dziecka odbył się na stadionie „PRZEBÓJ WOLBROM”. Impreza rozpoczęła się meczem towarzyskim, pomiędzy damską i męska kadrą OREW. Wynikiem 4:3 zwyciężyły panie.

Po tak, emocjonującej rozgrzewce, do rywalizacji zaangażowani zostali wychowankowie wraz z opiekunami - przystąpili do licznych quizów, konkursów oraz zawodów sportowych. Nasi „mali” zawodnicy zostali obdarowani dyplomami.

Ten owocujący w wiele wrażeń dzień nie mógł zakończyć się inaczej niż słodkim poczęstunkiem, kiełbaską z grilla i przepysznym żurkiem.

Ten dzień na  długo  zapisze  się  w naszej  pamięci.

Serdecznie dziękujemy Klubowi Sportowemu Stowarzyszenia „PRZEBÓJ WOLBROM” za udostępnienie stadionu.


29.06.2015


Galeria

DZIEŃ MAMY

„ Jest na świecie przepiękna istota,
u której jesteśmy wiecznymi dłużnikami - matka”
M. Ostrowski

29.05.2015 r. zaprosiliśmy kochane mamy naszych wychowanków do wspólnej zabawy z okazji ich święta. Mamy wykazały się dużą zręcznością, kreatywnością, doskonałym słuchem muzycznym podczas wykonywania poszczególnych zadań. Udowodniły, że świetnie radzą sobie w kuchni, znają się na muzyce. Wychowankowie wręczyli swoim mamom pamiątkowe zdjęcia i kwiatki. Następnie zaprosili na kawę i pyszne lody.


28.05.2015


Galeria

Dzień Rodziny

28 maja w naszym ośrodku odbyło się spotkanie z okazji DNIA RODZINY. Przybyli licznie rodzice, brali udział w zorganizowanych konkurencjach przygotowanych przez terapeutów z  II i III Oddziałów  Edukacyjnych. W miłej, wesołej pełnej śmiechu atmosferze rodzice rywalizowali ze sobą, świetnie się przy tym bawiąc.  Na zakończenie wszyscy dostali pamiątkowe bukiety, a najważniejsze to przeżyte, niezapomniane wrażenia ze spotkania w najbliższym gronie.  


28.05.2015


Galeria

Zakupy, zakupy...

Dnia 28 maja grupa uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej z Lgoty Wolbromskiej po raz kolejny wyjechała do Wolbromia na realizację treningu ekonomicznego.

Tym razem nasi uczestnicy postanowili zrobić zakupy w wybranych przez siebie wcześniej sklepach. Każdy wziął ze sobą przyznaną sumę pieniędzy i sporządzoną dobrze przemyślaną listę zakupów.

Ilość asortymentów na półkach w sklepie z pasmanterią, tkaninami i artykułami gospodarstwa domowego zrobiła na niektórych osobach ogromne wrażenie. Urzekające produkty zachęcały by je dotknąć, obejrzeć i kupić. Mimo to, uczestnicy dokonali przemyślanych, rozsądnych zakupów, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.

Zadowoleni z właściwych wyborów wróciliśmy do warsztatu.

Wszyscy byliśmy zgodni: zakupy były udane.


27.05.2015


Galeria

„Kwiaty są pięknymi słowami i hieroglifami natury, którymi daje nam ona poznać, jak bardzo nas kocha.”
Johann Wolfgang von Goethe

Wychowankowie Oddziałów PdP 27.05.2015 roku wybrali się na zajęcia do Ogrodu Botanicznego w Krakowie. W trakcie zwiedzania mogliśmy przenieść się w krainę roślin pięknych i kolorowych.  Nasi podopieczni mogli się dowiedzieć, że Ogród Botaniczny UJ założono w 1783 r. , toteż znajduję się w nim wiele ciekawych, a zarazem starych gatunków roślin. Do najstarszych roślin znajdujących się na terenie ogrodu należy Dąb Jagielloński. Wiek tego pięknego dębu szypułkowego ocenia się na około 220 lat. Podczas zwiedzania mogliśmy poznać szeroką gamę roślinności. Do najbardziej egzotycznych należały rośliny: mięsożerne, tropikalne wodne i błotne, sagowcowate (zwłaszcza paprocie). Do największych atrakcji jakie mogliśmy podziwiać można zaliczyć szklarnię z roślinami egzotycznymi tzw. palmiarnię. Jednym z najpiękniejszych działów jaki podziwialiśmy skupiał się wokół roślin ozdobnych. W tym dziale oglądaliśmy kolekcje roślin, które były skupione w barwnych grupach i rabatach. Wśród tej grupy roślin na szczególną uwagę zasłużyły dalie, irysy i róże. Kolejna gamę roślin jakie mogliśmy zobaczyć były rośliny chronione. Do najładniejszych z nich ze względu na atrakcyjne kwiaty należą szafran spiski i mieczyk dachówkowaty. Pełni wrażeń wynikających z doznań estetycznych jakie mogliśmy przeżyć w czasie zwiedzania ogrodu udaliśmy na obiad do restauracji meksykańskiej. Po pysznym posiłku wróciliśmy zadowoleni do OREW.


27.05.2015


Galeria

„Jak przyjemnie i wesoło kiedy mamy są wokoło”. Kierując się  tą myślą  nasi wychowankowie  z  I , II  i „O”C Oddz. przedszkolnego oraz Oddziału edukacyjnego I  „C” i „D” wraz ze swoimi najukochańszymi mamusiami  wybrali się  w dniu 27.05.2015 do  ZOO

Kadra, która pracuje z wychowankami dokłada wszelkich starań aby ten szczególny  czas był pełen radości, niespodzianek i beztroski.

w Chorzowie. Celem zajęć było nawiązywanie pozytywnych emocji pomiędzy mamą a dzieckiem, a także  uwrażliwienie na wzajemne potrzeby. Bacznie obserwując naturalne piękno przyrody i znajdujące się tam zwierzęta, wszyscy spędzili miło czas wymieniając się refleksjami i spostrzeżeniami na temat swoich pociech oraz oglądanych zwierząt.

Największe wrażenia na wszystkich wywołał ogromny słoń , do którego większość osób wolała się nie zbliżać.  Odwiedziliśmy także  Mini Zoo,  gdzie można było zobaczyć i dotknąć kozy , króliki, świnki wietnamskie oraz żółwie. Na koniec udaliśmy się do Kotliny Dinozaurów, gdzie znajdowało się mnóstwo różnorodnych okazów  groźnych zwierząt.  Po długim, pełnym wrażeń  dniu zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Ośrodka !

Wszystkim Mamom życzymy na co dzień takiego uśmiechu,  jaki gościł w drodze powrotnej na  naszych twarzach….:)


26.05.2015


Galeria

Matka to najważniejsza osoba w życiu każdego człowieka. Wychowankowie Oddziału PdP wyrazili swoją miłość do Mamy zapraszając ich na uroczyste biesiadowanie.

Na początku został odczytany wzruszający wiersz oraz zaprezentowany pokaz multimedialny przedstawiający efekty pracy w poszczególnych pracowniach. W trakcie wszyscy dokonywali degustacji ciasta z truskawkami upieczonego przez swoje dzieci w pracowni gastronomicznej.

Czas upływał w miłej rodzinnej atmosferze na rozmowach. Uwieńczeniem spotkania były życzenia z wręczeniem upominku wykonanego własnoręcznie techniką deqpage oraz wspólne zdjęcia.


26.05.2015


Galeria

Dzień Matki

W dniu 26.05.2015 r. w naszym Ośrodku odbyło się uroczyste spotkanie wychowanków zespołów rewalidacyjno- wychowawczych z mamami z okazji Dnia Matki.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia życzeń dla mam przez panią Dyrektor, a następnie jeden z wychowanków – Krystian pięknie recytował wiersz pt. „Bukiet dla Mamy”. Dużo radości i oklasków pojawiło się przy rytmach piosenki Majki Jeżowskiej pt. „ A ja wolę moją mamę”, podczas których mogliśmy podziwiać taneczne talenty wychowanków. Nie zabrakło uśmiechu na twarzach podopiecznych, kiedy to mamy z zasłoniętymi opaską oczami musiały ich rozpoznać poprzez dotyk. Umiejętności kulinarno-sportowe mamy zaprezentowały podczas udziału w konkurencji - Mama w kuchni - min. przy obieraniu jabłka, tarciu go i podaniu swoim dzieciom, a także przy pokonaniu toru przeszkód z jajkiem na łyżce i ubiciu go na pianę. Mamy zostały obdarowane przez swoje pociechy czerwoną różą oraz certyfikatem 100% idealnej Mamy. Całość spotkania zwieńczył słodki poczęstunek oraz wspólna fotografia.

To był dzień pełen pozytywnych wrażeń, dzień który zapisał się w pamięci mam naszych wychowanków.


25.05.2015


Galeria

WYJAZD DO OGRODZIEŃCA

25.05.2015 r. wychowankowie z IV Zespołu Rewalidacyjnego w ramach zajęć zwiedzali Park Miniatur i Ogród Doświadczeń Fizycznych w Ogrodzieńcu. W parku zobaczyliśmy przepiękne zamki i warownie znajdujące się na Szlaku Orlich Gniazd oraz repliki machin oblężniczych z okresu średniowiecza. Makiety zamków zostały wykonane w skali 1:25. W Parku Doświadczeń Fizycznych poznaliśmy podstawowe prawa fizyki przy użyciu specjalnych urządzeń. Naszych podopiecznych najbardziej zafascynowały „ Trójkąty”, „Dzwony rurowe”, „Gongi”. Serdecznie dziękujemy pracownikom za miłe przyjęcie i wspaniałą atmosferę.


25.05.2015Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze

W dniu 25.05.2015 r. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze Członków Koła PSOUU w Wolbromiu. Ustępujący Zarząd Koła przedstawił sprawozdania merytoryczne i finansowe za rok 2014 oraz sprawozdanie (w formie prezentacji multimedialnej) z prac Zarządu Koła w minionej kadencji oraz podjętych działań w kierunku planowanych inwestycji. Komisja Rewizyjna również złożyła sprawozdanie ze swojej działalności kontrolnej przez okres całej kadencji, w którym bardzo pozytywnie oceniła pracę Zarządu Koła, wnioskując jednocześnie o udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi. Walne Zebranie przychyliło się do wniosku Komisji jednogłośnie podejmując stosowną uchwałę. Podczas zebrania odbyły się również wybory do Zarządu Koła, Komisji Rewizyjnej i Elektora.

Skład Zarządu Koła obecnej kadencji przedstawia się następująco:

Przewodnicząca – Urszula Marcinkowska

Wiceprzewodnicząca – Aneta Rzepka

Sekretarz – Ewa Rosiek

Skarbnik – Gabriela Sorodnik

Członkowie – Ewa Kałwa, Zbysław Owczarski.

Nowy skład Komisji Rewizyjnej:

Jadwiga Laskowska

Marzena Kościelniak

Grażyna Haberka

Krzysztof Moryń.

Elektorem Koła została Gabriela Sorodnik.

 

Wszystkim obecnym na zebraniu członkom stowarzyszenia serdecznie dziękujemy za udzielone poparcie i bardzo miłą atmosferę.


22.05.2015


Galeria

Mama to jedno z  pierwszych słów każdego dziecka. Jest to  najważniejsza osoba w jego życiu, należy więc o nią  dbać, troszczyć się i pielęgnować.

Dlatego, aby tradycji stało się zadość 22 maja w naszej placówce odbyło się pierwsze z kilku zaplanowanych spotkań, uroczyste święto najukochańszych osób -  „mam", czyli "Dzień Matki".

 To święto ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości oraz  podziękowania za trud włożony w wychowanie. Z tej okazji wychowankowie VI, VII, X zespołu rewalidacyjno – wychowawczego, I  „A” i „B” oddziału edukacyjnego oraz 0”A” i 0”B” oddziału przedszkolnego zaprosili wszystkie mamy na godzinę 10.30. Pani Dyrektor Ewa Rosiek złożyła wszystkim przybyłym mamom najserdeczniejsze życzenia, po których odbyły się krótkie występy przygotowane przez oddziały przedszkolne i I etapy edukacyjne. Uwieńczeniem części artystycznej  było wręczanie własnoręcznie wykonanych upominków oraz dyplomów dla „SUPUR MAMY”. Całusom i uściskom nie było końca, nie zabrakło również łez.

Po tak wielkim trudzie włożonym przez naszych podopiecznych, przyszedł czas na to aby swoją aktywność zaprezentowały mamy, w licznych konkursach i zabawach przygotowanych przez kadrę OREW. Rywalizacja była zacięta i przyniosła dużo uśmiechu, zadowolenia. Pozwoliła mamom przez chwilę przenieść się w świat dziecka, przypominając sobie jak się skacze na skakance, robi przysiady, rysuje z zawiązanymi oczami, rozpoznaje zapachy, tańczy z balonami i przeciąga linę. W nagrodę za dobrze wykonane zadania mamy zostały nagrodzone „Piegiem Szczęścia”, przyznanym przez naszą „PIPI” oraz gromkim odśpiewaniem „Sto lat” przez wychowanków wraz opiekunami.

Zmęczone, ale z uśmiechem na twarzy wszystkie mamy zasiadły do słodkiego poczęstunku. Atmosfera tej uroczystości była miła i niezwykle rodzinna.


21.05.2015


Galeria

„Ogród to wielka sztuka cierpliwości,
a tęczowe motyle pojawią się w nim,
tylko wtedy, gdy …”

         VII Podgórski Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych BONA FIDE Kraków 2015 był okazją do zaprezentowania naszego widowiska muzycznego, pt. „Ogród Nadziei” na deskach sceny Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY. Przedstawienie  powstało na terenie OREW w ramach projektu, pt. „Ze sztuką dookoła świata” współfinansowanego przez Województwo Małopolskie. W jego przygotowanie całym sercem zaangażowali się wychowankowie, jaki i ich opiekunowie. Cierpliwość i ciężka praca przyniosły oczekiwane efekty: radość i uśmiech na twarzach naszych podopiecznych, satysfakcję kadry i łzy wzruszenia  organizatorów Festiwalu.

21 maja odbył się Wielki Finał: oficjalne wręczenie dyplomów i pamiątek uczestnikom Festiwalu. Nasza grupa teatralna „Dzieci – Kwiaty” otrzymała Nagrodę Tęczowego Motyla i Nagrodę Publiczności. Profesjonalne Jury Festiwalu przyznało nam tę nagrodę za niebanalną formę świata magii oraz za piękną historię opowiedzianą kolorem, światłem i muzyką. 

Wielkim zaskoczeniem była dla nas Nagroda Publiczności, przyznana jednogłośnie przez wolontariuszy, pomagających podczas przeglądu.

           Jesteśmy wdzięczni za bardzo miłe przyjęcie i doceniamy rodzinną atmosferę, panującą podczas trwania Festiwalu.


15.05.2015


Galeria

„Święto Polskiej Niezapominajki” w ZS  w Zarzeczu

Dnia 15.05.2015 r. po raz kolejny uczestnicy  Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej  zostali zaproszeni na  tradycyjne spotkanie z okazji „Święta Polskiej Niezapominajki”  organizowane przez  Zespół Szkół w Zarzeczu.  Podczas uroczystości dzieci zaprezentowały  spektakl pt. ,,Eko – Kapturek” nawiązujący do ekologicznego dbania o środowisko.

Na zakończenie  po wspólnym pamiątkowym zdjęciu mali artyści obdarowali naszych uczestników własnoręcznie wykonanymi upominkami nawiązującymi do Święta Polskiej Niezapominajki,  a  następnie zaprosili  nas na słodki  poczęstunek.


13-14.05.2015


Galeria

„Pysznie i kolorowo”

W dniu 13 i 14 maja dzieci z grupy I i II Oddziału  Przedszkolnego poznawały warzywa, które najczęściej spożywają w okresie wiosny. Znalazły się wśród nich: pomidory, sałata, rzodkiewka, ogórek, marchew i ziemniaki.

Odwiedziliśmy nasz ogródek, dzieci oglądały grządki na których posiane są warzywa. Obejrzeliśmy szklarnię i znajdujące się w niej przysmaki.

W środę maluchy wraz z opiekunami przygotowali pyszną sałatkę z nowalijek, którą później zjadły ze smakiem. W kolejnym dniu przyszedł czas na małą rozpustę uwielbianą przez wszystkie dzieci - wspólnie przyrządziliśmy pyszne frytki i spałaszowaliśmy je wszystkie. Frytki oczywiście były zrobione ze świeżych, wiosennych ziemniaków.

Mniaaaaaam……………………….


13.05.2015


Galeria

SKĄD SIĘ BIORĄ KOSZULE ?

Dzień 13.05.2015 r. był dla wychowanków z oddziałów  edukacyjnych  0 C, I C i I E dniem pełnym  wrażeń. Wybraliśmy się do szwalni „Fabian” w Wolbromiu. Chcieliśmy na własne oczy zobaczyć jak powstają koszule. Miły gospodarz oprowadził nas po zakładzie, a my z wielkim zainteresowaniem przyglądaliśmy się pracy szwaczek. Poznawaliśmy narzędzia i akcesoria potrzebne do uszycia koszul.

Zapoznaliśmy się  z etapami szycia od wykroju  szablonu po gotowy produkt. Dzięki temu doświadczeniu zrozumieliśmy, że praca w szwalni wymaga wiele skupienia i uwagi. Z zainteresowaniem oglądaliśmy w magazynach gotowe koszule, przymierzaliśmy krawaty.  Na koniec pan Fabian poczęstował nas cukierkami.

Za interesujące zajęcia serdecznie dziękujemy.


11.05.2015


Galeria