AKTUALNOŚCI


30.07.2014


Galeria

Dnia 30.07.2014 r. w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej odbyło się uroczyste zakończenie kolejnego Etapu Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej. Gościem specjalnym na zakończeniu była pani Katarzyna Szojda pisarka, autorka książki pt. „ Bajko-nur czyli nura w bajkę” do której ilustrację robili nasi podopieczni. Uczestnicy wraz z instruktorami oraz zaproszonym gościem usiedli przy wspólnym stole. Przy kawie, ciastkach oraz pieczonych ziemniakach wspominaliśmy wydarzenia z minionego roku, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci.


14.07.2014


Galeria

Uczestnicy naszego WTZ biorą udział w wielu ciekawych zajęciach poza murami placówki . Jedną z atrakcyjnych form spędzania czasu był wyjazd dnia 14.07.2014 roku na zajęcia z hipoterapii do Gospodarstwa Agroturystycznego w Milonkach. Każdy z podopiecznych mógł wsiąść na konia i poprowadzony przez pana instruktora jechać na nim w specjalnie wydzielonej do zajęć zagrodzie. Zajęcia sprawiły uczestnikom  wiele radości i uśmiechu na ich twarzach. Połączyły przyjemne z pożytecznym (konieczność utrzymania przez wychowanków w czasie jazdy prawidłowego dosiadu zmusza do aktywnego prostowania się, a dzięki wzmocnieniu mięśni kształtuje się nowa, prawidłowa postawa ciała). Wychowankowie jeszcze długo dzielili się między sobą swoimi wrażeniami. Jak sami twierdzą – nie mogą doczekać się następnego wyjazdu „na konie”.


3.07.2014


Galeria

„ Przegląd twórczości artystycznej  PSOUU 2013/2014”

Po raz pierwszy w historii  naszego Stowarzyszenia  w dniu 3.07.14 spotkaliśmy się wraz z rodzicami oraz zaproszonymi gośćmi na „Przeglądzie twórczości artystycznej PSOUU 2013/2014” zorganizowanym na wielkiej scenie Domu Kultury. Swoją obecnością zaszczycił nas  proboszcz ks. Tadeusz Maj, pani prezes Zarządu Koła Urszula Marcinkowska, pani dyrektor OREW Ewa Rosiek, główna księgowa Iwona Musiałowska, dyrektor Biura Obsługi Placówek Zbysław Owczarski, pani wicedyrektor Anna Dulska oraz pracownicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej na czele z  kierownikiem  Sebastianem Sierką.

Spotkanie rozpoczęło się prezentacją multimedialną podsumowującą wszystkie ważne wydarzenia OREW Wolbrom w minionym roku szkolnym. Następnie  podopieczni Stowarzyszenia  zaprezentowali  swój krótki program artystyczny.  Dźwięki muzyki budujące  klimat przedstawień  wzruszyły niejedno serce, a przepiękne recytacje były dowodem, że poezja jest piękna i zbliża wszystkich ludzi.

Każda z grup przygotowała niezwykle ciekawy występ, pozwalający  zaskoczyć  widza, co spotkało się z ogromem braw i owacji.

W trakcie trwania występów wszyscy mogli zasmakować łakoci i słodyczy przygotowanych specjalnie na tę okazję .

Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku  spotkamy się ponownie i przeżyjemy to jeszcze raz.


27.06.2014


Galeria

„W przeszłość prze­noszą nas
wspom­nienia,
 a w przyszłość - marzenia…”

 
Rok szkolny 2013/2014 przeszedł już do historii. Pozostały nam już tylko wspomnienia.  27 czerwca  2014 roku w piątek odbyło się oficjalne zakończenie. Podsumowania  osiągnięć w mijającym roku szkolnym dokonały Pani Dyrektor Ewa Rosiek i Pani Prezes PSOUU Urszula Marcinkowska. Przewodniczący Rady Rodziców Pan Sebastian Sierka dziękując wszystkim pracownikom za trud i wysiłek porównał  organizację pracy w OREW do działania mechanizmu szwajcarskiego zegarka.

Ważnym  i bardzo wzruszającym momentem było pożegnanie absolwentów i wychowanków kończących edukację w OREW. Każdy z nich otrzymał pamiątkowy album ze zdjęciami wraz z portretem.

Magicznego klimatu uroczystości nadały: multimedialna prezentacja zawierająca kalendarium wydarzeń w OREW w roku 2013/2014, jak również barwne przedstawienie o tematyce wakacyjnej pt. „Magiczny Pociąg’ przygotowane przez  terapeutów i wychowanków  z II A oddziału edukacyjnego oraz I i II zespołu rewalidacyjno-wychowawczego , po czym wszyscy otrzymali swoje świadectwa.


26.06.2014


Galeria

Uczestnicy WTZ z Lgoty Wolbromskiej w „Bajko-nurze”

26 czerwca b. r w Osiedlowym Klubie Przyjaźń w Olkuszu odbyło się długo oczekiwane spotkanie promujące książkę autorstwa Pani Katarzyny Szojdy

pt. „ Bajko-nur czyli nura w bajkę”. Wydarzenie to było bardzo ważne dla Naszej placówki, szczególnie dla Doroty Molendy oraz Zbyszka Karonia- autorów znakomitych ilustracji do wybranych bajek, które pojawiły się w promowanym wydawnictwie. Jak widać Lgodzki WTZ może poszczycić się wspaniałymi artystami, którzy mimo przeciwieństw losu pokonują wszelkie przeszkody i bariery. Swoją działalnością udowadniają, że przy odrobinie chęci oraz przy wsparciu środowiska można dokonać rzeczy wielkich…

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


25.06.2014


Galeria

Zakończenie roku katechetycznego

Dnia  25.06.2014r.tradycyjnie, uroczystą Mszą świętą zakończyliśmy  pracowity, kolejny rok szkolny w naszym ośrodku.  Ks. Proboszcz Tadeusz Maj z Parafii Podwyższenia Krzyża Św. osobiście sprawował  Mszę w  intencji wszystkich wychowanków, rodziców i  całej kadry OREW. Podsumowując   te 10 miesięcy nauki i pracy, błogosławił nam na wakacyjny czas wyjazdów i odpoczynku od codziennych zadań. Ks. Tadeusz cały rok szkolny towarzyszył nam, roztaczając osobistą opiekę nad wszystkimi wychowankami i kadrą, za co jesteśmy bardzo  wdzięczni. Pani Dyrektor Ewa Rosiek  z  delegacją  wychowanków podziękowała serdecznie Księdzu Proboszczowi  wręczając skromny bukiet kwiatów i pamiątkowy album.


24.06.2014


Galeria

SPOTKANE INTEGRACYJNE Z WTZ WE LGOCIE WOLBROMSKIEJ

W dniu 24.06.2014 r. Oddziały Przysposobienia do Pracy oraz Oddział Edukacyjny III „C” zostali zaproszeni na spotkanie integracyjne do Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej. Podczas spotkania wspólnie biesiadowaliśmy na zewnątrz we wspaniałej wiejskiej scenerii. Nasi wychowankowie wraz z instruktorami zwiedzili poszczególne pracownie, oraz poznali specyfikę pracy w tym miejscu. Szczególnie ważne było to dla czterech wychowanków Oddziału PdP, którzy chcą związać swoją przyszłość z tą placówką. Po wspólnej zabawie wróciliśmy do OREW zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Nasi podopieczni jeszcze długo wspominali miłą atmosferę jaka panowała podczas naszej wizyty, za co serdecznie dziękujemy.


24.06.2014


Galeria

Zajęcia terapeutyczno – edukacyjno – rewalidacyjne w Inwałdzie

Kierując się słowami Jana Amosa Komeńskiego „Nauka rozpoczynać się musi od zmysłowych spostrzeżeń, a nie od opisów rzeczy słowami” 24.06.2014 udaliśmy się na  zajęcia do Inwałdu.  Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzania grodu średniowiecznego, który znajduje się na kamienistym wzniesieniu i jest  otoczony drewnianymi balami. Przekraczając jego bramy cofnęliśmy się do XV wieku i znaleźliśmy się w chacie tkacza, szewca, kowala, garncarza, powroźnika. Mogliśmy z bliska przyjrzeć się  strojom osadników oraz podziwiać ich pracę. Następnie specjalna ciuchcia zawiozła nas do MINI ZOO. Poznaliśmy różne gatunki zwierząt, wspaniałą atrakcją było karmienie zwierzątek. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Parku Miniatur "Świat Marzeń".  Podziwialiśmy  w nim modele obiektów architektonicznych z całego świata. Zmęczeni ale pełni wrażeń wróciliśmy do domu:

Uczestnicy:

III, IV i VIII Zespół Rewalidacyjno – Wychowawczy

I i II Oddział Przedszkolny

O „A” i 0 „B” Oddział Przedszkolny


23.06.2014


Galeria

Dnia 23.06.2014 r. wychowankowie z oddziałów PdP wybrali się do ZOO w Krakowie. Zwiedzając ogród zoologiczny zapoznali się z wieloma gatunkami zwierząt, które znały ze zdjęć i filmów. Dzięki obserwacji z bliska poznały ich wygląd, oraz tryb życia. Po ZOO przenieśliśmy się na Rynek Główny miasta Kraków, gdzie spacerkiem udaliśmy się do restauracji meksykańskiej. Delektując się kuchnią meksykańską świętowaliśmy 20 urodziny naszej wychowanki Basi. Wyjazd dostarczył nam wielu wrażeń i radości, był wspaniałą lekcją przyrody i kultury.


16.06.2014


Galeria

16 czerwca 2014 odbyły się w naszej placówce warsztaty sztuki japońskiej zorganizowane przez Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie i TRI Poland.

Wychowankowie starszych grup edukacyjnych mieli możliwość zapoznania się z kulturą i tradycją Japonii. Po obejrzeniu krótkiego filmu wprowadzającego, przystąpiliśmy do prac warsztatowych. Podczas tych zajęć przypomnieliśmy sobie sztukę składania papieru origami a przede wszystkim poznaliśmy japońską sztukę pakowania w materiał – Furoshiki. Na koniec mieliśmy możliwość przymierzenia tradycyjnego stroju japońskiego- kimona.


13.06.2014


Galeria

Wyciągiem na Skrzyczne

         W dniu 13 czerwca 2014r. Odziały PDP wyruszyły zwiedzać Szczyrk. To piękne miasteczko położone w Beskidzie Śląskim przyciąga turystów wyciągiem krzesełkowym na Skrzyczne. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych jakie mogli tam zobaczyć nasi wychowankowie. Mnóstwo radości sprawiło wszystkim wyjechanie wyciągiem na sam szczyt. Nie zabrakło też strachu, gdyż niektórzy mieli okazję jechać wyciągiem krzesełkowym po raz pierwszy. Piękna pogoda sprawiła, że ze Skrzycznego rozciągały się czarujące widoki a cumulusy dodawały niezapomnianego uroku temu miejscu. Nie zabrakło też czasu na wypicie herbaty w schronisku. W środku budynku czekał na nas przyjazny pies bernardyn, który uwielbia pozować do zdjęć, również z naszymi wychowankami. Niektórzy podopieczni zakupili sobie pamiątki, aby przypominały im to urokliwe miejsce. Po zjeździe kolejką wszyscy udali się na pyszny obiad, aby nabrać sił na długą powrotną podróż. W naszych wspomnieniach na długo pozostanie ten czerwcowy wyjazd...


13.06.2014


Galeria

Frytkowy piątek

Dnia 13.06.2014r dzieci z I C Oddziału Edukacyjnego i 0 C Oddziału Przedszkolnego w ramach zajęć edukacyjnych związanych z poznawaniem najbliższego środowiska wybrały się wraz z opiekunami do gospody „Pod Lasem”. Dzieci w ramach treningu ekonomicznego – samodzielnie zamawiały ulubione frytki.

Zajęcia organizowane poza ośrodkiem miały miedzy innymi na celu: rozwijanie prawidłowych wzorców zachowań w miejscach publicznych, kształtowania umiejętności współżycia w grupie i nawiązywania kontaktów społecznych oraz poznawania bliższego i dalszego otoczenia.

Wychowankom tak bardzo spodobała się taka forma zajęć, że planowane są kolejne treningi ekonomiczne.


12.06.2014


Galeria

PIKNIK INTEGRACYJNY „WSPÓŁISTNIENIE CZY WSPÓŁDZIAŁANIE? -MĄDRA INTEGRACJA”

12  czerwca 2014 roku na terenie naszej placówki odbyło się piknik  integracyjny,  w ramach zakończenia III edycji projektu integracyjnego: „WSPÓŁISTNIENIE CZY WSPÓŁDZIAŁANIE? MĄDRA INTEGRACJA”.

Spotkanie rozpoczęło się od podziękowań za miłą i owocną współpracę, złożonych na ręce dyrekcji Ośrodka Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczego – p. Ewy Rosiek przez dyrektora Zespołu Szkół p. Krzysztofa Osmendę.

Nasi podopieczni podziękowali przybyłym gościom, obdarowując ich własnoręcznie przygotowanymi upominkami.

Kolejnym punktem programu była część artystyczna: uczniowie ZS wystąpili z przedstawieniem „Alicja w krainie czarów” nasi wychowankowie zaprezentowali się w dwóch występach: pierwszy to „Taniec Ognia”, druga  grupa zaprezentowała się w fantastycznym utworze „My Cyganie” gdzie za serce ujęły nas wspaniałe stroje, cygański taniec a młodzież i muzyka porwała nas wszystkich do wesołej zabawy.


11.06.2014


Galeria

„Zwiedzanie” TRI Poland

11.06.2014r wychowankowie starszych grup edukacyjnych PDP i gimnazjum odwiedzili TRI (Poland). Na wstępie pani opowiedziała o zasadach pracy i zwiedzania fabryki. Podczas  wizyty w fabryce,  nasi wychowankowie mogli zobaczyć jak wygląda proces produkcyjny, najnowsze rozwiązania technologiczne i organizacja pracy.

Wizyta ta pozwoliła wychowankom poszerzyć horyzonty, zrozumieć zasady działania tak dużego zakładu pracy. Młodzież była żywo zainteresowana, co było widać w licznych pytaniach zadawanych oprowadzającemu  przewodnikowi :-D!


10.06.2014


Galeria

         Dnia 10 czerwca 2014r. kolejna grupa wychowanków OREW udała się do Żor w woj. śląskim, aby w tamtejszym Westernowym Parku Rozrywki TWINPIGS przez chwilę poczuć atmosferę  Dzikiego Zachodu. Zastaliśmy tam nowe atrakcje - Family Coaster, Karuzelę Whisky, Karuzelę Trapera,  Diabelski Młyn, Koło młyńskie Far West, a także Wioskę Indiańską - dla każdego, kto przez chwilę chciał  poczuć się jak Indianin. Radośnie przywitało nas Serce Mississipi - ogromna poducha wypełniona wodą, na której można było szaleć do woli. Tamtejsza Stodoła zapraszała na magiczny pokaz iluzji w wyk. Tomasza Kabisa - finalisty programu "Mam Talent". Zakosztowaliśmy ekscytującej podróży wśród gwiazd w Kuli Parowej, a także na własne oczy oglądaliśmy "Napad na bank" i "Pojedynek rewolwerowców", rozgrywający się tuż obok nas, na ulicach miasteczka. Tajemnicze podziemie i Kino Emocji 5D zapewniło nam mocne wrażenia.

      Obsługa Parku była dla nas niezwykle przyjazna i miła, wszystko świetnie przygotowane na nasz przyjazd, za co serdecznie dziękujemy Kierownictwu i Obsłudze TWINPIGS. Mamy nadzieję, że pojawimy się tam ponownie!


9.06.2014


Galeria

„Zielonym do góry”

Uchwałą Rady Programowej z dn. 09.06.2014 został zatwierdzony do realizacji projekt edukacyjno – terapeutyczny: „Zielonym do góry”. Projekt realizowany  będzie przez Oddziały Przysposobienia do Pracy. Odbiorcami projektu będą wychowankowie  OREW. Podstawą wyjścia w naszym projekcie jest prowadzenie hortiterapii z naszymi wychowankami. Głównym celem naszego  projektu jest zagospodarowanie naszego skalnika, ogrodu warzywnego, terenu znajdującego się za nowo wybudowanym budynkiem OREW w celu prowadzenia terapii z naszymi wychowankami.  Nasz projekt pozwoli  oddziaływać na wychowanków przez prowadzenia terapii integracji sensorycznej w nowo powstałych modułach. Projekt będzie się składał z 8 ściśle ze sobą połączonych ścieżek edukacyjnych:  Ogród skalny, Rabaty z kwiatów jednorocznych, Ogród warzywny, Rośliny w donicach i pojemnikach (kwitnące), Architektura ogrodowa ( altana, szklarnia), Sad, Kącik ziołowy, Odgłosy przyrody. Najważniejszym celem projektu jest stworzenie miejsca do prowadzenia terapii oraz do zabawy w obrębie naszej placówki.


9.06.2014


Galeria

Wspólne pożegnanie na wsi

         Rok temu kadra pracująca z wychowankami w Oddziałach Przysposobienia do Pracy zapoczątkowała tradycję „pożegnalną” dla swoich podopiecznych, którzy kończą edukację w OREW. W tym roku  takie pożegnanie nastąpiło 09.06.2014 w zaprzyjaźnionym gospodarstwie w Lgocie Wielkiej. Był piękny, słoneczny dzień a my  biesiadowaliśmy przy muzyce, tańcach oraz grillowanej kiełbasce. Wspominaliśmy nasze sukcesy, wyjazdy, miłe chwile, nie zabrakło też chwil wzruszeń... Ania, Krzysiu, Adam i Mateusz dostali od swoich wychowawców oraz koleżanek i kolegów ręcznie wykonane prezenty.

         Gospodarze przygotowali dla nas niespodziankę – przejażdżkę ciągnikiem przez  pola, pokazali punkty widokowe rozciągające się od Wolbromia po Miechów, oraz starego dęba rosnącego w szczerych polach. 

         Tak to już w życiu jest że coś musi się skończyć, aby coś mogło się zacząć – życzymy im samych sukcesów, bez stresów w dobrym zdrowiu oraz  aby na swojej drodze spotykali wyłącznie dobrych, życzliwych ludzi.


6.06.2014


Galeria

O6.06.2014r. wychowankowie VI, VII, X Zespołu Reawlidacyjno – Wychowawczego,

  0 „C” oddziału przedszkolnego, oraz I i II oddziału edukacyjnego „C”, uczestniczyli w warsztatach w „Osikowej Dolinie”  w Koziegłowach, zorganizowanych z okazji „Dnia Mamy  i Dnia Taty”.

Warsztaty , te to wyjątkowa okazja do bliższego zapoznania się naszych wychowanków z tą mało znaną techniką rękodzielniczą. Pozwoliła ona nam na rozwijanie stymulacji polisensorycznej, zdolności artystycznych i kreatywności podopiecznych. Była to doskonała forma nauki tradycji, kontaktu z naturą i rozwoju zręczności manualnych. 

Nasi podopieczni wykonali wspaniałe upominki z drewna osikowego dla swoich najbliższych, dało im to dużo zadowolenia i satysfakcji, zajęcia były dostosowane odpowiednio do stopnia niepełnosprawności naszych wychowanków.

Po ciężkiej pracy organizatorzy ugościli nas w swoim przepięknym ogrodzie gdzie przygotowali dla nas smaczną kiełbasę, smalec i dżem truskawkowy własnej roboty, również mieliśmy okazję spróbować pysznego chleba upieczonego przez gospodarzy. 

Po tak obfitym posiłku, zadbali o to byśmy spalili kalorie, wychowankowie wraz z opiekunami grali w piłkę, biegali i bawili się z Brunem – labladorem przyjacielem rodziny.

Zmęczeni i spoceni odpoczywaliśmy opalając się  na kocach. Niestety czas płynął bardzo szybko i po odpoczynku musieliśmy wrócić do OREW.  Nie ominęła nas również przyjemność wpisu do pamiątkowej księgi.


6.06.2014


Galeria

Wycieczka do Wadowic – Zatoru

6 czerwca 2014 r. uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej wraz z opiekunami, wybrali się na pierwszą tegoroczną wycieczkę.

Trasa wycieczki obejmowała między innymi Wadowice, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Dom rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II i Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, w której Karol Wojtyła przyjął chrzest. Następnie udaliśmy się na degustację słynnych papieskich kremówek.

Drugą miejscowością na trasie wycieczki był Zator, gdzie pod kierunkiem przewodnika zwiedziliśmy park dinozaurów. Przez chwilę przenieśliśmy się w czasie o setki milionów lat  i mogliśmy zobaczyć „ożywione” prehistoryczne gady. Przerażające odgłosy dinozaurów, przyprawiały niektórych z nas o szybsze bicie serca. Kolejną atrakcją była ciuchcia wycieczkowa, która zabrała nas wprost na obiad.

Po przerwie obiadowej, w parku mitologii przeżyliśmy niezwykły rejs łódką, w trakcie którego mogliśmy poznać bogów, herosów i bohaterów z mitologii greckiej, a także obejrzeliśmy pokaz tańczących fontann.

Odwiedziliśmy również bardzo interesujący  park owadów, w którym zobaczyliśmy  16 gigantycznych eksponatów.

Na zakończenie, duże emocje wzbudził w nas film pt. „Zagłada dinozaurów”, który oglądaliśmy w kinie 5-D, a także dom odwrócony do góry nogami.

Dinozatorland, to wspaniałe miejsce na spędzenie wolnego czasu. Wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Niecodzienne przeżycia jakich doznaliśmy podczas bardzo owocnej wycieczki z pewnością nie znikną z naszej pamięci.


5.06.2014


Galeria

W dniu 05. 06.2014 wychowankowie   III  zespołu rewalidacyjno -wychowawczego wraz z opiekunami wybrali się do Ogrodzieńca, aby  podziwiać ruiny tamtejszego  zamku. Korzystając z pięknej aury pogodowej, mieliśmy okazję spacerować pośród zrekonstruowanych miniatur zamków obronnych z terenu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, dzięki czemu choć na chwilę mogliśmy przenieś się w średniowieczne czasy. Odwiedziliśmy również znajdujący się obok Park Doświadczeń Fizycznych, w którym sprawdzaliśmy działanie takich urządzeń jak: dwa równoległe zwierciadła, kamienne cymbały, dzwony rurowe, gongi, trójkąty. Na sam koniec zagościliśmy w Parku Rozrywki, by choć na chwilkę móc się zrelaksować.


4.06.2014


Galeria

Aby tradycji stało się zadość, jak co roku dnia  04.06.2014 r. odbył się piknik z okazji Dnia Dziecka.

 Jednym z najważniejszych wydarzeń tego dnia było  jak najlepsze zaprezentowanie swojej grupy w formie: wokalnej , teatralnej, tanecznej, recytatorskiej i ogólnego image.

Powołane szanowne jury w składzie:

Pani Dyrektor Ewa Rosiek, Agnieszka Maślisz, Edyta Pacia, Grażyna Gamrat oraz Ireneusz Mendrek mieli ciężki orzech do zgryzienia ponieważ rywalizacja była zacięta i na bardzo wysokim poziomie. Główną nagrodą był voucher na 400 zł oraz dwie nagrody w wysokości 50 zł z przeznaczeniem na wyjście na lody ufundowane  przez Panią Dyrektor.

W przerwach podczas prezentowania grup był czas na ciepły posiłek, słodkie ciasto oraz wspaniałą zabawę.  Po zakończeniu prezentacji grup szanowne jury udało się na obrady, które były bardzo burzliwe i do samego końca nie wiadomo było kto zwycięży.

Pani Dyrektor ogłaszając werdykt była pod ogromnym wrażeniem poziomu prezentowanych grup i nakładu pracy jaki w niego włożyły dzieci.

I miejsce zdobyła młodzież z oddziałów PDP pod kierownictwem Agaty Dyna- Mól, Pawła Pasicha, Krzysztofa Trzaski oraz Marcina Wygnała w fantastycznym utworze „ My Cyganie” gdzie za serce ujęły nas wspaniałe stroje oraz cygański taniec.

Dwa równorzędne miejsca otrzymały grupy:

I pod przewodnictwem Grażyny Grzanki z II A oddziału edukacyjnego, Beaty Pokwiczał z II zespołu rewalidacyjnego oraz Rajmunda Lelątko z I zespołu rewalidacyjnego w przedstawieniu pt. „ Magiczna podróż”.

II pod przewodnictwem Joanny Inglot z II B oddziału edukacyjnego, Anity Tracz, Mateusza Kowalczyka z III A i B  oddziału edukacyjnego, Radosława Błaszczyka z II C oddziału edukacyjnego oraz Kuby Witkowskiego z V zespołu rewalidacyjnego w tańcu pt. „ Taniec Ognia”.

Każda z grup dostała pamiątkowy dyplom uczestnictwa oraz słodkie upominki w postaci lizaków oraz pysznych cukierków ufundowanych przez Pana Krystiana.

Zabawa była przednia, wszyscy byli zadowoleni i uśmiechnięci.

Czekamy na powtórkę w przyszłym roku…..


30.05.2014


Galeria

Trening ekonomiczno-społeczny

30 maja 2014r. grupa uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej z Lgoty Wolbromskiej wraz z instruktorami, wybrała się na zaplanowany wcześniej trening ekonomiczny do Wolbromia.

Trening ekonomiczny organizowany jest w ramach procesu terapeutycznego. Jego celem jest wyposażenie uczestnika w wiedzę z zakresu wartości, liczb, zaspokajania potrzeb, gospodarowania pieniędzmi i umiejętności planowania wydatków. Trening ekonomiczny uczy również właściwego zachowania się w miejscach publicznych oraz nawiązywania kontaktów społecznych.

Nasi uczestnicy odwiedzili w Wolbromiu wiele sklepów, w których różnorodność towarów zachęcała i kusiła do ich zakupu. Mimo to, uczestnicy dokonali przemyślanych zakupów, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.

Na zakończenie treningu, udaliśmy się na pyszne wolbromskie zapiekanki, w celu odpoczynku po „ciężkich” zakupach.


30.05.2014


Galeria

„Kocham Kraków z wzajemnością’

Większość wychowanków z grup edukacyjnych wraz z opiekunami wzięła udział w dniu 30.05.2014 r., w obchodach XV Tygodnia Osób Niepełnosprawnych „Kocham Kraków z wzajemnością”, zorganizowanych przez Urząd Marszałkowski w Krakowie. Główną atrakcją dla naszych dzieci był rejs statkiem po Wiśle. Dużo radości sprawiły też zabawy na dmuchanych atrakcjach, wśród których była  m.in. zjeżdżalnia, małpi gaj, zamek, ścianka, piłkarzyki, koszykówka. Rodzice odbierając swoje pociechy nie mieli kłopotu z ich rozpoznaniem pomimo, że na twarzach były wykonane różne namalowane ozdoby.

Dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia za rok.


28.05.2014


Galeria

Wyjazd na wieś

W dniu 28.05.2014r. wychowankowie II zespołu rewalidacyjno- wychowawczego wraz z opiekunami korzystając z pięknej pogody wybrali się na wieś do Lgoty Wielkiej. Dzięki uprzejmości Pani Ani Sojki mogły zobaczyć z bliska krowę, psa, kota, kury, indyki, gęsi oraz je nakarmić. Dużo radości sprawiły wychowankom zabawy na łące ( wokół czuliśmy zapach skoszonej trawy) oraz przejażdżka traktorem. Ciekawym doświadczeniem było podlewanie kwiatów w ogrodzie, w którym słyszeliśmy śpiew ptaków fruwających nad naszymi głowami. Zwieńczeniem  naszej wyprawy było pieczenie kiełbasek nad ogniskiem oraz pamiątkowe zdjęcie. Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do OREW.


26.05.2014


Galeria

Najmilsze słowo MAMA

„Po to jest Mama, aby mnie wzięła na kolana.
By pogładziła po głowie, podarowała opowieść.
By zawsze przy mnie była: pomogła, pocieszyła.”

 
Dzień Matki jest raz w roku,  szczęśliwy i pełen uroku.  Wychowankowie  naszego Ośrodka  bardzo kochają  swoje mamy, choć czasem nie potrafią im tego okazać.  Dlatego w tym dniu  w  ich imieniu życzymy wszystkim  Mamom dużo  słońca na twarzy i w sercu, radości, pogody ducha  i wszystkiego co najlepsze.  Niezbitym  dowodem miłości dzieci jest ich zaangażowanie w przygotowanie prezentów z tej okazji. Każda grupa intensywnie i z zapałem wykonywała różne niespodzianki w postaci: piernikowych serduszek, bukietów kwiatów z masy solnej  i  bibuły oraz tradycyjnych laurek.

Wychowankowie naszej placówki włączyli się również do akcji „Mamo zadbaj o swoje zdrowie” organizowanej przez Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu.


23.05.2014


Galeria

 

„Pogodne, ciche jak duch, co tonąc w marzeniu
leci w sfery - spokojne, burzliwe ominie:
lśni jezioro zamknięte w granitów kotlinie,
jak błyszczący dyjament w stalowym pierścieniu”…

„Morskie Oko” K. Przerwa- Tetmajer

 
23 maja wyruszyliśmy nad Morskie Oko. Pogoda była piękna, dzięki temu podziwialiśmy Tatry w pełnej krasie.  Ośnieżone i skaliste  zbocza, jezioro i bezkresne lasy stworzyły niesamowity klimat. Dopełnieniem wyprawy był grill nad brzegiem Dunajca.  Wspomnienia beztroskich chwil pozostaną     w nas na długo…

 Uczestnicy wyjazdu:

V Zespół Rewalidacyjny
II B Oddział Edukacyjny
III A,B Oddział Edukacyjny


23.05.2014


Galeria

Piknik Rodzinny w Zawierciu

         W piątek 23 maja  2014 r.  wychowankowie z II a etapu edukacyjnego uczestniczyli w Pikniku Rodzinnym  z okazji dnia Dziecka zorganizowanym przez Stowarzyszenie na rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym oraz ich Rodzinom „Z Dobrego Serca” przy Zespole Szkół i Placówek im. Marii Grzegorzewskiej w Zawierciu.

         Dla uczestników festynu przygotowano szereg atrakcji:  konkurencje  sportowe, zabawy  na dmuchanym zamku i trampolinie. Obejrzeliśmy również  przedstawienie pt. „Bajkowy świat” w wykonaniu nauczycieli oraz inscenizację wiersza pt.  „Rzepka” J. Tuwima.   Odważni mogli spróbować swoich sił w karaoke.  Można było pomalować twarz,  zakupić biżuterie oraz wziąć udział w loterii z nagrodami.  Na głodnych czekały kiełbaski z grilla, bigos  i wspaniałe ciasta.  

Całemu szaleństwu towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda i wspaniała atmosfera!!!


20.05.2014


Galeria

Wizyta Księdza Biskupa w OREW

20 maja 2014 r. była dla naszego Ośrodka dniem szczególnie ważnym. W związku z wizytacją kanoniczną w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu mieliśmy zaszczyt gościć w naszych skromnych progach Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka.

Jego Ekscelencja, w towarzystwie znamienitych gości, księdza Proboszcza Tadeusza Maja, wikariusza – księdza Tobiasza Mazura oraz księdza pomocniczego Diecezji Sosnowieckiej,  odwiedził wszystkie sale naszej placówki.

Wychowankowie z uśmiechem witali Biskupa i ochoczo odpowiadali na zadawane pytania. Na zakończenie wizyty dzieci wręczyły Biskupowi oraz wszystkim gościom upominki w postaci prac plastycznych, po czym wszyscy ochoczo ustawili się do pamiątkowego zdjęcia.

Mamy nadzieję, że właśnie tak Biskup Grzegorz wyobrażał sobie naszą placówkę oraz pracę, w którą jesteśmy zaangażowani całym sercem.


16.05.2014


Galeria

Dnia 16.05.2014 r. grupa uczestników z Warsztatu Terapii Zajęciowej miała okazję zobaczyć piękne przedstawienie przygotowane przez uczniów z Zespołu Szkół w Zarzeczu z okazji „Dnia Niezapominajki”. Przedstawienie miało charakter ekologiczny i uczyło nas jak dbać o naszą planetę Ziemię. Spotkania w ZS w Zarzeczu mają charakter cykliczny. Występy małych aktorów dostarczają nam co roku wiele uśmiechów.


16.05.2014


Galeria

Dnia 16 maja 2014 r. uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej wzięli udział w obchodach Europejskiego Dnia Godności  Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w Olkuszu. Z powodu złej pogody uroczystości zostały przeniesione do hali MOSIR, gdzie wszyscy zostali powitani przez organizatorów. Wszyscy uczestnicy bawili się wspaniale tańcząc przy muzyce. Dla każdego był też przygotowany pyszny poczęstunek. 


16.05.2014


Galeria

W piątek 16 maja 2014 r. w Sosnowcu nasza reprezentacja rywalizowała w ramach XII Olimpiady Osób z Niepełnosprawnością Ruchową.

Mimo bardzo dużej konkurencji nasi reprezentanci wywalczyli cztery medale:

Darek Skipiała –tor przeszkód – złoto

Darek Skipiała – rzut piłką lekarską – złoto

Magdalena Kurczek – wyścigi na wózkach – złoto

Sebastian Woźniczko – wyścigi na pełzakach – brąz

 

Pozostali nasi  reprezentacji zajęli miejsca tuż za podium.

Adrian Czerw – IVm. W konkurencjach rzut do kosza oraz kręgle.

Kamil Ślęzak – Vm. W konkurencji rzut do kosza oraz rzut piłką lekarską

Łukasz Drążkiewicz –IVm. W rzucie do celu (po kontrowersyjnej decyzji sędziów)


16.05.2014


Galeria

Dzień Godności

Już po raz IV  nasi wychowankowie  wzięli udział  w obchodach  Europejskiego Dnia Godności  Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w Olkuszu, który odbył się w piątek 16 maja. Współorganizatorami obchodów  było Starostwo Powiatowe w Olkuszu,  Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie  w Olkuszu oraz Stowarzyszenie Otwartych Serc Aktywnych Kobiet.

Tym razem pogoda wyjątkowo niedpisała. Uciążliwe opady deszczu zmusiły więc organizatorów do zmiany planów.  Zamiast, jak co roku  marszu i pikniku na Czarnej Górze, uroczystość przeniesiono do hali sportowej  MOSiR-u  przy ul. Wiejskiej. Uczestników święta przywitała serdecznie  starosta Barbara Rzońca, a wśród specjalnych gości znaleźli się również  poseł Jacek Osuch oraz naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Jacek Imielski.  Wraz z naszymi podopiecznymi  w obchodach uczestniczyli  również:  podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Olkusza, Klucz i Wolbromia, Środowiskowych Domów Samopomocy w Olkuszu, Wolbromiu i Kolbarku, olkuskiego Domu Pomocy Społecznej, Szkoły Specjalnej w Olkuszu oraz Placówki Wychowawczo-Opiekuńczej w Olkuszu.

Spotkanie odbyło się w miłej i przyjemnej atmosferze, wszyscy bawili się wspaniale przy muzyce i pomimo deszczu słońce świeciło we wszystkich sercach głównych bohaterów uroczystości, a więc osób z niepełnosprawnością.  Nie zabrakło też poczęstunku, smacznych kiełbasek i mięska  z grilla.


14.05.2014


Galeria

Ciekawe zajęcia w bibliotece

 
      
Wprowadzanie dzieci w świat literatury rozpoczyna się, jak wiadomo już od najmłodszych lat. Maluchy z zaciekawieniem oglądają z dorosłymi ilustracje, rozpoznają w książkach bliskie im elementy rzeczywistości. Stopniowo literatura towarzyszy dzieciom prawie, na co dzień.     

         Książka to źródło wiedzy i przyjemności. Wiedzą o tym także wychowankowie OREW, którzy po raz kolejny – 30.04.2014 r.- udali się na ciekawe zajęcia do Biblioteki Publicznej w Wolbromiu. Zajęcia te miały charakter dwuetapowy. Podczas pierwszego spotkania dzieci zapoznały się z wyglądem biblioteki oraz z procedurą i zasadami wypożyczania książek. Panie pokazały przybyłym działy z różnymi książkami oraz spore katalogi biblioteczne. Nasi podopieczni mieli możliwość wypożyczenia sobie wybranych przez siebie książek. 

         14 maja udaliśmy się z kolejną wizytą do zaprzyjaźnionej biblioteki, aby oddać wypożyczone wcześniej książki. I tu czekała na nas niespodzianka - za sprawą czarodziejskiej różdżki, przenieśliśmy się w zaczarowany świat bajek. Już od progu witał nas nikt inny, jak sam Gargamel oraz przepiękna Smerfetka i uroczy Papa Smerf. Wychowankowie naszej placówki byli bardzo zadowoleni. Bajkowi przyjaciele pokazali dzieciom swoją wioskę oraz zachęcali do czytania książek. Na zakończenie spotkania Smerfetka odbiła wszystkim pamiątkową smerfną pieczątkę, a wszyscy ustawili się do wspólnego zdjęcia.

          Z pewnością nie będzie to nasza ostatnie wyjście do Biblioteki Publicznej w Wolbromiu – dzieciaki już nie mogą się doczekać!!!


13.05.2014


Galeria

We wtorek 13 maja 2014 kolejne grupy wychowanków wraz z opiekunami udały się do Krakowa – Łagiewnik do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

         W ramach zajęć terapeutyczno – wychowawczo – edukacyjnych poza Ośrodkiem w Krakowie Łagiewnikach mieliśmy okazję zwiedzić Sanktuarium Świętego Jana Pawła II i możliwość oddania czci relikwiom. W sali konferencyjnej wychowankowie wraz z opiekunami mogli uczestniczyć w wystawie pt. „Kim jest człowiek z całunu”, gdzie osoba prowadząca opowiedziała nam historie Całunu Turyńskiego, na którym znajduje się obicie Pana Jezusa. Po obiedzie udaliśmy się zwiedzić kaplice międzynarodowe ufundowane przez różne kraje europejskie. Mieliśmy również okazję  zobaczyć cele świętej Siostry Faustyny Kowalskiej a w niej habit, różaniec, klucze i rzeczy codziennego użytku.

         W godzinie miłosierdzia udaliśmy się do Bazyliki na Koronkę do Bożego Miłosierdzia a bezpośrednio po niej została odprawiona Msza Święta w intencji dzieci, rodzin oraz kadrę OREW. Wiele atrakcji dała wszystkim wieża widokowa, która znajduje się niedaleko Bazyliki. Na 12 piętrze wieży mogliśmy podziwiać z lotu ptaka nie tylko Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ale również rozciągające się miasto Kraków z wcześniej zwiedzonym Sanktuarium Jana Pawła II.

         Po dniu pełnym wrażeń z uśmiecham na twarzy wróciliśmy do Wolbromia.


Prace remontowe w WTZ


Galeria

W Warsztacie Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej trwają prace remontowe rozpoczęte na przełomie kwietnia i maja. Obejmują one wymianę wszystkich okien, malowanie pomieszczeń, zakładanie paneli podłogowych, wymianę armatury sanitarnej oraz remont kominów, a w najbliższym czasie przewidziany jest również remont podjazdu dla osób niepełnosprawnych. Tak poważne, kosztowne przedsięwzięcie stało się możliwe dzięki życzliwości naszych  darczyńców. Sama placówka przygotowywała się do remontu już od paru lat. Pozyskiwane były środki finansowe w formie sprzedaży „cegiełek” przy okazji różnych imprez okolicznościowych oraz propagowania akcji 1% odpisu podatkowego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Również uczestnicy Warsztatu przyczynili się do zbiórki pieniężnej wykonując z pomocą swoich instruktorów wszelkiego rodzaju rękodzieło artystyczne i użytkowe oraz dekorację świąteczne i okolicznościowe. Na podkreślenie zasługuje również ogromne zaangażowanie pracowników Warsztatu, którzy podjęli się wykonywania prac remontowo- porządkowych we własnym zakresie. Zaoszczędzone zostały w ten sposób środki na opłacenie usług specjalistycznych ekip.


12.05.2014


Galeria

Wiersze Brzechwy i Tuwima- bawią, uczą, wychowują.

„Wiosenne spotkania  z Tuwimem i Brzechwą” pod takim hasłem 12 maja odbył się w  Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Zawierciu Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Uczniów Niepełnosprawnych Intelektualnie w Stopniu Umiarkowanym i Znacznym. Jedenastu wychowanków, reprezentowało naszą Placówkę prezentując swoje  umiejętności aktorskie,  przezwyciężając zarazem olbrzymią tremę jaka towarzyszy takim występom publicznym. Spotkanie prowadził miły i sympatyczny Murzynek Bambo, który również podczas przerw zapraszał do wspólnej zabawy przy muzyce i  rozwiązywania zagadek.

Jury miało niezwykle trudne zadanie, aby rozstrzygnąć konkurs i wyłonić laureatów, gdyż uczestnicy  byli dobrze przygotowani i pięknie się prezentowali. Członkowie jury w swojej ocenie brali pod uwagę różne kryteria takie jak:  dobór repertuaru, interpretacja utworu, ogólny wyraz artystyczny.

 Na szczególne wyróżnienie zasługują: Wojciech Tracz ,Bartłomiej Rams, Łukasz Drążkiewicz, Ewelina Szot, Magdalena Kurczek, Krystian Kocjan i Paweł Grzanka, którzy w swoich kategoriach wiekowych zajęli I miejsca.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie, miłe przyjęcie i  do zobaczenia na następnym spotkaniu!!!8,9.05.2014


Galeria

SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI

 

„Bije dzwon na alarm, już spieszą strażacy.
Czasem w nocy- ze snu, czasem w dzień do pracy”

 
          W dniach 8 i 9 maja 2014 r. podopieczni naszej placówki mieli możliwość z bliska przyjrzeć się pracy strażaków. W czwartek, tuż pod oknami OREW wychowankowie grup rewalidacyjnych spotkali się ze druhami, którzy w bardzo ciekawy sposób przedstawili wszystkim zgromadzonym, na czym polega ich praca. Dzieci mogły brać czynny udział w udzielaniu pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, zobaczyć z bliska sprzęt taki jak, to piły, nożyce, gaśnice, węże strażackie. Tradycyjnie pod OREW-em odezwał się dźwięk syreny alarmowej oraz zademonstrowano pokaz gaśniczy.

         W kolejnym dniu -w piątek- dzieci z grup edukacyjnych wybrały się na zajęcia w terenie, a mianowicie odwiedziły Jednostkę Ratowniczo- Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej w Wolbromiu, na ulicy Brzozowskiej. Na miejscu powitali nas szeroko uśmiechnięci Panowie Strażacy, którzy zaprezentowali wyposażony w nowoczesny sprzęt ratowniczo- gaśniczy wóz bojowy a także jego zastosowanie w codziennej pracy. Każdy mógł poczuć się jak prawdziwy strażak przymierzając hełm, oglądając przeróżne atrybuty dotyczące pracy strażaka. Największą atrakcją był pokaz wodny, który wywołał falę zadowolenia u wychowanków i towarzyszących im opiekunów. Mogliśmy również zobaczyć jak sprawni są strażacy, zademonstrowano nam jak zjeżdżają po rurze spiesząc na ratunek, zobaczyliśmy dyżurkę i niecodzienny strój stanowiący ochronę podczas zdarzeń z substancjami chemicznymi.

Wizyta u druhów pozwoliła nam poznać praktyczne aspekty zawodu strażaka. A na zakończenie wszyscy zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie, a dzieci obdarowały strażaków pracami wykonanymi specjalnie na ta okazję!!!


9.05.2014


Galeria

W Tarnowie 9 maja odbył się „IV Ogólnopolski Mityng Pływacki Osób z Niepełną Sprawnością”. Impreza była rekordowa pod wieloma względami – liczby zawodników, placówek, nagród, gości, dopingu publiczności i emocji. Organizatorami zawodów byli Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II, prowadząca go Fundacja REPI oraz Państwowa WSZ w Tarnowie.

Nasi zawodnicy wywalczyli wspaniale i zdobyli 2 złote medale:

 Paweł Grzanka – I miejsce 25m stylem dowolnym

Adam Jamrozowicz - I miejsce 25m stylem dowolnym

Magdalena Sorodnik – 4 miejsce 25m stylem dowolnym

Dariusz Skipiała – 5 miejsce 25m stylem dowolnym

Magdalena Kurczek – 5 miejsce 25m stylem dowolnym


6.05.2014


W dniu  6 maja 2014 r.  OREW  Wolbrom  gościł na  zajęciach Panią  Barbarę Rzońca - Starostę Powiatu Olkuskiego. Wizytując  Placówkę Pani Starosta  oglądała  sale  specjalistyczne i dydaktyczne rozmawiała z wychowankami, podziwiała ich prace. Na pożegnanie podopieczni wręczyli miłemu gościowi skromny, własnoręcznie wykonany prezent.
29.04.2014


Galeria

„Kukiełkowy zawrót głowy”
„Bo w teatrze, w teatrze, w teatrze,
Czarodziejskie jest to, na co patrzę.
Gdy się tylko podnosi kurtyna,
To od razu czar działać zaczyna”.
 

29 kwietnia 2014 roku wychowankowie I Oddziału Edukacyjnego „A” i „B” w ramach tematyki związanej z teatrem wykonali prześliczne kukiełki z drewnianych łyżek. Podczas tych ciekawych zajęć dzieci wykorzystały różnego rodzaju materiały, którymi ozdobiły swoje kukiełki. Pani Paulina, pani Aneta i pan Michał także żywo zaangażowali się w pracę – wszyscy mogli wykazać się własną pomysłowością.

Celem zajęć było rozwijanie sprawności manualnej dzieci i ich inwencji twórczej.  Było wiele radości i śmiechu. Po wykonaniu swoich wytworów dzieciaki z ochotą bawiły się w teatrzyki wymyślając ciekawe przedstawienia manipulując przy tym swoimi kukiełkami. Każda łyżka była niepowtarzalna i oryginalna!


28.04.2014


Galeria

„WSPÓŁISTNIENIE CZY WSPÓŁDZIAŁANIE? MĄDRA INTEGRACJA”

Początek maja to tradycyjnie okres uroczystości upamiętniających najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości. 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi, dzień później Święto Konstytucji 3 Maja. W tym roku przypada 223. rocznica uchwalenia tego - jednego z najstarszych na świecie, dokumentu regulującego ustrój prawny państwa.

28  kwietnia 2014 roku na terenie naszej placówki odbyło się po raz kolejny spotkanie  integracyjne,  przeprowadzone w ramach III edycji projektu integracyjnego: „WSPÓŁISTNIENIE CZY WSPÓŁDZIAŁANIE? MĄDRA INTEGRACJA”. Uczennice Liceum Ogólnokształcącego w Wolbromiu wraz ze swoją opiekunką p. M. Kołdras przybyły do nas na zajęcia plastyczne przeprowadzone w duchu zbliżających się świąt narodowych. Po krótkiej pogadance, nasi wychowankowie z przybyłymi uczennicami wykonali piękne kwiaty z bibuły w naszych narodowych barwach .

Po ciężkiej pracy przyszedł czas na poczęstunek i zacieśnienie więzi, jaka nawiązała się przez te kilkanaście spotkań.

Do zobaczenia na następnym spotkaniu…


24,25.04.2014


Galeria

„Ważne sprawy, ważne osoby, ważne telefony”

24 i 25 kwietnia 2014 roku wychowankowie naszej placówki spotkali się z przedstawicielami służb mundurowych: Policjantami i Strażnikiem Miejskim.

W środę odwiedziliśmy Komisariat Policji w Wolbromiu. Celem wizyty było zapoznanie dzieci z funkcjonowaniem komisariatu i zadaniami, jakie mają policjanci, czyli pilnowanie, przestrzeganie prawa i ściganie przestępców oraz zapewnienie ochrony i pomocy w sytuacjach kryzysowych. Po komisariacie uczniów oprowadził dzielnicowy Jarosław Antos, który w ciekawy sposób przedstawił pracę policji i przybliżył tajniki tego zawodu. Dzieci z zaciekawieniem oglądały kajdanki, broń białą, lizaki policyjne. Mogły również poczuć się jak prawdziwi policjanci siedząc w samochodzie policyjnym.

Kolejnego dnia – w czwartek – odbyło się spotkanie z przedstawicielem Straży Miejskiej w Wolbromiu- Piotrem Serwatką. Wraz ze Strażnikiem gościliśmy również  reprezentantki TRI Poland w Wolbromiu. Odwiedziły nas p. Anna  Patela i p. Tsuruko Haga. Dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchały o pracy strażnika. Dowiedziały się jak bezpiecznie zachować się na drodze, w domu oraz w kontaktach ze zwierzętami. Uczniowie usłyszeli również kilka cennych rad dotyczących m.in. nieprzyjmowania od obcych jakichkolwiek prezentów i słodyczy, oddalania się z obcymi, nie otwierania drzwi obcym. Pan Piotr dzięki odpowiedniemu podejściu do dzieci zjednał sobie wszystkich. Spotkanie w sposób szczególny uatrakcyjniły rekwizyty – podstawowe wyposażenie służbowe strażnika,  a mianowicie kajdanki, czapki, lizaki. Każdy mógł przymierzać i sprawdzać się w roli Strażnika Miejskiego.

Na koniec spotkania wszyscy słuchacze prelekcji zostali obdarowani odblaskowymi gadżetami ufundowanymi przez firmę TRI Poland. Natomiast wychowankowie OREW w ramach podziękowania za ciekawy wykład i mile spędzony czas honorowych gości obdarowali przepięknymi, własnoręcznie wykonanymi pracami. Miłym akcentem były wspólne, pamiątkowe zdjęcia. 


24.04.2014


Galeria

24 kwietnia uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej odwiedzili strażacy z OSP Wolbrom. Nasi podopieczni wzięli czynny udział w pokazie prezentowanym przez strażaków- ochotników. Wóz bojowy, węże, agregat oraz specjalistyczny sprzęt ochronny, to wszystko podopieczni WTZ mięli okazję zobaczyć oraz zapoznać się z przeznaczeniem przedmiotów stanowiących podstawowe wyposażenie każdej jednostki ratowniczo-gaśniczej. Przez chwilę każdy z uczestników WTZ mógł się poczuć prawdziwym strażakiem….o czym świadczą zamieszczone zdjęcia.

Dziękujemy OSP Wolbrom


16.04.2014


Galeria

Dnia 16 kwietnia 2014 o godz. 11.00 na terenie Ośrodka w sali gimnastycznej została odprawiona Msza Święta z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych. Mszy przewodniczył proboszcz z Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego na terenie, której znajduje się nasz Ośrodek. Podczas kazania ksiądz przypomniał nam znaczenie Krzyża Świętego jak również zaznaczył, że po męce i śmierci Pana Jezusa przychodzi radosny czas niedzielnego poranka – Zmartwychwstanie.

Natomiast przed Mszą Świętą w słoneczne przedpołudnie wszyscy wychowankowie wraz z terapeutami oraz niektórzy Rodzice świętowali uroczyście Śniadanie Wielkanocne przy suto zastawionym świątecznym stole, na którym wyróżniały się zrobione własnoręcznie przez wychowanków  kolorowe  pisankami.  


11.04.2014


Galeria

W dniu 11.04.2014 r. w Domu Kultury w Wolbromiu odbyły się Drugie Małopolskie Impresje Poetyckie Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem był Warsztat Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej działający w strukturze Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Wolbromiu oraz Domu Kultury.

Małopolskie Impresje Poetyckie miały charakter konkursu, którego celem jest stymulowanie aktywności twórczej osób z niepełnosprawnością, możliwość uczestnictwa w kulturze, a także szeroko pojęta integracja osób niepełnosprawnych.

Motywem przewodnim tego rocznego konkursu była "Miłość w poezji". Do konkursu zgłosiło się 18 placówek z terenu Małopolski.

WTZ z Lgoty Wolbromskiej może się poszczycić I miejscem zajętym przez naszego uczestnika Marcina Kwintę w kategorii poezji recytowanej.

Dziękujemy Serdecznie wszystkim uczestnikom konkursu, patronom, zespołowi ” SURSUM CORDA” oraz wolontariuszom z Zespołu Szkół nr 4 w Olkuszu

Do zobaczenia za rok !


5 i 11.04.2014


Galeria

„Poezja łączy ludzi,
miłość ich uszlachetnia,
a sztuka ich uskrzydla…”
F. Zabłocki
 

„Razem przez sztukę” to hasło towarzyszyło nam podczas udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Wszelkich Form Teatralnych i Muzycznych  dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej w dniu 05.04.2014 r. Grupa naszych wychowanków w składzie: Krystian Kocjan, Monika Głowacka, Karolina Maj i Magdalena Sorodnik,  prezentując występ artystyczny, pt.: „Ulotność Serca” zdobyła wyróżnienie w  kategorii grup wokalnych.

Nasi wychowankowie mieli również  możliwość zaprezentowania swoich umiejętności wokalno- tanecznych w II Małopolskich Impresjach Poetyckich Osób Niepełnosprawnych w Wolbromiu, dnia 11.04.2014 r.. Występ zakończył się sukcesem Naszej Grupy, udało im się zająć II miejsce w kategorii poezji śpiewanej.


9.04.2014


Galeria

Czuję dobrze, że moje posłannictwo nie kończy się śmiercią…

Św. Faustyna Kowalska

 

         W środę 9 kwietnia 2014 grupy wychowanków wraz z opiekunami udały się do Krakowa – Łagiewnik do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

         W ramach zajęć terapeutyczno – wychowawczo – edukacyjnych poza Ośrodkiem w Krakowie Łagiewnikach mieliśmy okazję zwiedzić kaplice międzynarodowe ufundowane przez różne kraje europejskie. W trakcie przejścia do kaplicy klasztornej, w której znajduje się cudowny obraz Jezusa Miłosiernego siostra ze Zgromadzenia Sióstr Bożego Miłosierdzia opowiedziała nam krótką historię życia siostry Faustyny. Mieliśmy również okazję  zobaczyć cele świętej a w niej habit, różaniec, klucze i rzeczy codziennego użytku.

         W godzinie miłosierdzia udaliśmy się do Bazyliki na Koronkę do Bożego Miłosierdzia a bezpośrednio po niej została odprawiona Msza Święta w intencji dzieci, rodzin oraz kadrę OREW. Wiele atrakcji dała wszystkim wieża widokowa, która znajduje się niedaleko Bazyliki. Na 12 piętrze wieży mogliśmy podziwiać z lotu ptaka nie tylko Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ale również rozciągające się miasto Kraków.

         Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do Wolbromia.


8.04.2014


Galeria

Program ekologiczny

Po raz kolejny,  we  wtorek 8 kwietnia,  odwiedzili  nas  aktorzy ze Studia Małych Form Teatralnych z Trzebini, tym razem z przedstawieniem o charakterze ekologicznym pt.: „Jaś  i Małgosia”.  Edukacja teatralna ma istotne znaczenie dla rozwoju kształtuje bowiem świadomość, inną niż ta, którą budują środki masowego przekazu. Spektakle bowiem  angażuję wszystkie dzieci, które po części  stają się  współtwórcami przedstawienia .Tak  było i tym razem gdzie wraz z głównymi  bohaterami  Jasiem i Małgosią spacerującymi  po lesie nasi podopieczni  zapoznawali się z podstawowymi pojęciami ekologicznymi, uczyli się troski o czystość środowiska segregując wspólnie odpady.  Na zakończenie wszyscy zgodnie złożyli  obietnicę, iż nie będą śmiecić otaczającej nas przyrody.  Do zobaczenia na następnym spotkaniu…


7.04.2014


Galeria

WTZ w projekcie

7 kwietnia 2014 roku do naszej placówki przyjechali przedstawiciele Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Ich rodzin i Przyjaciół „ Ognisko” działającego w Krakowie. Stowarzyszenie jest organizacją pozarządową wspierającą dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną w zakresie terapii, rehabilitacji i aktywizacji zawodowej. Stowarzyszenie prowadzi również szereg projektów, które mają na celu wprowadzenie osób niepełnosprawnych na rynek pracy dając im szansę na godne i samodzielne życie. Do współpracy w projekcie, który nam zaoferowano zadeklarowało się 10 uczestników z WTZ. Rozpoczynamy spotkania już we wrześniu!


4.04.2014


Galeria

Tym razem gościliśmy na VI turnieju piłki nożnej w Bytomiu, nasi sportowcy przyzwyczaili nas do sukcesów więc i tym razem nie obyło się bez medali i nasi wychowankowie przywieźli srebro.

Oprócz sukcesu drużyny troje wychowanków (Marcin, Darek, Adam) zdobyło nagrody w konkursie rzutów karnych, natomiast Paweł wziął udział w ćwiczeniach z zakresu pierwszej  pomocy przedmedycznej.

Reprezentacja w składzie:

Anna Skorupka – kapitan

Paweł Grzanka

Darek Skipiała

Marcin Kruszak

Krzysztof Kopera

Adam Jamrozowicz

Marcin Wygnał – trener

Szczepan Kamionka – pomoc medyczna

Wyniki spotkań:

OREW Wolbrom – OREW Katowice 0:5

OREW Wolbrom – OREW Bytom 1:0

OEW Wolbrom – OREW Pszczyna 2:0


3.04.2014


Galeria

Śniadanie to podstawa -

pożywny posiłek na dobry początek dnia

 
Rankiem budzimy się zwykle bardzo głodni. Musimy więc dostarczyć organizmowi energii. Śniadanie to podstawa – powinno być solidne. Wie o tym każdy, a w szczególności dzieciaki z I Oddziału edukacyjnego „A” i „B”, które w ramach zajęć praktycznych przygotowywały własne śniadanie.

Realizując temat tygodniowy „Urządzenia elektryczne w domu” wychowankowie uczyli się bezpiecznie obsługiwać toster. Celem zajęć było kształtowanie sprawności niezbędnych w codziennym życiu dotyczących jedzenia i picia z zastosowaniem zasad BHP. Dzieci z niewielka pomocą nauczycieli przygotowały pyszne tosty. Nawet największe niejadki jadły ze smakiem. Zajęcia te miały na celu kształcenie podstawowych umiejętności niezbędnych do poszerzenia zakresu samoobsługi i samodzielności w życiu codziennym.


2.04.2014


Galeria

02.04.2014 wychowankowie Oddziału Przysposobienia do Pracy mogli na własne oczy zobaczyć słynne przedstawienie w Teatrze Bagatela pt.: „Mayday”. Niesamowita atmosfera jaka panowała podczas spektaklu wywarła na naszych podopiecznych duże wrażenie.  Komedia którą oglądaliśmy wywołała wiele uśmiechu na twarzach naszych podopiecznych. Po przedstawieniu dowiedzieliśmy się, że dzięki słowu mówionemu w teatrze możemy poznawać inne kultury i zwyczaje. Nasi wychowankowie dowiedzieli kim jest aktor, oraz jakie predyspozycje powinna mieć osoba, która chce wykonywać ten zawód. Po doznaniach duchowych udaliśmy się na Rynek w Krakowie, gdzie podziwialiśmy zabytki architektury murowanej. Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy ukulturalnieni i zmęczeni do OREW.


31.03.2014


Galeria

WSPÓŁISTNIENIE CZY WSPÓŁDZIAŁANIE? MĄDRA INTEGRACJA”

             31  marca 2014 roku w ZS w Wolbromiu  odbyło się po raz kolejny spotkanie  integracyjne, przeprowadzone w ramach III edycji projektu integracyjnego: „WSPÓŁISTNIENIE CZY WSPÓŁDZIAŁANIE? MĄDRA INTEGRACJA”.

           Wraz z uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Wolbromiu oraz ich opiekunami p. D. Łaksą  i M.Kołdras uczestniczyliśmy w zajęciach  edukacyjno –wychowawczych pod szyldem „Dzień Słońca”. Uczniowie i ich nauczyciele zorganizowali zajęcia  w duchu biologii, historii i plastyki, gdzie motywem przewodnim było słońce.

          Spotkanie  zostało uwieńczone przedstawieniem „Ciemnowłosa i trzy niedźwiadki” a także wspólnym pamiątkowym zdjęciem. Do zobaczenia na następnym spotkaniu…


28.03.2014


Galeria

Językowe współzawodnictwo

W dniu 28.03.2014 r. odbyła się kolejna edycja corocznego konkursu dla młodzieży ze szkół średnich i gimnazjalnych pod hasłem „Językowe współzawodnictwo”. W konkursie tym wystąpił jeden z naszych podopiecznych  Paweł Grzanka, prezentując wiersz w języku angielskim pt. „Easter Bunny” . Zdobył tym samym wyróżnienie oraz nagrodę rzeczową- plecak szkolny. Organizatorom dziękujemy za zaproszenie, a także wyjątkową atmosferę pełną życzliwości i entuzjazmu.


25.03.2014


Galeria

Dnia 25.03.2014 r. uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej wyruszyli się na kolejne zdobywanie doświadczenia w ramach treningu ekonomicznego. Tym razem grupa uczestnicząca w treningu  samodzielnie dokonywała wyboru gorących dań oraz napojów w restauracji. Degustacja zakupionych dań przyniosła wszystkim uczestnikom zadowolenie i satysfakcję.


21.03.2014


Galeria

„ Żegnaj zimo – witaj wiosno”

Kalendarzowa wiosna co roku rozpoczyna się 21 marca. Właśnie tego dnia dzień i noc są równej długości i o tej porze roku przyroda budzi z zimowego snu. Ludzie wierzyli, że obrzęd topienia Marzanny ma symbolizować dostatek w nadchodzącym roku. Marzannę zwykle wykonaną ze słomy, czasem też gałęzi lub gałganków podpala się, a następnie wrzuca się do pobliskiej rzeki, co ma symbolizować koniec zimy i początek wiosny.

Aby tradycji stało się zadość dzieci z I etapów edukacyjnych oraz z „0” wraz ze swoimi rodzicami  spotkali się na zajęciach zorganizowanych w sali gimnastycznej OREW. Po przywitaniu i krótkiej części artystycznej wykonanej przez naszych podopiecznych wszyscy z ochotą przystąpili  do wspólnego zrobienia Marzanny oraz stroika- gaika. Po czym  udali się nad rzeczkę w celu pożegnania zimy przez symboliczne utopienie słomianej kukły. W promieniach słońca z kolorowym gaikiem gromadą wróciliśmy do ośrodka na słodki poczęstunek. Do zobaczenia zimo za rok…


20.03.2014


Galeria

Uczestnicy WTZ na basenie

Dnia 20.03.2014 r. odbył się kolejny wyjazd na Wolbromski basen w ramach cyklicznych cotygodniowych zajęć mających na celu kształtowanie nawyków prozdrowotnych, profilaktyka skrzywień kręgosłupa, ćwiczenie odwagi, systematyczności, wpajanie prawidłowych nawyków higienicznych, nauka pływania oraz propagowanie zdrowego trybu życia poprzez uprawianie sportów.


17.03.2014


Galeria

Dnia 17.03.2014 r. wychowankowie z oddziałów przedszkolnych i grup rewalidacyjnych przenieśli się w świat bajki do krakowskiego Teatru Współczesnego. Dzieci miały tam okazję obejrzeć przedstawienie pt. „ Cudowna lampa Alladyna”  w wykonaniu aktorów teatralnych.  Jest to wyjątkowo urokliwe miejsce w starej kamienicy, dwa piętra powyżej sceny kameralnej Teatru Starego, z którą dzieli kultowy adres. Podążając po schodach w górę, wszyscy mogli zobaczyć kawałek historii dawniej tu rezydującego Teatru Satyry „ Maszkaron”. Niewielka widownia,  w 7 rzędach dała możliwość niemal namacalnego odbioru pięknego i kolorowego przedstawienia i gry aktorskiej.

 Wszyscy z fascynacją i ogromnym zainteresowaniem oglądali przedstawienie, było dużo zabawnych scen co przekładało się na dobre humory naszych podopiecznych. Zostaliśmy również zaproszeni na następne spotkanie z którego na pewno skorzystamy.


14.03.2014


Galeria

Coś dla ciała…

         Cały tydzień rozmawialiśmy nt. wartości nabiału dla naszego organizmu i dlatego dzieci z I „D” oddziału edukacyjnego postanowiły na drugie śniadanie zrobić kanapki. Oczywiście pamiętaliśmy, żeby umyć ręce, ubrać fartuszki, czapki i chusteczki. Chleb smarowaliśmy masłem, obieraliśmy i kroiliśmy jajka, ser rozrobiliśmy ze śmietaną i rozsmarowaliśmy na kromeczki. Samodzielnie zrobione kanapki wyglądały smakowicie i wszyscy z apetytem zjedli do ostatniej kromeczki.


6.03.2014


Galeria

Poznajemy zawody

W ramach poznawania zawodów kobiet i rozwijania kompetencji społecznych w minionym tygodniu  wychowankowie   I „A” i „B” oddziału edukacyjnego gościli w swojej Sali panią krawcową  Edytę. Pani krawcowa opowiedziała dzieciom  o swojej pracy i przyrządach, pokazała jak się szyje maszyną ,  szyjąc dla każdego kolorowy woreczek, który później napełnili różnymi materiałami sypkimi (kaszą, fasolą, makaronem i inne).  W następny  dzień  wychowankowie wybrali się do salonu fryzjerskiego  gdzie wszyscy zostali pięknie uczesani,  a Wojtek nawet zmienił fryzurę na krótszą i modniejszą. Wracająca do ośrodka dzieciaki oglądały różne wystawy sklepowe rozpoznając  co to jest za sklep  oraz jakie artykuły można w nim kupić.  Nie mogło również zabraknąć zakupów , których wszyscy dokonali w pobliskiej Stokrotce wybierając  sobie samodzielnie i kupując pyszny deserek.  


5.03.2014


Galeria

Środa Popielcowa

         5 marca 2014 na terenie naszego ośrodka została odprawiona Msza Święta z okazji Środy Popielcowej, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Mszy przewodniczył ks. Tadeusz Maj proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Swoją obecnością również zaszczycił nas ks. Dyrektor Wydziału Katechetycznego w Sosnowcu Michał Borda, który wygłosił kazanie wprowadzając nas w okres zadumy i refleksji. W trakcie Mszy ks. Proboszcz posypał nasze głowy popiołem wypowiadając słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.


28.02.2014


Galeria

Zajęcia kulinarne w pizzerii ,,Graffiti” w Wolbromiu

W piątek 28.02.2014 uczestnicy WTZ  wraz z opiekunami mieli przyjemność wzięcia udziału w warsztatach kulinarnych w pizzerii „ Graffiti” w Wolbromiu.

Na wstępie uczestnicy dowiedzieli się kilku ciekawostek na temat rodzajów pizzy, poznali składniki niezbędne do jej przygotowania,  po czym  wzięli udział we wspólnym robieniu pizzy.

Zostały zrobione cztery  pizze składające się z różnych składników min. z:  sosu pomidorowego, sera żółtego, szynki i  kurczaka.  Następnie przygotowane wcześniej pizze pieczone były w specjalnym piecu przez 10 minut. Finałem całych warsztatów  była degustacja przygotowanych przez nas potraw.

Było pysznie!

Dziękujemy właścicielom za miłą atmosferę.


27.02.2014


Galeria

Ostatkowy szał (dyskoteka)

Zgodnie z tradycją ostatnich chwil karnawału, kiedy wszyscy starają się wypełnić pląsami i zabawą ostatnie dni przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, dnia 27.02.2014 r. tj. w „TŁUSTY CZWARTEK”   odbyła się dyskoteka dla wychowanków OREW. Bawiliśmy się świetnie  w ulubionych rytmach naszych wychowanków i oczywiście nie zabrakło szlagierowych kaczuszek wytańczonych z przytupem.

Zabawa zakończyła się dopełnieniem tłustoczwartkowej tradycji – od lukrowanych i pudrowanych pączków wszystkim kleiły się palce i uśmiechnięte buźki.


26.02.2014


Galeria

         Wspólny wyjazd oddziałów PDP do galerii to wspaniały pomysł na spędzenie czasu poza ośrodkiem. Można zwiedzić nowe miejsce, zobaczyć nieznane sklepy, zaspokoić swoją ciekawość poznawczą oraz wyrazić opinię na temat obiektu i zakupów w takim miejscu. Tym razem trening ekonomiczny i trening kompetencji społecznych odbył się 26 lutego 2014 r. w krakowskiej Galerii Bronowickiej. Podopieczni byli zachwyceni architekturą budynku a szczególnie ruchomymi schodami. Przechadzając się po galerii, zwiedzali różne sklepy, gdzie mogli pooglądać i przymierzyć ubrania, obejrzeć książki oraz pograć wirtualnie w sali gier. Ogromną radość dziewczynom sprawiło przymierzanie biżuterii, zakupiły tam również bransoletkę z naturalnymi kamieniami. Nie zabrakło także chwili odpoczynku przy małej przekąsce z KFC, którą każdy sobie kupił sam.

         Chociaż przechadzanie się po tym ogromnym obiekcie wymagało sporo wysiłku wszystkim sprawiło ogromną frajdę. Wróciliśmy zmęczeni  do ośrodka, gdzie czekał na nas pyszny obiad.


22.02.2014


Galeria

II TARGI EDUKACYJNE – OLKUSZ 2014

         22 lutego 2014 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbyły się II Targi Edukacyjne, w czasie których placówki oświatowe prezentowały swoją ofertę edukacyjną.

            Głównym organizatorem był Samorządowy Zespół Edukacji przy współpracy z: Wydziałem Edukacji Starostwa Powiatowego w Olkuszu, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu oraz z Zespołem Doradców Metodycznych.

Nasz ośrodek po raz  pierwszy brał udział  w Targach Edukacyjnych. Na naszym stanowisku zaprezentowane zostały  prace wychowanków  Oddziału Przysposobienia do Pracy. Rozdawane były kalendarze,  foldery i ulotki informacyjne. Całość uzupełniała  wystawa fotografii z zajęć edukacyjnych i  rewalidacyjnych, ważniejszych wydarzeń  oraz prezentacja multimedialna obrazująca życie ośrodka.


21.02.2014


Galeria

Myśmy tam byli i dobrze się bawili…

21.02.2014 r. wszyscy wychowankowie Oddziału Przysposobienia do Pracy udali się z wizytą do WTZ w Lgocie Wolbromskiej gdzie  zostali bardzo gorąco przyjęci przez instruktorów oraz uczestników warsztatów. W czasie pobytu zwiedzili różne pracownie poznając specyfikę pracy w tamtejszej placówce. Potem  wszyscy zostali  zaproszeni do wspólnej karnawałowej zabawy i poczęstunku. Brali udział w tańcach i zabawach jednak  czas bardzo szybko mijał i wszyscy musieli wracać do OREW – u. Dziękujemy za miłe spotkanie, do zobaczenia na następnym…


20.02.2014


Galeria

Bal integracyjno-karnawałowy

Nasi wychowankowie zostali zaproszenia przez panią Monikę Jaworską  dyrektora  Wydziału Zamiejscowego  w Olkuszu Społecznej Akademii  Nauk na „Bal integracyjno-karnawałowy”, który odbył się dnia 20.02.2014 r.  Podopieczni OREW  wystrojeni  w pięknie  w stroje karnawałowe mieli okazję do wspólnej zabawy i integracji  z rówieśnikami  olkuskich przedszkoli  i szkół. Bal prowadzili   sami studenci Akademii  przebrani w różne ciekawe stroje np. klowna na szczudłach czy misia oferując  wszystkim uczestnikom  miłą zabawę i poczęstunek.  Dziękujemy za zaproszenie.


19.02.2014


Galeria

W dniu 19.02.2014 r. uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej korzystając z zaproszenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Kolbarku wzięli udział w zabawie walentynkowej, którą organizatorzy połączyli z ciekawymi konkursami tematycznymi. Pierwszym z nich był wybór najciekawszego stroju związanego z tematem zabawy. Wśród licznej grupy uczestników z ościennych placówek biorących udział w tej konkurencji pierwsze miejsce zajął nasz kolega Tomasz Duch. Dużym zaskoczeniem okazał się wynik konkursu na najlepszy wiersz. Powtórnie Tomasz Duch, który także reprezentował nas w tej konkurencji zajął drugie miejsce, co sprawiło że poczuliśmy się szczęśliwi i dumni. Organizatorzy przygotowali bardzo ciekawe i miłe przedpołudnie wykazując się przy tym dużym zaangażowaniem i pomysłowością.

Dziękujemy za wspaniałą zabawę!


17-18.02.2014


Galeria

Aktywizacja zawodowa w Oddziałach Przysposobienia do Pracy

Luty tego roku jest wyjątkowo ciepły i słoneczny, aura sprzyja przechadzkom na świeżym powietrzu. Korzystając ze sposobności postanowiliśmy odwiedzić dobrze znane nam miejsca pracy, przypomnieliśmy sobie zawody i zobaczyliśmy jak pracuje się na różnych stanowiskach pracy. Pierwszym miejscem jakie odwiedziliśmy była Miejska Biblioteka w Wolbromiu i tam wspólnie z paniami poczytaliśmy książkę, zobaczyliśmy regały z książkami oraz zostaliśmy zapoznani z pracą bibliotekarza. Następnego dnia poszliśmy oprawić obraz, tam pani opowiedziała nam o zawodzie szklarza i pokazała różnego typu oprawy obrazów, lustra i szyby. Wielką frajdę sprawiło nam dobieranie różnorodnych ramek do obrazu. Wracając ze spaceru wstąpiliśmy do zaprzyjaźnionego zakładu fryzjerskiego, gdzie zobaczyliśmy jak panie obcinały włosy i robiły trwałą ondulację klientkom. Nasz kolega Mateusz spontanicznie zadecydował o zmianie image i postanowił skrócić swoją fryzurę. Wspólnie z fryzjerką zadecydowali jak mają wyglądać włosy po obcięciu i pani fryzjerka przystąpiła do cięcia. W międzyczasie posłuchaliśmy opowiadania o zawodzie fryzjera, oraz  zobaczyliśmy wyposażenie salonu, specjalistyczny sprzęt i kosmetyki do pielęgnacji włosów.

17-18 luty 2014 były wyjątkowymi dniami, które nas wiele nauczyły i już mamy w planie kolejne poznawanie zawodów.


17.02.2014


Galeria

„Miej serce i patrzaj w SERCE”

W dniu 17.02. w naszym Ośrodku odbyło się spotkanie integracyjne, którego myślą przewodnią było hasło „ MIEJ SERCE I PATRZAJ W SERCE”.

Z tej okazji przybyli do nas zaproszeni rodzice oraz niezwykła niespodzianka- wielkie czerwone SERDUCHO.

W aurze serdeczności pełni uśmiechu bawiliśmy się wspólnie z rodzicami, słuchaliśmy pięknych piosenek  a także pracowaliśmy nad wykonaniem oryginalnego stymulującego  serduszka.

Na koniec  zjedliśmy trochę słodkości, ale wszystko co dobre szybko się kończy…

Najważniejsze są jednak wspomnienia, dzięki, którym nasz gość na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci i w naszych sercach.


13.02.2014


Pani Joanna Janocha -  Prezes  Zarządu Głównego PSOUU w Warszawie  13 lutego 2014 r. odwiedziła nasz  Ośrodek . Wizytując placówkę pani Prezes   była bardzo zadowolona z warunków i jakości pracy  z osobami niepełnosprawnymi.  Nie szczędziła  słów pochwał ,  określając  nasz OREW jako wzór dla innych placówek.
13.02.2014


Galeria

W dniu 13.02.2014 r. w ramach zajęć z profilaktyki zdrowotnej, uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej odwiedził lekarz- stomatolog, który podczas bardzo ciekawych wykładów poruszył szereg zagadnień dotyczących problemów stomatologicznych. Uczestnicy warsztatu dowiedzieli się jak skutecznie chronić jamę ustną przed działaniami czynników chorobotwórczych, jak ustrzec się przed próchnicą zębów oraz w jaki sposób należy szczotkować zęby, a także dowiedzieli się o sposobie doboru odpowiednich szczoteczek i past do zębów. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem, ze strony uczestników padły stanowcze deklaracje o „ odwiedzinach” gabinetów stomatologicznych.  


Poznajemy zawody


Galeria

W ramach poznawania zawodów kobiet i rozwijania kompetencji społecznych w minionym tygodniu  wychowankowie   I „A” i „B” oddziału edukacyjnego gościli w swojej Sali panią krawcową  Edytę. Pani krawcowa opowiedziała dzieciom  o swojej pracy i przyrządach , pokazała jak się szyje maszyną ,  szyjąc dla każdego kolorowy woreczek, który później napełnili różnymi materiałami sypkimi (kaszą, fasolą, makaronem i inne).  W następny  dzień  wychowankowie wybrali się do salonu fryzjerskiego  gdzie wszyscy zostali pięknie uczesani,  a Wojtek nawet zmienił fryzurę na krótszą i modniejszą. Wracająca do ośrodka dzieciaki oglądały różne wystawy sklepowe rozpoznając  co to jest za sklep  oraz jakie artykuły można w nim kupić.  Nie mogło również zabraknąć zakupów, których wszyscy dokonali w pobliskiej Stokrotce wybierając  sobie samodzielnie i kupując pyszny deserek.  


10-12.02.2014


Galeria

W dniach od 10 do 12 lutego Warsztat Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej działający w strukturze Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Wolbromiu  w ramach dni otwartych zorganizował kolejną akcję „ Ferie w warsztacie” skierowaną do dzieci i młodzieży ze społeczności lokalnej. Podobnego  typu inicjatywy obejmujące ferie zimowe i wakacyjne odbywały się już w poprzednich latach i cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych. Głównym założeniem organizatora jest czynny udział dzieci i młodzieży w procesie integracji z osobami niepełnosprawnymi oraz stwarzanie podstaw do pozytywnego odbioru wizerunku ludzi z różnego rodzaju dysfunkcjami. Kształtowanie postaw tolerancji i integracji, jest ważnym elementem wychowawczym, który powinien być wdrażany od najmłodszych lat życia człowieka. Sama teoria stanowi surowy budulec konstrukcji tych wartości i stanowi nienamacalność problemu. Dlatego też Warsztat Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej stawia na budowanie bezpośredniej relacji „człowiek-człowiek”. Tegoroczne dni upłynęły w radosnej atmosferze.

 

Program ferii w WTZ obejmował:

- malowanie oraz dekorowanie serc z gipsu

- wyrabianie oraz malowanie mas solnych

- lekcja nakrywania do stołu oraz nauka układania serwetek

- przygotowywanie naturalnego soku

- pieczenie rogalików

- turniej bilarda

 -turniej piłkarzyków

- turniej koszykówki

- turniej rzutów lotkami

 

Mamy nadzieję, że kolejne akcje będą opływały dziecięcymi uśmiechami.


4.02.2014


Galeria

Ostatkowy indyk

         Czas karnawału dobiegł końca, a z nim tańce, hulanki, swawole... W tym roku ten ostatkowy dzień (4 luty 2014 r.) Oddziały Przysposobienia do Pracy spędziły wyjątkowo; na degustacji swojskiego indyka. Sami wychowankowie przygotowali i upiekli tego ogromnego, ważącego prawie 7 kilo ptaka. Aby danie smakowało jeszcze lepiej ugotowali ziemniaki i zrobili surówkę z kapusty pekińskiej. Nie zabrakło także urokliwej, wiosennej dekoracji stołu.

W samo południe podopieczni wraz z zaproszonymi gośćmi; Panią Dyrektor Ewą Rosiek i V- ce Dyrektor Anną Dulską zasiedli do wspólnego stołu. W miłej atmosferze przy wspólnych konwersacjach wszyscy degustowali to wyjątkowo smaczne mięso. Nie zabrakło ciekawych opowieści i mnóstwa śmiechu – wszak to był ostatni dzień karnawału...


2.02.2014


Galeria

MECZ O PUCHAR WÓJTA GMINY TRZYCIĄŻ

2.02.2014 r. kadra OREW wzięła udział w turnieju halowej piłki nożnej o Puchar Wójta Gminy Trzyciąż. Mecze zostały rozegrane na sali gimnastycznej w Jangrocie. Nasza reprezentacja zagrała w 8 meczach. Było wiele emocjonujących akcji. Nasi panowie dzielnie walczyli o zdobycie pucharu. Niestety zabrakło odrobiny szczęścia, zajęli jednak zaszczytne IV miejsce. Z rąk Wójta Gminy Trzyciąż Romana Żelaznego i Prezesa ULKS Dłubnia Trzyciąż - Jangrot Alberta Goncerza nasza drużyna otrzymała dyplom za udział i wykazaną wolę walki.

Drużynę OREW reprezentowali:

Marcin Wygnał – bramkarz

Jakub Witkowski – pierwszy skład drużyny

Mateusz Cebo – pierwszy skład drużyny

Mateusz Mucha – pierwszy skład drużyny

Zawodnicy rezerwowi:

Jakub Kopeć

Paweł Pasich

Grzegorz Gumula

Szczepan Kamionka


31.01.2014


Galeria

Bałwankowe rywalizacje

W naszym Ośrodku dla wszystkich Grup Edukacyjnych i Zespołów Rewalidacyjnych odbył się konkurs na Najładniejszego Bałwanka. Przez prawie dwa tygodnie wszyscy wychowankowie z nauczycielami intensywnie pracowali w swoich grupach starając się, aby ich prace były najładniejsze, najciekawsze i najoryginalniejsze. Efekty tych starań można było zobaczyć podczas Zabawy z Bałwankiem, dnia 31.01.20104 r., tj. w piątek, która była jednocześnie finałem konkursu.

Pięcioosobowe jury miało niezwykle trudne zadanie, gdyż prace były wykonane różnymi technikami plastycznymi z użyciem ciekawych i niejednokrotnie nietypowych materiałów.  Po burzliwych obradach z 18 zaprezentowanych prac przyznano I miejsce dla III i IX Zespołu Rewalidacyjnego oraz  4 wyróżnienia.

Podczas Zabawy wszyscy bawili się wspaniale. Wodzirejem imprezy był szczególny gość – PAN BAŁWANEK, któremu towarzyszyły przesympatyczne Śnieżynki. Bałwanek przygotował liczne konkurencje: sportowe, taneczne, plastyczne i muzyczne oraz wiele zagadek, w których uczestniczyli wszyscy wychowankowie Ośrodka, wykazując się dużą wiedzą i zaangażowaniem. Na zakończenie wszyscy otrzymali dyplomy i wyróżnienia oraz zostali poczęstowani cukierkami i koktajlem owocowym, specjalnie przygotowanym na tę okazję przez Szefową Kuchni.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszych bałwanków, które zostały wystawione w pobliskiemu Domu Kultury.


30.01.2014


Galeria

„Babci i Dziadka przyznać to trzeba każdemu dziecku w życiu potrzeba …” Tymi słowami powitali przybyłych gości wychowankowie II A, IIIC oddziału edukacyjnego oraz V, VI, VII i X zespołu rewalidacyjnego na uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Dla dostojnych gości przygotowano życzenia, piosenki oraz krótkie przedstawienie. Po części artystycznej podopieczni wręczyli gościom dyplomy poczym wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek .

Po przyjemnościach przyszedł czas na „ciężką pracę”,  więc dziadkowie z miłą ochotą przeczytali bajki swoim najukochańszym wnukom.

Zaproszonym gościom tak bardzo się podobał występ ich wnuków, że z żalem opuszczali mury OREW, prosząc o więcej takich przyjemności. 


29-30.01.2014


Galeria

Dnia 29.01.2014r w Zespole Szkół w Dłużcu oraz dnia 30.01.2014 r. w Zespole Szkół w Zarzeczu odbyła się wystawa prac oraz kiermasz upominków walentynkowych wykonanych w Warsztacie Terapii Zajęciowej
w Lgocie Wolbromskiej.

 Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Szczególną atrakcją wystawy były  kartki i ozdoby walentynkowe.

 

Dyrekcji, gronu pedagogicznemu oraz wszystkim
uczniom, którzy zechcieli wesprzeć naszą działalność

 

Serdecznie Dziękujemy!


23.01.2014


Galeria

Dnia 23 stycznia 2014 r. na pływalni Szkoły Podstawowej nr 15 w Jankowicach odbyły się III Międzyośrodkowe Zawody Pływackie dla Osób Niepełnosprawnych, zorganizowane przez placówki PSOUU Koło w Pszczynie, Świetlicę Terapeutyczną i Ośrodek Dzienny.

Po ceremonii otwarcia zawodów rozpoczęła się sportowa walka, podczas której około 50 zawodników rywalizowało ze sobą w 5 konkurencjach, tj.: chód w wodzie do połowy basenu i z powrotem, start z przyborem 2x6m, start z deską 2x6m,  start z przyborem-cała długość basenu, styl dowolny 12m.

Nasi zawodnicy w swoich konkurencjach regularnie stawali na podium:

Adam Jamrozowicz – miejsce I i II

Paweł Grzanka – miejsce I

Marcin kruszak – miejsce II

Magdalena Sorodnik - miejsce III

Dariusz Skipiała – miejsce III

 

Wszyscy uczestnicy sportowych zmagań w Jankowicach zostali zwycięzcami! Każda drużyna otrzymała także statuetkę i dyplom po czym  wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek do szkolnej świetlicy.


23.01.2014


Galeria

Życzenia, kwiaty, laurki i oczywiście uśmiechy. Tym wszystkim zostali obdarowani goście zaproszeni przez dzieci z IV i VIII zespołu rewalidacyjnego z okazji Dnia Babci i Dziadka. Specjalnie na tę okazję został przygotowany pokaz slajdów przedstawiający dzieciaki w ich codziennych czynnościach na terenie ośrodka. Ponadto babcie i dziadek chętnie uczestniczyli w atrakcjach przygotowanych przez terapeutów swoich wnucząt. Ozdobili portrety, rozwiązywali krzyżówki, wykonywali zadania ukryte w balonach, a  na zakończenie babcie i nasz jedyny na spotkaniu dziadek zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. 

W imieniu dzieci dziękujemy za wspólną zabawę.


20.01.2014


Galeria

WSPÓŁISTNIENIE CZY WSPÓŁDZIAŁANIE? MĄDRA INTEGRACJA”

             20  stycznia 2014 roku na terenie naszej placówki odbyło się po raz kolejny spotkanie  integracyjne,  przeprowadzone w ramach III edycji projektu integracyjnego: „WSPÓŁISTNIENIE CZY WSPÓŁDZIAŁANIE? MĄDRA INTEGRACJA”.

           Uczennice Liceum Ogólnokształcącego w Wolbromiu wraz ze swoimi opiekunami p. D. Łaksą  i M.Kołdras zwiedzały nasz ośrodek i sale terapeutyczne, w których odbywają  się zajęcia edukacyjno –wychowawczo – rewalidacyjne. Największe zainteresowanie wzbudziła sala do dogoterapii z naszą wspaniałą Haidi, która prezentowała swoje umiejętności oraz Sala Doświadczania Świata.   Następnie licealistki uczestniczyły w zajęciach i zabawach z naszymi wychowankami na poszczególnych grupach.

          Spotkanie  zostało uwieńczone wspólnym pamiątkowym zdjęciem oraz podarunkiem przygotowanym przez uczestników projektu dla wychowanków naszej placówki.

Do zobaczenia na następnym spotkaniu…


17.01.2014


Galeria

„Powitanie zimy”

Już połowa stycznia a zimy jak nie ma tak nie ma. W związku z czym stęsknieni za zabawami w białym puchu  wychowankowie z I etapów edukacyjnych i  0  „C” oddziału przedszkolnego  17.01.14 r.  postanowili uroczyście podczas zajęć otwartych z  rodzicami  przywitać Zimę a raczej ją przywołać. Wszyscy bawili się wspaniale, humory dopisywały  i  mimo, że śniegu nie było  odbył się kulig, bitwa na śnieżki, a nawet  dzieci ulepiły bałwana.  Mamy nadzieję że zima  nas nie zawiedzie i wkrótce nadejdzie, spadnie śnieg , a wtedy będziemy mogli korzystać z jej  uroków  i bawić się wspaniale na świeżym powietrzu.


16.01.2014


Galeria

Dnia 16.01.2014 r. podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej  uczestniczyli w zajęciach teoretycznych oraz  praktycznych prowadzonych w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu. Tematem  spotkania była „Historia piśmiennictwa”. Każdy z uczestników mógł zobaczyć oraz dowiedzieć się, jak wyglądały początki historii pisma oraz nauczyć się pisma, które było wykorzystywane w czasach starożytnych. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem w bibliotece oraz zaproszeniem na kolejne interesujące wykłady.


10.01.2014


Galeria

Dnia 10.01.2014 r. uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej po raz kolejny mieli okazję zaprezentować swój talent aktorski w przeglądzie Jasełek, który miał miejsce w Domu Kultury w Wolbromiu.  Każda z grup występująca na Wolbromskiej scenie pokazała najwyższy poziom aktorski jednocześnie stawiając sędziów przed trudnym wyborem pierwszych miejsc. Ostatecznie WTZ otrzymał drugie miejsce oraz nagrodę wyróżniającą, która jest potwierdzeniem wspaniałych zdolności  naszych podopiecznych. Wręczenie nagród odbyło się 19.01.2014r w Domu Kultury w Wolbromiu.


18.12.2013


Galeria

Jak rokrocznie w czasie adwentu, tak i tym razem na terenie naszego ośrodka w środę 18.12.2013 r. odbyła się uroczysta przedświąteczna msza św. dla wszystkich wychowanków i kadry OREW. Odprawił ją Ks. Tadeusz Maj – proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Wolbromiu. W pięknych słowach przypomniał nam wszystkim co jest najistotniejsze w przygotowaniach do świąt i złożył serdeczne życzenia na ten piękny i wyjątkowy czas, rozdając wszystkim wychowankom słodkie upominki.

My również chcemy wszystkim  Państwu życzyć, aby  magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniosła spokój i radość. Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje Was pomyślnością i szczęściem.

Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia, życzą wychowankowie, dyrektor i cała kadra OREW.


10,12,17.12.2013


Galeria

Boże Narodzenie w Polsce to święta obchodzone w sposób szczególnie uroczysty. W naszym Ośrodku jak co roku  w dniach 10, 12 i 17 grudnia  odbyło się spotkanie wigilijne,  które w tym roku było podzielone na trzy grupy wiekowe.   W spotkaniu uczestniczyli wychowankowie wraz z rodzicami, oraz opiekunowie poszczególnych  grup.

Po uroczystym przywitaniu przez Panią Dyrektor zebranych gości,  nasi starsi koledzy z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Lgoty Wolbromskiej przygotowali wspaniałe przedstawienie bożonarodzeniowe, które przybliżyło nam nadchodzące święta i wprowadziło w świąteczny nastrój.

Dalszą część spotkania uświetnił quiz wiedzy o tematyce bożonarodzeniowej oraz wspólne śpiewanie kolęd. Podczas biesiadowania panowała rodzinna, świąteczna i miła atmosfera  a na twarzach wszystkich zebranych gości malował się uśmiech i wzruszenie.

Niestety co dobre szybko się kończy, na kolejne święta trzeba czekać kolejny długi rok…


13.12.2013


Galeria

Pewnego razu św. Mikołaj w trakcie kolejnej podróży po świecie, zawitał do niewielkiego miasteczka Zator w południowej Polsce. Tak się zachwycił okolicą i parkiem, że ... postanowił założyć tam swoją siedzibę, by  sprawiać radość dzieciom, dlatego podopieczni  Zespołów Rewalidacyjnych wraz z opiekunami postanowili 13 grudnia w piątek wyruszyć śladami Św. Mikołaja po jego parku.

Wędrówkę rozpoczęli bajkową krainą oświetloną ponad 3 milionami światełek, podczas której można było znaleźć mnóstwo atrakcji. W Parku odwiedzili domki bajkowych postaci, a spotkanie z nimi było spełnieniem  dziecięcych marzeń. Bajkowa ścieżka – na której można zobaczyć bohaterów z  opowieści, prawdziwe renifery, czy żywą szopkę bożonarodzeniową – prowadziły wprost do chatki świętego Mikołaja, gdzie dzieci mogli, usiąść na jego kolanach, i zrobić sobie wspólne zdjęcie.   

Po licznych atrakcjach wszyscy udali się do restauracji znajdującej się na terenie parku , aby spożyć ciepły posiłek ,po którym pełni wrażeń wrócili do domu.


10.12.2013


Galeria

Łukasz Żurkowski z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej wyróżniony w konkursie fotograficznym

W dniu 10.12.2013 w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Olkuszu odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom tegorocznego konkursu fotograficznego p.t „Moje miasto w obiektywie- Dzika fauna ziemi Olkuskiej”. W konkursie  organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną wzięło udział 122 prace nadesłane przez placówki oświatowe z całego powiatu, a wśród nich fotografia naszego kolegi  Łukasza Żurkowskiego. Jego zdjęcie pt. „Ślimak na spacerze” zostało wyróżnione, co wzbudziło w nas wielką radość i dumę. Gratulujemy serdecznie Łukaszowi i życzymy dalszych przygód i sukcesów z aparatem w dłoni…


6.12.2013


Galeria

„Więcej szczęścia jest w dawaniu…”

Od lat Mikołajki kojarzą się wszystkim z wielką przyjemnością i tajemniczością. Co roku każde dziecko z niecierpliwością czeka dnia, w którym odwiedzi go Święty Mikołaj i przyniesie jakiś upominek.

6 grudnia nasi wychowankowie także z utęsknieniem wypatrywali starszego jegomościa z workiem prezentów na plecach. Ten czas oczekiwania umilili wszystkim honorowi goście – a mianowicie odwiedziła nas młodzież z Zespołu Szkół im. Jana III Sobieskiego w Dłużcu. Podobnie jak w roku ubiegłym zaprezentowali naszym wychowankom przepiękne przedstawienie mikołajkowe pod tytułem „Więcej szczęścia jest w dawaniu…”. Pieczę nad wszystkim trzymały panie: Urszula Latacz, Małgorzata Gamrot, Anna Świerczek i Marzena Krężel, które włożyły wiele pracy i zaangażowania w  przygotowanie przedstawienia.  Pomimo tego, że to dopiero początek grudnia wszystkim udzielił się świąteczny nastrój. Najmilszym momentem było dzielenie się nawzajem świątecznymi upominkami.

Później były pamiątkowe zdjęcia i wspólna zabawa przy muzyce. Dopełnieniem tego miłego dnia były odwiedziny prawdziwego Świętego Mikołaja we wszystkich grupach. Wychowankowie otrzymali świąteczne paczki ze słodkościami, z których byli bardzo zadowoleni.


6.12.2013


Galeria

WTZ z wizytą w Domu Pomocy Społecznej w Olkuszu

W dniu 6.12.2013 odwiedziliśmy mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Olkuszu przy ul. Kantego,  celem naszej wizyty, było obdarowanie każdego z mieszkańców,, mikołajkowym aniołkiem’’ wraz z życzeniami które mają im przynieść radość, zdrowie i szczęście. Dobra atmosfera towarzyszyła nam od samego początku wizyty, a to za sprawą miłych Pań z działu terapii, które oprowadzały nas po wszystkich pokojach, w których mieszkają podopieczni.

Wizyta  w DPS pozostawi w naszych sercach miłe wspomnienia oraz  edukacyjną refleksję nad losem ludzi żyjących obok nas…  


5.12.2013


Galeria

Dnia 05.12.2013 r. w dzień przed Mikołajkami wychowankowie OREW wraz z opiekunami udali się do kina „Radość” na bajkę „Kraina Lodu”, którą  wyreżyserowali Chris Buck oraz Jennifer Lee. Inspirację do tej bajkowej powieści twórcy odnaleźli w baśni „Królowa Śniegu" Hansa Christiana Andersena.

         Kiedy przyszliśmy  do kina sala była jeszcze pusta, jednakże po krótkiej chwili zaczęła się wypełniać. W pewnym momencie światła zgasły, na Sali zrobiła się cisza, a na ekranie pojawił film w jakości 2D.

„Kraina lodu” to przepiękna opowieść  o podróży Anny, dzielnej optymistki, która chce za wszelką cenę odnaleźć swoją siostrę Elsę. Bajka  okazała się być równie poruszająca jak baśń, na której się wzorowano. Oglądaliśmy w niej nie tylko bajeczne krajobrazy i uderzające efekty wizualne, ale także wciągającą historię, gorące uczucia, dużo akcji i przygód oraz wiele niezapomnianych postaci. Całość została ubarwiona jak zwykle doskonałym polskim dubbingiem.

 Z uśmiechami na twarzy, pełni wrażeń integrując się podczas spaceru  wróciliśmy do Ośrodka.


4.12.2013


Galeria

         Najpiękniejsza Gwiazda Betlejemska

         Dnia 04.12.2013r. rozstrzygnięty został kolejny w tym roku szkolnym konkurs, pt.: „Najpiękniejsza Gwiazda Betlejemska”. Celem konkursu było skłonienie dzieci wraz z rodzinami do wykonania Gwiazdy, która prowadziła trzech Mędrców do Betlejem. Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem i wpłynęło 45 bardzo ładnych i oryginalnych prac. Wybór był niezwykle trudny. Ostatecznie zwyciężyły trzy Gwiazdy Betlejemskie:

I miejsce zajęła Magdalena Ogonek;

II miejsce zdobyła Katarzyna Kościelniak;

III miejsce  zajęła gwiazda Amelii Balin;

         Wszyscy uczestnicy tradycyjnie odebrali gratulacje z rąk Pani Dyrektor Ewy Rosiek wraz z dyplomami i rożkami słodkości, natomiast zwycięzcy otrzymali również nagrody rzeczowe.


4.12.2013


Galeria

W dniu 04.12.2013 roku wychowankowie OREW z grup: VIII, IV zespołu rewalidacyjnego, I,II, „0”A, „0”B oddział przedszkolny wraz z opiekunami wybrali się do  Parku Świętego Mikołaja  w Zatorze.

Na miejscu  czekało na nas mnóstwo ciekawych atrakcji i  niespodzianek. Pierwszą z nich była parada bajkowych postaci z którą tańczyliśmy, robiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.

Następną niezapomnianą -atrakcją było Kino 3D, w którym poznaliśmy  pomocnika Świętego Mikołaja – Sylwestrzaka. Wprowadził On  nas w świat geografii zadając mnóstwo pytań , na które oczywiście znaliśmy odpowiedzi :-). Niesamowite wrażenie wywarł na nas interaktywny quiz i wspólne śpiewanie piosenek.

Póżnym popołudniem kiedy już nastał zmrok po bajkowej krainie rozświetlonej milionem magicznych światełek, oprowadzała naszą grupę mikołajowa pomocnica, która  przedstawiła nam  zaczarowany, kolorowy świat bajek, magii i czarów.  W czasie  bajkowej  podróży dotarliśmy do pięknego domku, w którym mieszkał sam Święty Mikołaj. Obdarował On naszych podopiecznych pysznymi słodkimi upominkami.

Wszyscy z wielkim żalem odjeżdżaliśmy do domu lecz z nadzieją, że za rok znowu tu wrócimy i odwiedzimy Świętego Mikołaja i jego przyjaciół.


3.12.2013


Galeria

3 grudnia w naszej placówce odbyło się spotkanie ze służbami na co dzień dbającymi o nasze bezpieczeństwo, tj.: Funkcjonariuszem Straży Miejskiej w Wolbromiu oraz strażakami z JRG w Wolbromiu. Wychowankowie starszych oddziałów edukacyjnych oraz Przysposobienia do Pracy z zaciekawieniem i uwagą wysłuchali wykładu Strażnika Miejskiego. W pogadance uczestniczył również  młodszy aspirant Maciej Adamczyk opowiadając o swojej pracy, a także prezentując ubiór strażaka. Do akcji „Bezpieczeństwo”  włączyła się firma TRI Poland, wspierając  rzeczowo akcję.  Przekazała ona dla każdego słuchacza praktyczne gadżety w postaci elementów odblaskowych do noszenia przy kurtce lub plecaku.

W trakcie spotkania, funkcjonariusz Straży Miejskiej –Piotr Serwatka, omawiał zadania realizowane przez strażników miejskich oraz strażaków w codziennej służbie. Przypomniał o podstawowych zasadach ruchu drogowego, znaczeniu sygnalizacji świetlnej oraz obowiązkach osób pieszych na drodze. Zwrócił  uwagę na szczególną rolę elementów odblaskowych w ruchu pieszym i rowerowym. Spotkanie w szczególny sposób uatrakcyjniły rekwizyty towarzyszące strażnikom miejskim i strażakom podczas codziennej pracy - czapka, kask, lizak, kajdanki. Możliwość ich przymierzenia i wypróbowania sprawiła wychowankom wiele radości. Nie był to jednak koniec atrakcji. Na zewnątrz czekał wóz strażacki, który młodzież mogła dokładnie pooglądać pod okiem strażaków.


28-29.11.2013


Galeria

W dniach 28-29 listopada 2013 r. odbyło się w Warszawie XXXVII sympozjum naukowe „Ruch rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną a badania naukowe i praktyka społeczna - koegzystencja czy współpraca” organizowane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym oraz Polski Zespół do Badań Naukowych nad Niepełnosprawnością Intelektualną. Wśród prelegentów byli przedstawiciele świata nauki oraz organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną z Polski, Francji, Włoch, Litwy i Stanów Zjednoczonych (m.in.  prof. dr hab. Anna Firkowska-Mankiewicz, prof. dr hab. Małgorzata Kościelska, prof. dr hab. Jacek Zaremba, prof. dr hab. Stanisław Kowalik, Profesor Oświaty Lidia Klaro-Celej,  sędzia Jerzy Stępień, Michelle Bille - Profesor Uniwersytetu w Poitiers, Prof. Diane Lee Ryndak, Luisa Paola Bosisino In Fazi, Natalija Olesowa – Stowarzyszenie VILTIS). O wkładzie Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w tworzenie systemu wspierania osób z niepełnosprawnością intelektualną mówiła Pani Krystyna Mrugalska – Prezes Honorowy PSOUU.

Ukoronowaniem pierwszego dnia sympozjum było wręczenie medali „Fideliter et Constanter” - Wiernie i Wytrwale zasłużonym członkom stowarzyszenia, którzy swoim zaangażowaniem i pracą na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną „otwierają przed nimi życie”. Wśród odznaczonych była Pani Ewa Rosiek – wieloletni członek stowarzyszenia oraz Zarządu Koła PSOUU w Wolbromiu, a także Dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno – Wychowawczego w Wolbromiu .

SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!!


29.11.2013


Galeria

Dnia 29.11.2013r w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej odbyła się „zabawa andrzejkowa” z zaprzyjaźnionym Warsztatem Terapii Zajęciowej z Olkusza. Zgodnie z tradycją najważniejszym punktem imprezy były andrzejkowe wróżby, gry i zabawy. Przy bardzo dobrej muzyce oraz smacznym poczęstunku uczestnicy świetnie się bawili. Uśmiechy i radość towarzyszyły nam do samego końca zabawy.


29.11.2013


Galeria

Andrzejki  przypadające 29  listopada to jedyny w roku dzień pełen wróżb i przepowiedni. Właśnie wtedy możemy poznać przyszłość i  dowiedzieć się  co nas spotka w nadchodzącym roku. Dzień ten jest specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.

Jak co roku tak i w tym, wychowankowie Ośrodka - Rehabilitacyjno- Edukacyjno – Wychowawczego w Wolbromiu brali udział we wróżbach oraz zabawach andrzejkowych.

Swoją obecnością zaszczyciły nas wróżki, które na specjalnie przygotowanych salach wróżyły wszystkim naszym wychowankom. Było ciemno, strasznie i bardzo wesoło. Dzieci na własnej skórze mogły się przekonać jak to naprawdę jest u wróżek i poznać „swoją przyszłość i przeznaczenie”. Uwieńczeniem andrzejek była wspólna dyskoteka na sali gimnastycznej.


26.11.2013


Galeria

Dnia 26.11.2013 r. uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej z Lgoty Wolbromskiej brali udział w zajęciach praktycznych, których tematami były sztuka Origami oraz historia fotografii. Organizatorem spotkania była Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna filia w Olkuszu. Celem zajęć była  nauka   wykonywania ozdób z papieru  techniką orgiami oraz praktyczna nauka korzystania ze współczesnych aparatów cyfrowych. Dodatkowym atutem spotkania było ujęcie zarysu historii fotografii w poszczególnych etapach unowocześniania technologicznego. Ciekawe i owocne zajęcia prowadzone przez Panie z biblioteki wzbogaciły nas o nowe doświadczenia i umiejętności. 


25.11.2013


Galeria

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Już po raz trzeci w naszym ośrodku obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W przyjęciu urodzinowym wzięły udział dzieci z oddziałów przedszkolnych  0 „A” i "B", IV I VIII Zespołu Rewalidacyjno – Wychowawczego wraz ze swoimi rodzicami. Dorośli i dzieci obejrzeli pokaz multimedialny, który przybliżył historię tego święta oraz przypomniał bohaterów znanych bajek. Następnie rodzice ułożyli puzzle z wizerunkiem „Troskliwych misiów”. Zadanie było bardzo trudne, ale bez problemu poradzili sobie  z nim. Nie mogło zabraknąć gościa honorowego – swoją obecnością zaszczycił nas PLUSZOWY MIŚ. Wszyscy chętnie brali udział w zabawach ruchowych z misiem. Tradycyjnie rodzice wykonali dla swoich pociech przytulanki, wykazując się dużą kreatywnością i zaangażowaniem przy tym zadaniu. Na zakończenie dzieci dostały pamiątkowe dyplomy i wszyscy udali się na słodki poczęstunek.

Misiu życzymy ci kolejnych stu lat !


22.11.2013


Galeria

Program Barbórkowy w  Muzeum Kopalni Guido w Zabrzu- 22.11.2013 r.

W ramach programu prowadzonego przez Muzeum Kopalni Guido  wychowankowie naszego Ośrodka wzięli udział w pokazach, pogadankach oraz zwiedzili muzealne ekspozycje, w tym  najnowsze, multimedialne wystawy stałe: „Ze świata kultury górniczej". W przystępnej i atrakcyjnej formie zajęć edukacyjnych uczestnicy poznawali  górnicze tradycje Górnego Śląska, przyglądali  się z bliska pracy i technice górniczej, mogli zapoznać się z duchami ze śląskich baśni i legend. Program składał się z czterech części:

• Spotkanie z górnikiem ubranym w odświętny mundur galowy. Podczas spotkania wychowankowie  poznali znaczenie symboli i insygniów górniczych, takich jak: godło, flaga, szpada, barda, kilofek i skóra górnicza. Ta najdłuższa część programu odbywała się w pięknej Sali Witrażowej i zakończyła  pokazem filmu animowanego „Bolek i Lolek wśród górników".

• Spotkanie z górnikiem dołowym. Ta część zajęć odbywała się na multimedialnych wystawach stałych „Tajemnice lasu karbońskiego", „Dzieje techniki w polskim górnictwie węglowym" oraz „Z górniczą lampą przez wieki".

• Z wizytą u Karolinki. W czasie programu barbórkowego dzieci spotkały też niezwykle sympatyczną Karolinkę, czyli panią w śląskim stroju ludowym, która zabrała je w świat śląskich zwyczajów, baśni i legend.

• Spotkanie ze Skarbnikiem, duchem podziemi.  Było ono okazją do  poznania  w Muzeum dobrego ducha kopalni, Skarbnika, i posłuchania  jego opowieści.

Dzięki lekcji barbórkowej dowiedzieliśmy  jak ciężka jest praca braci górniczej.


22.11.2013


Galeria

W dniu 22.11.2013 r. dzieci z I etapów edukacyjnych wraz ze swoimi rodzicami wzięli udział w zajęciach otwartych prowadzonych metodą Ruchu Rozwijającego wg Weroniki Sherborne. Podstawowe założenia tej metody to rozwijanie przez ruch  świadomości własnego ciała i usprawniania ruchowego, świadomości przestrzeni i działania w niej oraz dzielenia przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązywania z nimi bliskiego kontaktu. Ćwiczenia stosowane w metodzie W. Shereborne dają dziecku możliwość poznania własnego ciała oraz kontrolowania go. Pozwalają zdobyć pewność siebie oraz poczucie bezpieczeństwa otoczenia. Ułatwiają nawiązanie kontaktów i współpracy z partnerem i grupą. Dają możliwość przeżycia wspólnego kontaktu fizycznego, uczą koncentracji i uwagi, są dobrą zabawą, której często towarzyszą okrzyki śmiech, co pozwala na ujście napięć i emocji nagromadzonych w dzieciach. Wszystkie te doznania towarzyszyły zarówno dzieciom jak i rodzicom podczas wspólnych ćwiczeń, które okazały się świetną zabawą. Na zakończenie rodzice stwierdzili, że miło było przypomnieć sobie wczesnodziecięce doświadczenia.  


21.11.2013


Galeria

Andrzejki z Warsztatami Terapii Zajęciowej

         Zbliżają się ANDRZEJKI! A jeśli Andrzejki, to zabawa, wróżby i swawole!

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

Młodzi ludzie często zastanawiają się co ich w życiu spotka, planują i marzą. Z niecierpliwością oczekują na ten wyjątkowy, inny niż wszystkie dzień – dzień tajemniczych wróżb i czarów, połączonych z zabawą, tańcem i słodkim poczęstunkiem. Ten niezwykły czas miał miejsce w czwartek 21 listopada, kiedy to podopieczni z Oddziałów Przysposobienia do Pracy zaprosili na  Andrzejkową dyskotekę uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Lgoty Wolbromskiej. Wspólne zabawy i wróżby sprawiły wszystkim ogromną radość, a słodki poczęstunek dodał sił do dalszych tańców. To był magiczny dzień, który wszystkim pozostanie na długo w pamięci.


20.11.2013


Galeria

Dnia 20.11.2013 w naszym Ośrodku  odbyły się zajęcia otwarte z udziałem rodziców, pt.: „ Zaczarowany bajek świat”. W zajęciach uczestniczyli wychowankowie grup przedszkolnych.

W zaczarowany świat bajek wprowadziły nas zabawy, konkurencje sportowe oraz piosenki ze znanych bajek. Rodzice i ich dzieci na chwilę przenieśli się w świat bajek: zamienili się w kopciuszka, gdzie mieli oddzielać groch od kaszy, w rybaka, który łowił złotą rybkę, w mamę kangurzycę, która podskakując musiała dostarczyć bezpiecznie maleństwo na drugą stronę rzeki. Najwięcej emocji wywołało budowanie zamku z klocków, wrzucanie smakołyków do koszyka Czerwonego Kapturka oraz przypinanie ogona kłapouchego z zamkniętymi oczami.

Rodzice i dzieci  wykazali się dużą znajomością bajek, podczas konkursów zgadnij co to za bajka?, oraz co to za melodia?

Pod koniec zajęć uczestnicy udali się na zamkową ucztę, podczas której mogli próbować specjałów przygotowanych przez smerfa Łasucha.

Wszyscy doskonale się bawili i mieli duże trudności z powrotem do rzeczywistości.


19.11.2013


Galeria

Zakupy w IKEA

         Zbliżają się święta a z nimi wyjątkowy nastrój w sklepach; światełka, bombki, mikołaje, choinki to ten magiczny przedświąteczny czas, który czaruje nas wszystkich. Podopieczni z Oddziałów Przysposobienia do Pracy realizując trening kompetencji społecznych w dniu 19.11.2013r. wyruszyli do krakowskiej IKEII na drobne świąteczne zakupy.

Kiedy dojechali na miejsce zaczęli zwiedzać sklep; a w nim meble, przedmioty codziennego użytku, dekoracje, kwiaty... Najbardziej podobały się wszystkim meble wypoczynkowe, na których mogli chwilkę odsapnąć. Każdy przedmiot można było tam dotknąć, rozłożyć, poznać a radami służyli nam wyspecjalizowani pracownicy sklepu. Wśród tych ogromnych regałów znajdowała się restauracja, w której podopieczni mogli  się posilić. Każdy  kupił sobie kawałek ciasta i pyszną herbatkę i w ten oto sposób nabrali sił na dalsze zakupy. Po chwili odpoczynku nadszedł czas aby kontynuować  trening ekonomiczny. Wychowankowie wybierali i kupowali dekoracje świąteczne do swoich sal; światełka na choinkę, bombki i łańcuchy. Chociaż chodzenie po sklepie było nieco męczące to sprawiło wszystkim mnóstwo satysfakcji. Dla wielu  była to pierwsza wizyta w sklepie IKEA.


18.11.2013


Galeria

„WSPÓŁISTNIENIE CZY WSPÓŁDZIAŁANIE? MĄDRA INTEGRACJA”

              18 listopada 2013roku na terenie naszej placówki odbyły się po raz kolejny zajęcia języka angielskiego przeprowadzone w ramach III edycji projektu integracyjnego: „WSPÓŁISTNIENIE CZY WSPÓŁDZIAŁANIE ?MĄDRA INTEGRACJA”. 

            Zajęcia prowadziły uczennice klasy I „D” LO  w Wolbromiu: Natalia Szotowicz, Julia Hańczyk, Klaudia Piputa, Katarzyna Latacz, Aleksandra Soboń , Monika Wąsowicz i Joanna Natkaniec, pod   czujnym okiem p. Dominiki Łaksy. 

           Temat : „Animals and Numbers”  wywołał u naszych wychowanków ze starszych grup edukacyjnych duże zainteresowanie i wpłynął na ich wysoką aktywność  na zajęciach.

          Spotkanie  zostało uwieńczone wspólnym pamiątkowym zdjęciem  oraz słodkim podarunkiem ze strony naszych gości.

           Czekamy na kolejne, tak ciekawe  lekcje…


13.11.2013


Galeria

„Na św. Marcina najlepsza gęsina”

         W świecie kulinarnych podróży nadszedł moment, aby spróbować mało znanego dania – pieczonej gęsi. Spożywanie pieczonej w całości gęsi 11 listopada to zwyczaj staropolski. Wiąże się z przypadającym wtedy dniem św. Marcina z Tours (według legendy, po tym jak odmówił przyjęcia stanowiska biskupa, uciekł do klasztornej szopy, w której chowano gęsi).

Już w 1630 roku poeta Kasper Twardowski pisał: "Polacy zaś ten zwyczaj mają. W dzień świętego Marcina gęś tłustą piekają".

W tym roku w Oddziale Przysposobienia do Pracy również zagościła gęsina na talerzach. Podopieczni dostali w prezencie dorodną z ekologicznego chowu gęś, którą przyrządzili w sposób tradycyjny. Przy stole delektowali się smacznym mięsem słuchając ciekawej opowieści o św. Marcinie wraz z gościem panią vice- dyrektor Anną Dulską. Później nadszedł czas na deser- pyszne ciasto o tajemniczej nazwie „Oczy Carycy”, które wychowankowie upiekli dzień wcześniej. I tak miło minął nam 13 dzień listopada, przy wspólnym stole z pieczoną gąską.


6.11 i 13.11.2013


Galeria

Święto deszczu

W dniach 06.11.13r. i  13.11.13 na sali gimnastycznej odbyło się „ŚWIĘTO DESZCZU” organizowane dla wszystkich wychowanków zespołów rewalidacyjno-wychowawczych. Pan Deszcz z wielkim czarnym parasolem czarował wszystkie dzieci piosenkami oraz zabawami o tematyce deszczowej. Wszyscy poczuli  na swoich rączkach i twarzach delikatne kropelki zimnego listopadowego deszczu, a zabawy było co nie miara. Najbardziej na twarzach dzieci pojawił się  uśmiech wówczas, gdy wraz z Panem Deszczem i swoimi opiekunami akompaniowały przy utworze Josefa Straussa „Polka” grając na przyniesionych instrumentach.  Uwieńczeniem tego spotkania była praca plastyczna o dowolnej technice,  której tematem przewodnim był „PARASOL”. Wszystkie przepiękne parasole zostały wywieszone na parterze starego budynku OREW, aby wszyscy mogli je podziwiać.


12.11.2013


Galeria

„POLSKO, POLSKO
WOLNOŚĆ  TWA  NAJCENNIEJSZYM  DAREM  JEST”

12 listopada wszyscy wychowankowie OREW czynnie  uczestniczyli w Akademii z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Na początku podopieczni Oddziału PDP ubrani w mundury żołnierskie wnieśli na środek sceny flagę Polski oraz zaprosili wszystkich do wysłuchania Hymnu Polski. W dalszej części wszyscy oglądali krótki film animowany Bagińskiego pt.: „Historia Polski” oraz pokaz multimedialny dotyczący historii naszej Ojczyzny. W drugiej części uroczystości odpowiadali na pytania dotyczące historii Polski, oraz mieli okazję podziwiać wspaniały pokaz ćwiczeń wojskowych zaprezentowany przez naszych najstarszych wychowanków. Na zakończenie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne.


8.11.2013


Galeria

„Za górami, za lasami,
za wielką doliną,
żyła sobie śliczna Śnieżka,
ze swoja rodzina.”

 
W dniu 08.11.2013 r. IIA, IIB, IIC, IIIA, IIIB, IIIC, oddziały edukacyjne oraz VI i VII zespoły rewalidacyjny, udały się do Opery Śląskiej w Bytomiu na balet pt. „Królewna Śnieżka”.

Królewna Śnieżka” utrzymuje się nieprzerwanie w repertuarze wielu polskich teatrów i wciąż (także w Operze Śląskiej) cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Niewiele jest baśni, które bez względu na wiek, wciąż nas wzruszają i zajmują równie mocno, jak ta opowiadające o Królewnie Śnieżce i krasnoludkach. To niezwykłe przedstawienie urzeka malowniczością scen, bogactwem postaci oraz przepiękna muzyką, którą nasi wychowankowie mogli nie tylko słuchać ale również oglądać, gdyż było ją widać ze sceny pudełkowej z kanału dla orkiestry.

Balet polskich twórców: Bogdana Pawłowskiego /muzyka/, Witolda Borkowskiego i Stanisława Piotrowskiego /libretto/ oparty na znanej, wielokrotnie prezentowanej w różnych formach w teatrze baśni braci Grimm.

Od początku spektaklu panowała wartka akcja, tancerze grali z dużym wyczuciem, potrafili wczuć się w swoje role. Niesamowite efekty świetlne i dźwiękowe dodawały całemu przedstawieniu ciekawej oprawy. W przedstawieniu na uwagę zasługiwały również kostiumy, dzięki którym postacie z bajki wyglądały bardzo naturalnie i pięknie. Przeniosły nas w cudowny świat bajek i pozwoliły na moment zapomnieć  o szarej rzeczywistości.

Spektakl ten pozwolił naszym wychowankom poszerzyć swoją wiedzę o kulturze i środkach jej przekazu pobudzić zmysł wzroku i słuchu.

Po spektaklu aktorzy obdarowywali publiczność cukierkami i jabłkami co wzmożyło apetyt  naszych podopiecznych , więc  udaliśmy się na ciepły posiłek, który dzięki obsłudze Opery Śląskiej która udostępniła nam jedną ze swoich sal, smakował jeszcze lepiej.

Pogoda nam dopisała, więc po skończonym posiłku mogliśmy wyruszyć w dalszą wędrówkę po Bytomiu.

Jakże zmęczeni, ale pełni wrażeń i zadowoleni wróciliśmy do domu.


31.10.2013


Galeria

„Zawsze będziemy pamiętać…”

W związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych delegacja kolegów

z Warsztatu Terapii Zajęciowej wraz z opiekunami wybrała się na pobliski cmentarz, aby zapalić znicze na grobie naszej koleżanki Grażynki i kolegi Tomka. Po krótkiej modlitwie i zadumie wróciliśmy do swoich codziennych obowiązków.


31.10.2013


Galeria

„ŚWIĘTO DYNI”

Jest takie święto raz do roku,
gdy strzygi i upiory dotrzymują nam kroku.
Dynia to symbol tego dnia,
piękny, pomarańczowy kolor ma.
Czarownica, szkielet, gad
paskudztwa jakich nie zna świat.
Nie trzeba ich się wcale bać
lepiej słodycze im dać.

 

31 października 2013 r. obchodziliśmy w naszym ośrodku Święto Dyni, łącząc je z tradycją Halloween sięgającą około 2 tysięcy lat, wywodzącą się od starożytnych Celtów.

Kiedyś zadaniem świętujących było odstraszanie złych duchów, dziś zwyczaj ten wiąże się przede wszystkim z dobrą zabawą .

Oddziały edukacyjne i zespoły rewalidacyjne wspólnie ze swoimi wychowawcami wykonały lampiony z dyni, wszyscy wykazali się niesamowitą pomysłowością wydrążając i zdobiąc dynie. Naszej ciężkiej pracy bacznie przyglądały się i dopingowały nam nasze kochane przedszkolaki. Po skończonej pracy zaprosiliśmy nasze wspaniałe jury, w skład którego wchodziły dzieciaki wraz z opiekunami z dwóch młodszych grup rewalidacyjnych. Po długiej naradzie jury wybrało zwycięzców. W nagrodę  rozbrzmiała dla nich muzyka i mogli dla nas zatańczyć.

Po ciężkiej pracy przyszedł czas na słodki poczęstunek oraz wspólną zabawę przy muzyce. Duży pokłon składamy rodzicom którzy przygotowali jakże wspaniałe stroje na tę okazję. Delegacja wychowanków zapukała do gabinetu Pani Dyrektor Ewy Rosiek z pytaniem „Cukierek albo psikus”, zaskoczona ale jak zwykle  dobrze przygotowana poczęstowała naszych podopiecznych cukierkami.

Nasze wspaniałe Dynie zostały wystawione i oświetlone przed budynkiem OREW, aby każdy mógł podziwiać ich urok kiedy zapadnie zmrok.


31.10.2013


Galeria

„Jesienne parasole”

Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom, którzy wzięli udział w konkursie pod hasłem „Jesienne parasole”. Wszystkie prace były piękne a wybranie tych najpiękniejszych przysporzyło nam wiele trudności. Uroczyste otwarcie parasola z wynikami nastąpiło 31.10.2013r.

I miejsce zdobył parasol wykonany przez Magdalenę Ogonek z rodziną

II miejsce zdobył parasol wykonany przez Halinę Pasoń z rodziną

III miejsce zdobył parasol wykonany przez Katarzynę Kościelniak z rodziną

 

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzenie za zaangażowanie i kreatywność.


30.10.2013


Galeria

„Filmowe zabawy, Filmowe tajemnice”

Pod takim hasłem, dnia 30 października 2013 r. odbyły się ciekawe zajęcia dla młodszych dzieci z naszej placówki oraz z okolicznych przedszkoli i szkół podstawowych. Prowadził je p. Marcin Skorek – filmoznawca – aktor, osoba, która ma doświadczenie w pracy z dziećmi. Na zajęcia te złożyły się projekcje trzech polskich filmów krótkometrażowych dla dzieci. Były to bajki: „Mali filmowcy”, „Tajemnica Toli” i „Reksio kosmonauta”. Wszystkie filmy poprzedzone zostały krótkim wstępem prowadzącego.

W trakcie zabawy, pan Marcin przebrany za czarodzieja, zadawał dzieciom zagadki, za które, w ramach nagrody otrzymywały magiczny kryształ. Wszyscy byli zadowoleni z takiego sposobu prowadzenia tej ciekawej „rozmowy”. Każdy chciał otrzymać nagrodę. Prowadzący angażował również nauczycieli i opiekunów, którzy przybyli razem z dziećmi. Dla nich również były przewidziane nagrody. Uśmiech nie schodził z buziaków naszych małych podopiecznych.

Celem zajęć było kształtowanie wyobraźni, integracja, dążenie do rozwoju własnej inicjatywy, twórczości oraz kształcenie umiejętności słuchania. Miłym akcentem na zakończenie tego spotkania były pamiątkowe zdjęcia z p. Marcinem. Mamy nadzieję, ze był to początek udanej współpracy. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania. Do zobaczenia Panie Marcinie.


25.10.2013


Galeria

    Dnia 25 października 2013r w Domu Kultury w Wolbromiu obchodzony był Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych w Środowisku Lokalnym pod hasłem „Żyjemy razem- kultura do pełna”. Organizatorem tegorocznej imprezy był Warsztat Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej działający w strukturze Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Wolbromiu. Najważniejszym zadaniem akcji było umożliwienie osobom niepełnosprawnym podzielenia się ze społecznością lokalną własnymi troskami, problemami przy jednoczesnym zaprezentowaniu swoich dokonań, sukcesów i marzeń. Organizatorzy tego przedsięwzięcia pragnęli propagować pozytywny wizerunek człowieka niepełnosprawnego, który nie jest kimś skazanym na korzystanie z różnorodnych form pomocy ale również potrafi być aktywnym, odnosić indywidualne sukcesy i tym samym wnosić pozytywny wkład w życie społeczne. Ten dzień był okazją do podniesienia publicznej świadomości o wartości prawach osób niepełnosprawnych, wyrównywania ich szans życiowych oraz wdrażaniu kompleksowych rozwiązań w systemie wsparcia.

 W programie spotkania odbyły się występy sceniczne:

-chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Wolbromia

-uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej

-zespołu młodzieżowego „Kastalia” działający przy Zespole Szkół nr 4 w Olkuszu

-rodziców podopiecznych Ośrodka- Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczego w Wolbromiu

-uczniów Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu

-dzieci z Zespołu Szkół w Zarzeczu

 
Oprócz części artystycznej można było podziwiać prace rękodzielnicze wykonane w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej oraz obejrzeć edukacyjną prezentację multimedialną, pt.: „Człowiek niepełnosprawny i jego godność”.

Podczas akcji prowadzona była sprzedaż „cegiełek”. Dzięki hojności zaproszonych gości udało się zebrać 1795zł  kwota w całości zostanie przeznaczona na poprawę warunków bytowych podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej.

Impreza zakończyła się dużym zadowoleniem wszystkich osób biorących udział w tym niezwykłym wydarzeniu i uzyskała znaczny rozgłos społeczny, co dla organizatorów stanowi ogromny sukces i motywację do tego, aby ta akcja wpisała się na stałe w kalendarz imprez organizowanych przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej.

 Wszystkim darczyńcom Serdecznie Dziękujemy.


24.10.2013


Galeria

Bigos na wsi

To był jesienny, ponury, deszczowy dzień (24.10.2013) jednak mimo tej niesprzyjającej pogody zdecydowaliśmy pojechać na wieś. Zawsze jeździliśmy kiedy było słonecznie i ciepło lecz nie tym razem. Jesień ma takie uroki iż bywa „kapryśna”; raz słoneczna, raz deszczowa... Gospodarze już wcześniej przygotowali dla nas altanę, gdzie było ciepło, przytulnie i tam rozsiedliśmy się gościnnie. Na zewnątrz paliło się ognisko a nasi panowie pilnowali skwierczącego się bigosu w polowym kociołku. Padał deszcz, a my uroczo biesiadowaliśmy śpiewając piosenki, częstując się smakołykami i herbatą. Nie mogliśmy pojechać w pole, aby uczestniczyć w wycince kapusty, ale pani Ania przyjechała ciągnikiem i mogliśmy jeszcze raz wsiąść do niego i przypomnieć sobie budowę. Kiedy zjedliśmy ten pyszny bigos żal było wracać do ośrodka, mimo niesprzyjającej aury wyjazd możemy zaliczyć jako wyjątkowo udany. Jak zwykle mamy już w planie kolejny wypad na wieś tym razem w zimie...


23.10.2013


Galeria

Zdobywamy Medale w pływaniu!!!

W ubiegłym tygodniu wychowankowie naszego Ośrodka uczestniczący w zajęciach wg. koncepcji Halliwick startowali w dwóch poważnych imprezach pływackich.

23 października 2013 r.  na Krytej Pływalni „Cabańska Fala” w Chrzanowie  wychowankowie OREW w Wolbromiu wzięli udział w OGÓLNOPOLSKIM MITYNGU PŁYWACKIM OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH.

W zawodach brało udział się blisko 190 niepełnosprawnych pływaków z całego kraju.

Nasi podopieczni stanęli na wysokości zadania i zdobyli wyróżnienia oraz  3 medale :

Paweł Grzanka – brązowy medal  na dystansie 25 stylem dowolnym mężczyzn

Dariusz Skipiała- brązowy medal na dystansie 25 stylem dowolnym mężczyzn

Marcin Bałazy - 4 miejsce na dystansie 25 stylem dowolnym

Magdalena Sorodnik - 4 miejsce na dystansie 25 stylem dowolnym kobiet.

Oprócz medali organizatorzy nie poskąpili cennych nagród rzeczowych dla uczestników oraz dla naszego Ośrodka.

 

Drugą  imprezą , w której startowali wychowankowie OREW był III Ogólnopolski Mityng Pływacki Osób z Niepełnosprawnością w Tarnowie organizowany przez Warsztaty Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II oraz Fundację REPI .

W zawodach brało udział 127 zawodników z  szesnastu placówek zaproszonych z ośmiu województw Polski.

Nasi podopieczni i tym razem  nie zawiedli  zdobywając medale, wyróżnienia oraz cenne nagrody rzeczowe.

Paweł Grzanka – srebrny medal  na dystansie 25 stylem dowolnym mężczyzn z czasem 25.28s

Dariusz Skipiała-4 miejsce na dystansie 25 stylem dowolnym mężczyzn

 Marcin Bałazy - 3 miejsce na dystansie 25 stylem dowolnym mężczyzn

Magdalena Sorodnik – brązowy medal na dystansie 25 stylem dowolnym kobiet z czasem 56.19

Drużyna w składzie Krzysztof Kopera, Dariusz Skipiała i Paweł Grzanka wywalczyła V miejsce na 16 startujących drużyn w sztafecie biegowej.

Tradycyjnie w zawodach startowali nasi terapeuci, którzy wywalczyli złoty i brązowy medal oraz puchar dla naszej placówki.


15.10.2013


Galeria

Dnia 15 października dzieci z grup przedszkolnych w ramach zajęć dydaktycznych w terenie odwiedziły Europejskie Centrum Bajek Koziołka Matołka w Pacanowie. Wizyta w Centrum to prawdziwa podróż w krainę marzeń i snów. To niepowtarzalne miejsce, które inspiruje do sięgania po literaturę oraz służy pielęgnowaniu pozytywnych wartości wśród dzieci, ale także i dorosłych. W  magiczny świat  wprowadzały nas elfy i bajkowe wróżki, które w ciekawy i interesujący sposób pokazywały świat bajek. Największą atrakcją był przejazd wirtualnym pociągiem oraz zaczarowany ogród, który obfitował w najróżniejsze kolory i faktury. Odwiedziliśmy kino zaczarowanej krainy i obejrzeliśmy pierwsze wydanie bajki Koziołka Matołka.

Dzieci przeżyły niezapomniane chwile, opuszczały Centrum w wyśmienitych nastojach i pełni wrażeń.


14.10.2013


Galeria

W dniu 14.10.13r. w naszym ośrodku na sali gimnastycznej odbyło się uroczyste „Pasowanie na wychowanka OREW” 2013/2014.  W tym roku szklonym powitaliśmy w naszym gronie 10-ciu  nowych wychowanków:

Mateusz Rybiński  -  I oddział przedszkolny

Mariusz Widawski -  I oddział przedszkolny

Igor Musiał -  I oddział przedszkolny

Krzysztof Gęgotek - II oddział przedszkolny

Lena Pasich -  II oddział przedszkolny

Szymon Sarno -  0A oddział przedszkolny

Julia Nowak -  oddział rewalidacyjny  VIII

Wiktoria Rogala -  oddział rewalidacyjny  VIII

Karol Florczyk-Głodkowski -  oddział rewalidacyjny  VIII

Agata Marszałek -  zajęcia indywidualne

Dzieci przybyły wraz z rodzicami, którzy czynnie uczestniczyli na scenie w tym wydarzeniu. Śpiewali wspólnie piosenkę pt.: „Jestem sobie przedszkolaczek” grając jednocześnie na tamburynach i bębenkach w rytm piosenki. Po chwilach pełnych radości i uśmiechu Pani Dyrektor wraz z Panią v-ce Dyrektor dokonały uroczystego pasowania na wychowanka dotykając symbolicznym ołówkiem każdego dziecka i wkładając im na głowę zielone birety. Każdy pasowany wychowanek otrzymał słodki upominek w postaci rafaello.

Swoją obecnością oprócz kadry OREW i pozostałych wszystkich wychowanków zaszczycili  nas także przedstawiciele Zarządu  Gabriela Sorodnik, Zbysław Owczarski oraz Główna Księgowa Pani Iwona Musiałowska.


9.10.2013


Galeria

Konkursów czas....

         Dnia 09.10.2013r. rozstrzygnięty został pierwszy w tym roku szkolnym konkurs, pt.: „Krzyż katolicki”. Jego celem było skłonienie dzieci wraz z rodzinami do wykonania krzyży przestrzennych z wykorzystaniem ciekawych i trwałych materiałów, które to mogłyby przyozdobić sale zajęciowe na terenie naszej placówki. Konkurs spot