AKTUALNOŚCI

Serdeczne podziękowania dla Państwa Aleksandry i Michała Kurzejów za bezpłatne przekazanie środków dydaktycznych na rzecz Ośrodka.

 

Wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia życzą:
dyrekcja, kadra i wychowankowie OREW.


ZBIÓRKA PUBLICZNA NA POTRZEBY WTZ

W związku z uzyskaną zgodą na przeprowadzenie zbiórki publicznej w dniach od 28.06.2013 roku do 04.11.2013 roku na podstawie decyzji Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom nr WOO.5311.3.2013 z dnia 21.06.2013 roku Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Wolbromiu informuje, iż zbiórka przeprowadzana będzie w formie:

- zbierania ofiar do skarbony stacjonarnej na terenie DOMU KULTURY w Wolbromiu przy ul. Leśnej 2

- sprzedaży cegiełek wartościowych  o nominałach: 5 zł, 10 zł, 20 zł na terenie Gminy Wolbrom.   Będą one rozprowadzane przez wolontariuszy m.in. podczas różnych imprez. Każdy z wolontariuszy będzie posiadał imienny identyfikator z upoważnieniem Stowarzyszenia do wzięcia udziału w akcji.

Cegiełki można również nabyć w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej.

Zebrane środki zostaną przeznaczone w całości na poprawę warunków rehabilitacji uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej


Galeria

W lipcu br. Stowarzyszenie podpisało wieloletnią umowę z PFRON-em na realizację projektu pod nazwą: „Prowadzenie rehabilitacji osób niepełnosprawnych w OREW Wolbrom”. Całkowity koszt realizacji zadania, w pierwszym z trzech okresów finansowania, wynosi 109 684,52 zł. z tego 102 850 zł. stanowią środki dofinansowane przez PFRON. Pozostała część kosztów stanowiąca wymagany wkład własny w wysokości 6 834,52 zł. pokryta została przez Stowarzyszenie w ramach środków pochodzących z mechanizmu 1% podatku dochodowego na rzecz opp. Adresatami projektu są dzieci i młodzież w wieku do lat 25 posiadające orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności. Projekt składa się z wielodyscyplinarnej terapii realizowanej w czterech modułach, obejmujących: terapię metodą EEG Biofeedback, terapię psychologiczną, zabiegi z masażu oraz zabiegi z kinezyterapii. Głównym celem terapii jest zwiększenie samodzielność beneficjentów projektu poprzez nabycie i wyuczenie indywidualnie określonych dla nich kompetencji i umiejętności. Powyższy cel realizowany jest w oparciu o „Indywidualny Plan Działania” obejmujący wielodyscyplinarną diagnozę oraz dobór odpowiednich metod pracy indywidualnie dla każdego z 30 beneficjentów projektu. Projekt ma charakter ciągły; z wyjątkiem przerw wakacyjnych i świątecznych terapia będzie realizowana od poniedziałku do piątku w okresie od 1 maja br. do 31 marca 2016 roku.


8.07-12.07.2013


Galeria

Wakacje w WTZ

W Warsztacie Terapii Zajęciowej z Lgoty Wolbromskiej działającym przy PSOUU koło w Wolbromiu w dniach 08.07.2013 -12.07.2013 odbył się tydzień zajęć warsztatowych, gier i zabaw z dziećmi oraz młodzieżą z Lgoty Wolbromskiej . Przez cały tydzień trwały różne zajęcia oraz zawody m. In. :

-przygotowanie i nauka wykonania kwiatów z bibuły

-turniej gry w bilard

-rozgrywki tenisa stołowego

-wykonanie i malowanie odlewów gipsowych

-przygotowanie deseru i degustacja (galaretka z bitą śmietaną i owocami)
-nauka malowania obrazków na tkaninie

-turniej rzutów do kosza

-nauka tworzenia wzorów geometrycznych z tkaniny metodą patchworkową
-malowanie twarzy wg. własnych pomysłów

-turniej „Dart”

-konkurs wykonywania maskotek z tkaniny

-turniej piłkarzyków

Na zakończenie został zorganizowany grill oraz dyskoteka podczas której zostały rozdane nagrody i dyplomy  dla zwycięzców poszczególnych konkurencji.

Mamy nadzieję, że przy najbliższej okazji znów się spotkamy.

Jednocześnie serdecznie dziękujemy państwu Annie i Janowi Ciepał za wsparcie.


28.06.2013


Galeria

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat. "

                                                                                                                                             J. Korczak

 
         W dniu 28.06.2013 w naszym ośrodku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013. Ceremonię tą uświetnili obecnością członkowie zarządu wraz z Prezesem Panią Urszulą Marcinkowską. Na wstępie głos zabrała Pani Ewa Rosiek dyrektor ośrodka. Rodzicom złożyła podziękowania za owocną współpracę i zaangażowanie w działalność ośrodka.

         Kolejnym punktem uroczystości było pożegnanie czterech absolwentów OREW.

Byli to: Adam Sikora, Dawid Szczerbiński, Jerzy Grojec , Karol Łaskawiec.

         Zakończenie roku to czas podsumowań i wspomnień. Z tej okazji została przygotowana multimedialna prezentacja ukazująca pracę w ośrodku.       

         Punktem kulminacyjnym było przedstawienie pt. „Śpiąca Królewna”. Teatr Rady Rodziców zaprezentował klasę i kunszt aktorski. Humor i lekkość  gry aktorskiej spowodowały, że publiczność była rozbawiona do łez. Wykonawcy zostali nagrodzeni owacjami na stojąco.

         Po części oficjalnej wychowankowie wraz z rodzicami przeszli do swoich sal gdzie  otrzymali świadectwa i słodycze. I tak rok szkolny 2012/2013 przeszedł do historii .

 

Teraz czekają już tylko zasłużone wakacje i odpoczynek…


26.06.2013


Galeria

„A po maturze chodziliśmy na kremówki…”

          W środę 26 czerwca 2013 kolejna i ostatnia grupa wychowanków wraz z opiekunami udała się do Wadowic, rodzinnego miasta Karola Wojtyły.

         W ramach wyjazdu terapeutyczno – wychowawczo – edukacyjnego poza ośrodkiem OREW, mieliśmy okazję zwiedzić dom rodzinny Karola Wojtyły, który obecnie został przekształcony w Muzeum Jana Pawła II. Wystawa „Skarby mojego życia” przeniosła nas w dzieciństwo i młodość młodego Karola. W Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, została odprawiona Msza święta w intencji rodziców, wychowanków i kadry OREW. Po Mszy świętej zwiedziliśmy Bazylikę, pomodliliśmy się przed relikwiami Błogosławionego Jana Pawła II oraz zobaczyliśmy pamiątkową chrzcielnicę, przy której został ochrzczony nasz Papież.

         Po przeżyciach duchowych zjedliśmy pyszny obiad, po którym w ramach spaceru zakupiliśmy pamiątki i słynne wadowickie kremówki.

         Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy szczęśliwie do Wolbromia.


26.06.2013


Galeria

Dnia 26.06.2013 roku w hali sportowej olkuskiego MOSiR-u odbył się Trzeci Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych zorganizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Warsztat Terapii Zajęciowej z Lgoty Wolbromskiej. Imprezę rozpoczęła kierownik WTZ z Lgoty Wolbromskiej Monika Blaszke  powitaniem zawodników i opiekunów oraz zaproszonych gości. Wszystkie placówki biorące udział w zawodach dostały dyplomy. Osoby, które zajęły miejsca na podium dodatkowo dostały puchary. Jednak nie nagrody były tu najważniejsze. Przede wszystkim liczyła się chęć zdrowej rywalizacji i dobra zabawa, czego podczas turnieju nie brakowało.
 


24.06.2013


Galeria

         W poniedziałek  24. 06. 2013 na terenie naszego ośrodka została odprawiona uroczysta Msza Święta na zakończenie roku szkolnego, w której uczestniczyli wychowankowie wraz z opiekunami. Mszy przewodniczył ks. Piotr przy pięknym akompaniamencie naszego zespołu muzycznego, co nadało bardzo uroczystego charakteru. Ciekawym kazaniem ksiądz Piotr wspomniał postać Jana Chrzciciela i życzył wszystkim udanego odpoczynku na zasłużonych wakacjach.


21.06.2013


Galeria

Warsztat Terapii  Zajęciowej

w  Częstochowie

W piątek 21.06 2013r. Uczestnicy WTZ mieli okazje zwiedzić najważniejsze centrum pielgrzymkowe w Polsce jakim jest  Zespół Klasztorny Zakonu Paulinów w Częstochowie, położony na wzgórzu Jasna Góra.  Zwiedzanie rozpoczęło się pod wodzą przewodnika, który w niezwykle ciekawy sposób opowiedział nam całą historię klasztoru. Choć sanktuarium liczy setki lat to po dziś dzień robi duże wrażenie jednocześnie przyciągając zwiedzających z każdego zakątka Polski i nie tylko.


20.06.2013


Galeria

„Tato już lato…”

W czwartek 20 czerwca pod hasłem „Tato już lato…”  wychowankowie z I Oddziałów edukacyjnych i grupy 0 „B” wraz z Rodzicami  na terenie wolbromskiego basenu świętowali nadejście lata i  „Dzień Ojca”.  Jak na powitanie lata pogoda nie zawiodła i już od samego ranka świeciło gorące słońce. Zabawę  rozpoczęliśmy od powitania wszystkich, a szczególnie przybyłych tatusiów, po czym w wakacyjną podróż  udaliśmy się długim, kolorowym  pociągiem.  Były również kalambury, podchody, zagadki smakowe i dźwiękowe.  Nie zabrakło oczywiście gorących życzeń i uścisków dla Ojców od swoich małych  pociech i drobnych upominków. Przez cały czas pikniku towarzyszyła nam wesoła i kolorowa Pani Lato, która potem wszystkich zaprosiła na kiełbaski z grilla i mały poczęstunek. Jeszcze raz składamy wszystkim Ojcom serdeczne życzenia z okazji ich święta!!!


20.06.2013


Galeria

Z wizytą u pasjonatów pszczół

Dnia 20.06.2013 grupa uczestników z WTZ udała się do sklepu pszczelarskiego w Wolbromiu. Właściciele opowiedzieli o życiu pszczół, produktach pszczelich tak jak :  pyłki kwiatowe , wosk i kit pszczeli oraz ich znaczeniu w przemyśle spożywczym i leczniczym. Dzięki tej prelekcji poznaliśmy nie tylko walory zdrowotne produktów pszczelich ale również znaczenie: rolę pszczół w środowisku przyrodniczym. Spotkanie była bardzo ciekawe, a uczestnicy z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści. Potem w gorący upalny dzień udaliśmy się na lody, które otrzymaliśmy dzięki uprzejmości właściciela p. Piputa.


19.06.2013


Galeria

Góra Św. Anny

         Dnia 19.06.2013r. z naszego ośrodka wyruszyła na drogę pielgrzyma pokaźna grupa młodzieży wraz z rodzicami, która w tym niezwykłym i obfitującym w wydarzenia roku przystąpiła do Sakramentu Bierzmowania na terenie naszej placówki.  Wybór padł na jedną z Pereł Opolszczyzny – Górę Św. Anny - ze względu na walory geograficzne, historyczne i religijne. Miejsce to  w roku 2004 uznane  zostało  za Pomnik Historii i jest jednym z ważnych miejsc  religijnych w Polsce.

         Pogoda  nam dopisała, tak że cały dzień był pełen wrażeń . Uczestnicy wzięli udział we mszy w Bazylice św. Anny , zwiedzili  Muzeum Czynu  Powstańczego i  wędrowali po Kalwarii – przestrzennym  odwzorowaniu Jerozolimy. Zwiedzanie umożliwiały szlaki turystyczne i ścieżki dydaktyczne. Po smacznym obiedzie, zaopatrzeni w pamiątki, błogosławieństwo i miłe wspomnienia, rozśpiewani  wieczorem  wrócili do domów.


19.06.2013


Galeria

WIZYTA W ZOO

W dniu 19.06.2013r. wychowankowie z I oddziału przedszkolnego, klasy wstępnej O „A”, III i IV zespołu rewalidacyjnego  w ramach zajęć wybrały się do ZOO do Chorzowa. Dzieci mogły podziwiać ciąg ziemno-wodnych wybiegów przystosowanych dla pelikanów, flamingów i innych gatunków ptactwa wodnego, a także domek wraz z wyspą dla lemurów. Obejrzeliśmy również obszerne wybiegi dla przedstawicieli grupy antylop, jeleniowatych, pawilony i wybiegi dla słoni, wybiegi i wolier przeznaczone dla zwierząt drapieżnych (wśród których zobaczyliśmy  niedźwiedzie brunatne, himalajskie oraz kilka gatunków należących do rodziny kotowatych - lwy , tygrysy i pantery), wolier drapieżników, pawilony kopytnych, wolier dla ptaków drapieżnych. Dotarliśmy także do Skalnej Kotliny Dinozaurów, w której znajdują się zrekonstruowane okazy dinozaurów żyjących w mezozoiku na obszarze Azji Centralnej. Przez cały pobyt w ogrodzie zoologicznym towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda. Wszyscy wrócili do domu pełni wrażeń.


18.06.2013


Galeria

Zajęcia w plenerze – pożegnanie wychowanków Oddziału PDP

18 czerwca 2013 roku klasa I, II, III odbyły się zajęcia dydaktyczne w terenie mające na celu zapoznanie wychowanków z pracą rolnika oraz specyfiką wykonywanych przez niego prac. Poznali różne uprawy oraz maszyny rolnicze. Ponadto zobaczyli hodowle ptactwa domowego i trzody chlewnej. Punktem kulminacyjnym naszych odwiedzin było pożegnanie dwóch wychowanków klasy III Oddziału PdP – Adama Sikorę i Dawida Szczerbińskiego. Bawiąc się przy muzyce i  suto zastawionym  stole wspominaliśmy wspólnie spędzone chwile. To jakże urokliwe miejsce mogliśmy poznać dzięki życzliwości Anny Sojki za co serdecznie dziękujemy.


14.06.2013


Galeria

14 czerwca br. nasza reprezentacja wzięła udział w Pikniku Integracyjnym oraz Zawodach sportowych dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej.

W sportowej rywalizacji nasi zawodnicy zdobyli indywidualnie 2 medale:

Marcin Kruszak – złoto (skok wzwyż)

Paweł Grzanka – srebro (rzut piłką lekarską)

Drużynowo w przeciąganiu liny - brąz

 
OREW w Wolbromiu reprezentowali: Łukasz Drążkiewicz, Kamil Ślęzak, Mariusz Łukański, Paweł Grzanka, Anna Skorupka, Marcin Kruszak

Filip Tyszkiewicz – trener

Marcin Wygnał – trener

Szczepan Kamionka – opieka medyczna


Zajęcia praktyczne w Oddziale Przysposobienia do Pracy


Galeria

Zajęcia praktyczne w Oddziale Przysposobienia do Pracy

Wychowankowie Oddziału Przysposobienia do Pracy w ramach treningu kompetencji zawodowych doskonalą swoje umiejętności praktyczne w zakresie pracowni gastronomicznej, ogrodniczej i stolarskiej. Pielęgnują skalniak oraz warzywniak, koszą trawnik, dbają o kwiaty wokół naszego Ośrodka. W pracowni gastronomicznej nabyli umiejętność przygotowania prostego zestawu śniadaniowego i obiadowego, upieką ciasto oraz przyrządzą pyszny deser. W pracowni stolarskiej zaznajamiają się z obsługę wyrzynarki, piłki kontowej, potrafią zbudować ramkę na obrazki lub skrzyneczkę na gwoździe. Wszystkie prace wykonują z dużym zadowoleniem i zaangażowaniem.  


14.06.2013


Galeria

„Damy, rycerze, zamki i …”- lekcja historii w plenerze

W ramach projektu: „Damy, rycerze, zamki i…” w dniu 14.06.2013 podopieczni OREW Wolbrom wraz z rodzicami wzięli udział w lekcji historii w plenerze, finansowanej przez Powiat Olkuski ze środków PFRON na zadania z zakresu sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych.

Całość projektu rozpoczęła się w malowniczej okolicy u podnóży zamku w Rabsztynie przywitaniem uczestników zabawą z chustą Klanza. Kolejnym punktem był konkurs plastyczny gdzie wychowankowie OREW z pomocą rodziców mogli wykazać się umiejętnościami i fantazją malując średniowieczny zamek. Kilka chwil później przyszedł czas na główny punkt programu, czyli widowiskowa prezentacja „Bractwa Rycerskiego Kruk – Starostwa Rabsztyńskiego”. Występ obfitował w atrakcje, takie jak:

- pokaz walk rycerskich w zbrojach

- wystrzał z broni czarno-prochowej

- prezentacja tańca średniowiecznego

- drużynowe przeciąganie liny

- rzucanie obręczami na miecz

- rzut włócznią do celu, za który posłużyła skóra dzika

- turniej strzelecki

Całość pokazu przeplatana była opowieściami o zwyczajach panujących w średniowieczu, a także przekąskami z grilla. Podopieczni mieli  również możliwość przymierzenia wszystkich elementów ubioru i uzbrojenia rycerskiego.

Ta zamkowa uczta na długo pozostanie nam w pamięci…


14.06.2013


Galeria

MÓJ PRZYJACIEL - PIES

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dogoterapii w naszym ośrodku został zorganizowany konkurs pod hasłem „Mój przyjaciel –PIES”.  Dzieci wraz z rodzicami wykonały przestrzenne rzeźby psa. Każdy z uczestników wykazał się inwencją twórczą. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 14.06.2013 r. Głosujący mieli wielki problem  z wyłonieniem zwycięzców. Ostatecznie I miejsce zdobyła praca Jakuba Rejowskiego, II miejsce Halinki Pasoń, III miejsce Nikoli Matczuk. Dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy za rok.


13.06.2013


Galeria

Piknik Integracyjny w Zespole Szkół

13 czerwca zostaliśmy zaproszeni do zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół w Wolbromiu na Piknik Integracyjny. Było to już ostatnie spotkanie w ramach II edycji Projektu „Współistnienie czy współdziałanie? Mądra integracja”.

Spotkanie rozpoczęło się od podziękowań za miłą i owocną współpracę, złożonych na ręce dyrekcji Ośrodka Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczego – p. Ewy Rosiek i p. Anny Dulskiej.

Nasi podopieczni także w skromny sposób podziękowali młodzieży, która podczas spotkań umilała nam czas i przekazywała ciekawe wiadomości.

Autorki projektu: p. Dominika Łaksa, p. Magdalena Kołdras i p. Ilona Kafel-Nowak otrzymały pisemne podziękowania za rozwijające zajęcia oraz pomoc w szerzeniu tolerancji wśród młodych ludzi. Na ręce pani Urszuli Łaksy złożyliśmy podziękowania dla Dyrektora Zespołu Szkół p. Krzysztofa Osmendy.

Kolejnym punktem programu była część artystyczna, a mianowicie występ wokalny jednej z uczennic szkoły oraz pokaz judo. Następnie udaliśmy się wszyscy na plac szkolny i uczestniczyliśmy w grach i zabawach na świeżym powietrzu. Wszyscy zgodnie i wesoło się bawiliśmy.


11.06.2013


Galeria

Na ścieżce pielgrzyma...

         Jak zawsze to się dzieje po tego typu uroczystościach, dnia 11.06.2013r. grupa dzieci komunijnych z naszego ośrodka, wraz z rodzicami, katechetami i ks. Piotrem Tytko, wybrała się na pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin – Leśniów/Żarki.

    Na miejscu odbyła się uroczysta msza św. koncelebrowana przez naszego ks. Piotra, wraz z indywidualnym błogosławieństwem dla każdego uczestnika pielgrzymki. Po mszy zapoznaliśmy się z historią tego miejsca, ciekawie opowiedzianą przez jednego z Ojców paulinów. I chociaż niestety pogoda nie dopisała, to jednak w sercach pielgrzymów gościła radość i wdzięczność za każdą łaskę otrzymywaną często niepostrzeżenie każdego dnia naszego życia. 


8-9.06.2013


Galeria

Dnia 8-9 czerwca 2013r podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej uczestniczyli w II Festiwalu Ekonomii Społecznej, który odbył się w Wygiełzowie. Podczas festiwalu nasi uczestnicy prezentowali pracę wykonane  podczas zajęć, szczególnym zainteresowaniem cieszyły się kwiaty wykonane z bibuły oraz figurki gipsowe. Każdy  obecny na festiwalu uczestnik był zadowolony z kolejnego nowego doświadczenia jakim była możliwość zwiedzenia  pięknej  miejscowości  oraz integracji z różnymi ludźmi.


7-8.06.2013


Galeria

W dniach 7-8.06.2013 odbyło się drugie z cyklu spotkań związanych z realizacją projektu „Organizacja szkoleń warsztatowych dla dzieci niepełnosprawnych”. W projekcie udział wzięło 12 osób niepełnosprawnych z powiatu olkuskiego. Zajęcia przebiegały zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem. W pierwszym dniu beneficjenci  uczestniczyli w zajęciach z  glinoterapii i hipoterapii. Dodatkową atrakcją było wieczorne ognisko i dyskoteka. W drugim dniu odbyły się zajęcia na basenie wg koncepcji Halliwick oraz zajęcia sportowe.  Deszczowa jak do tej pory  pogoda sprawiła nam ogromną niespodziankę  gdyż przez cały czas trwania projektu świeciło wspaniałe wiosenne słonko. Do zobaczenia więc na  następnym spotkaniu…


7.06.2013


Galeria

W piątek 7.06.2013 najmłodsi wychowankowie z naszego Ośrodka zostali zaproszeni do Domu Kultury w Wolbromiu z okazji  III Małopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Impreza rozpoczęła się od wspólnego wyrecytowania wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”.  Następnie obejrzeliśmy wspaniałe występy w wykonaniu dzieci z okolicznych przedszkoli. Na zakończenie nasi podopieczni  dostali   pamiątkowe  książeczki.


3.06.2013


Galeria

„Dzieci – dzieciom”

W dniu 03.06.2013 podopieczni z OREW wzięli udział cyklu przedstawień „Dzieci dzieciom” organizowanym w Wolbromskim Domu Kultury. Występy rozpoczęły się spektaklem sekcji teatralnej „Wyimaginowani”, którzy zaprezentowali „Tajemniczy ogród”. Następnym punktem programu był występ „Marionetek” które przedstawiły spektakl „Czarodziejskie źródło”. Jako ostatni wystąpili młodzi aktorzy z Poręby Dzierżnej z przedstawieniem „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. Występy teatralne nie były jedyną atrakcją tego poranka. Na scenie swoje umiejętności zaprezentowała Dominika Sikora, która zaśpiewała dla wszystkich zebranych.

Wspaniałe przedstawienia oraz występ muzyczny pozwoliły wszystkim obecnym na widowni dzieciom przenieść się w zupełnie inny, magiczny świat. Ciekawe i dopracowane rozwiązania sceniczne oraz wspaniała gra młodych aktorów zrobiły na wszystkich widzach ogromne wrażenie. Po zakończonych występach podopieczni wrócili do ośrodka na pyszny obiad. Był to naprawdę piękny i wyjątkowy poranek z okazji Dzień Dziecka.


28.05.2013


Galeria

Obchody Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych połączone z festynem  z okazji Dnia Dziecka

28 maja 2013 roku po raz kolejny odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka. W tym roku imprezę połączyliśmy z obchodami Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Niestety ze względu na niekorzystną aurę przemarsz zaplanowany ulicami Wolbromia  został przeniesiony i symbolicznie odbył się wokół budynku naszego ośrodka.

Niezawodnie zaszczycili nas swoją obecnością: burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom pan Jan Łaksa, wice – burmistrz  pani Katarzyna Posełek, dyrektor ŚDS  w Olkuszu – pani Anna Kwaśniewska, przedstawiciele Zarządu PSOUU  Koło w Wolbromiu oraz podopieczni ŚDS w Wolbromiu z opiekunami. Przybyli do nas również uczestnicy WTZ Lgota Wolbromska wraz z instruktorami i panią kierownik.

Po uroczystym otwarciu przez dyrektor OREW – panią Ewę Rosiek i przemówieniach, które zawierały życzenia dla wychowanków ośrodka  z okazji ich święta  przenieśliśmy się w podróż w  „Zaczarowany bajek świat”.

Nasz festyn uświetnili i prowadzili  niezwykli goście, których możemy spotkać tylko w bajkach, a byli to: Shrek i Kot w butach.

W czasie imprezy można było obejrzeć pokaz strojów przygotowanych przez rodziców zgodnie z tegorocznym hasłem „ Zaczarowany bajek świat”. Zachwyt wzbudzały królewny, elfy, krasnoludki, czarodziejki i wiele innych sympatycznych stworków prezentujących się pięknie na  scenie.

Wbrew deszczowej pogodzie  na twarzach  dzieci, rodziców i zaproszonych gości  widoczne było zadowolenie i uśmiech podczas pląsów i zabaw kołowych przy muzyce.

Wszyscy uczestnicy mogli skosztować pieczonej kiełbaski, karczku i  kaszanki oraz  pysznych wypieków przygotowanych przez nasze panie z kuchni. 

Zapraszamy za rok tym razem w promieniach słońca!                       


24.05.2013


Galeria

Dnia 24.05.2013 r. W ramach działalności WTZ została zorganizowana wycieczka do Kopalni Soli w Bochni, część biletów wstępu została sfinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego woj. Małopolskiego w ramach projektu „Kocham Kraków z Wzajemnością”. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania zabytków kultury na rynku czyli Bazyliki ŚW. Mikołaja oraz pomnik Kazimierza Wielkiego. Mieliśmy okazję zwiedzić najstarszą na ziemiach polskich kopalnię soli, w której rozpoczęto wydobycie soli kamiennej. Jej początki sięgają 1248 r. Po tylu latach kopalnia zachwyca niepowtarzalnymi wyrobiskami oraz kaplicami wykutymi w solnych skałach oraz sprzętem wykorzystywanym przed wiekami. Wycieczka zakończyła się pysznym obiadem. Cały dzień spędzony poza placówką sprawił, że wszyscy byliśmy nieco zmęczeni, jednak bardzo zadowoleni z tego co widzieliśmy.


24.05.2013


Galeria

 Dzień Matki

   W dniu 24.05.2013 r. w naszym Ośrodku odbyło się uroczyste spotkanie wychowanków zespołów rewalidacyjno- wychowawczych z mamami z okazji „Dnia Matki”.         

   Uroczystość rozpoczęła się od powitania kochanych mam wierszem pt. „Jest takie słowo” Adama Wacławskiego, który wzruszył je do łez. Nie zabrakło również uśmiechu, który zagościł na twarzach mam podczas koncertu życzeń, w trakcie którego zostały obdarowane pięknymi koralami z kwiatów. Dużo radości i oklasków pojawiło się przy szalonych rytmach latynoamerykańskich podczas których mogliśmy podziwiać taneczne talenty mam wraz z ich pociechami.   Swoje umiejętności artystyczne mamy również zaprezentowały wykonując collage ( czerwone serca przyozdobione kolorowymi kwiatami). 

  Całość spotkania zwieńczył słodki poczęstunek, grill oraz wspólna pamiątkowa fotografia.  

    To był dzień pełen pozytywnych wrażeń, dzień który zapisał się w pamięci mam naszych wychowanków.    


23.05.2013


Galeria

 Dzień Matki na basenie

W tym roku w nietypowy sposób świętowaliśmy Dzień Matki. Wychowankowie V, VI i VII  Zespołu Rewalidacyjnego zaprosili swoje mamy do wspólnych zabaw w wodzie na basenie MOSiR w Wolbromiu.

Podczas zajęć wg koncepcji Hallwick, dzieci bardzo entuzjastycznie reagowały na zabawy i kontakt z wodą, a towarzystwo  mam dawało im poczucie bezpieczeństwa.

Mamy były zachwycone postępami swoich pociech podczas zajęć na basenie. Po wodnych zabawach  dzieci zaprosiły mamy na słodki poczęstunek.

Uroczystość przebiegła i ciepłej i miłej atmosferze i na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci i rodziców.

Takie spotkania są okazją do bliższego poznania oraz do wyrażenia podziękowania za trud, jaki włożyli w wychowanie swoich pociech.

 

Z naszej strony chcemy bardzo gorąco podziękować przybyłym mamom, że zechciały uczestniczyć w tych niezwykłych zajęciach, wykazując się dużą odwagą i zaangażowaniem !!!!!


21.05.2013


Galeria

 Z wizytą u strażaków

 
"Dym i ogień bucha z dachu, ale strażak nie zna strachu”

 
    Tradycyjnie maj jest miesiącem, w którym obchodzone są Dni Ochrony Przeciwpożarowej. W związku z tym 21 maja 2013 r. wychowankowie OREW (Oddziały Gimnazjalne oraz Oddział Przysposobienia do Pracy) wybrali się z wizytą do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej. Młodzież została nie tylko zapoznana ze specyfiką pracy strażaków, ale i ze specjalistycznym sprzętem używanym podczas wypadków drogowych. Z bliska mogliśmy oglądać wozy strażackie, ich wyposażenie oraz cały ekwipunek strażaka. Panowie z dużym zaangażowaniem opowiadali nam o swojej pracy po czym zostaliśmy oprowadzeni po całe jednostce.

    Najwięcej szczęścia i radości przysporzyła wszystkim przejażdżka samochodem  gaśniczym przy włączonych syrenach. Mieliśmy także możliwość „gaszenia pożaru” - trzymaliśmy węże z wodą i sami mogliśmy doświadczyć, że jednak praca strażaka wymaga ogromnej siły i tężyzny fizycznej.

    Na zakończenie panowie strażacy zademonstrowali nam jak gasi się pożary przy użyciu piany gaśniczej – co niektórzy z bardzo bliska sprawdzali jak ona wygląda. Śmiechu było co niemiara – wszyscy wyjechaliśmy zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia.

    W ramach podziękowania za ciekawe zajęcia oraz mile spędzony czas nasi podopieczni złożyli na ręce pana komendanta Tomasza Kościowa własnoręcznie wykonane prace oraz podziękowania.

Spotkanie to na pewno wszystkim zapadnie w pamięci.


19.05.2013


Galeria

     Pierwsza Komunia Święta w OREW

Dnia 19 maja br. w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu piętnaścioro wychowanków naszego ośrodka przystąpiło po raz pierwszy do Sakramentu Eucharystii. Uroczystość ta jest dla dziecka i jego najbliższych bardzo ważnym wydarzeniem. Pogoda zrobiła wszystkim piękny prezent i dzień był bardzo słoneczny. Mszę św. prowadził sam ks. Proboszcz Tadeusz Maj, a ks. Piotr Tytko wygłosił piękne kazanie, które wszystkich nas wzruszyło. W obrzędach mszy świętej czynnie uczestniczyli rodzice i rodzeństwo dzieci pierwszokomunijnych, kadra ośrodka z panią dyr Ewą Rosiek, pani prezes Urszula Marcinkowska oraz inni goście związani z wolbromskim Kołem PSOUU oraz parafianie.

Dzień ten był, jak każda tego typu uroczystość w OREW wielkim świętem, a chwila udzielenia naszym wychowankom sakramentu komunii św. – bardzo wzruszająca i wyjątkowa. 

Po mszy św. wszyscy w radosnym i podniosłym nastroju  ustawili się do zdjęć pamiątkowych, które prezentujemy w galerii.

Piękną oprawę muzyczno – wokalną przygotowała nasza kadra: Sylwia Dolezy, Wioletta Bielach, Marta Sikorska, Kamil Nowak oraz gościnnie Jan Rogalski.

Składamy specjalne podziękowanie dla Księdza Tadeusza Maja, proboszcza Parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Wolbromiu za zaangażowanie, troskę i pomoc w przygotowaniu uroczystości oraz datek z tacy dla tegorocznych dzieci komunijnych, przeznaczony na organizację pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin w Leśniowie koło Żarek.


17-18.05.2013


Galeria

    W dniach 17- 18 maja br. odbyło się pierwsze z cyklu spotkań związanych z projektem „Organizacja szkoleń warsztatowych dla dzieci niepełnosprawnych”. Udział wzięło 12 osób niepełnosprawnych z powiatu olkuskiego i 7 opiekunów Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno- Wychowawczego. Zajęcia przebiegały według ustalonego harmonogramu. Zaczęły się 17 maja od wizyty w Dworku Staropolskim w Krzykawce. Odbyły się tam zajęcia z glinoterapii, w których wzięli udział uczestnicy, opiekunowie pod opieką instruktorów glinoterapii. Następnie przejechaliśmy do  Karnej na zajęcia z hipoterapii. Dodatkową atrakcją było ognisko i pieczenie kiełbasek.  Po zajęciach udaliśmy się na nocleg do Domaniewic do Dworku Jurajskiego, gdzie odbyła się dyskoteka oraz  jako dodatkowa  atrakcja grill. Następnego poranka uczestnicy i opiekunowie zjedli śniadanie i udali się na wolbromski basen na zajęcia wg koncepcji  Halliwick.     Następnie zjedli pyszny obiad i udali się jeszcze  zajęcia sportowe  do Domu Kultury. Po zakończeniu projektu wszyscy beneficjenci zostali odebrani przez rodziców.


17.05.2013


Galeria

17 maja br. nasza reprezentacja wzięła udział w XI Sosnowieckiej Olimpiadzie Sportowej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej.

W sportowej rywalizacji nasi zawodnicy zdobyli indywidualnie 6 medali:

Dariusz Skipiała– złoto (wyścig na pełzakach)

Dariusz skipiała – złoto (tor przeszkód)

Łukasz Drążkiewicz – złoto (rzut piłką lekarską)

Kamil Ślęzak – złoto (kręgle)

Mariusz Łukański – srebro (skok w dal z miejsca)

Karolina Duraj – brąz (tor przeszkód)

 

W klasyfikacji generalnej Nasz Ośrodek zajął II miejsce.

OREW w Wolbromiu reprezentowali: Ewa Gajda, Karolina Duraj, Łukasz Drążkiewicz, Marcin Bałazy, Kamil Ślęzak, Mariusz Łukański, Dariusz Skipiała, Adrian Czerw.

Filip Tyszkiewicz – trener

Mateusz Cebo – trener

Marcin Wygnał – trener

Szczepan Kamionka – opieka medyczna


16.05.2013


Galeria

Dnia 16.05.2013 r. Uczestnicy  Warsztatu Terapii Zajęciowej mieli okazję obejrzeć  film „ Iron Man 3 (3D)” w Kinie Radość w Wolbromiu. Każdy z podopiecznych WTZ był pod dużym wrażeniem. Doskonałe efekty specjalne, świetne podkłady dźwiękowe, kolejne nowe doświadczenie w trój wymiarze oraz świetnie spędzony czas tak zapamiętamy czwartkowy „wypad” do kina.


15-16.05.2013


Galeria

 "Pies jest jedyną istotą na świecie ,
która bardziej kocha Ciebie niż samego siebie"/. Billings

    W dniach 15 – 16.05.2013 r.  przedszkolaki  uczestniczyły w zajęciach grupowych  na świeżym powietrzu. Zaprosiły do wspólnej zabawy Saczi i Haidi. Ciocia Marysia (nasza dogoterapeutka) przygotowała wiele ciekawych zabaw i ćwiczeń. Zajęcia miały na celu nawiązywanie  i pogłębianie  pozytywnego kontaktu z psem, przełamywanie lęku przed psem, doskonalenie prawidłowych postaw i zachowań społecznych, kształtowanie pozytywnych emocji dziecka, kształtowanie orientacji w schemacie ciała i orientacji przestrzennej, usprawnianie umiejętności komunikowania się i nawiązywania kontaktów, usprawnianie motoryki małej i dużej. Obecność psów na zajęciach stanowiła doskonałą motywację do podejmowania działań, wprowadzała do terapii spontaniczność. Ciepło psiego ciała, miękkość jego sierści  miała również działanie relaksacyjne.


15.05.2013


Galeria

Dnia 15.05.2013 r. Po raz kolejny Warsztat Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej  został zaproszony na  „Dzień Niezapominajki”  organizowany przez  Zespół Szkół w Zarzeczu. Podczas pobytu w szkole można było obejrzeć wspaniałe przedstawienie oraz posłuchać występów muzycznych przygotowanych przez uczniów szkoły. Na zakończenie WTZ został zaproszony na poczęstunek przygotowany przez szkolną stołówkę.


13.05.2013


Galeria

    Po raz kolejny mieliśmy zaszczyt gościć w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olkuszu. Tym razem tematem zajęć była historia książki. Bardzo ciekawy wykład uzupełniony prezentacją multimedialną spowodował duże zainteresowanie wśród uczestników biorących udział w zajęciach.


8.05.2013


Galeria

    Wizyta w straży

         W dniu 08.05.2013 r. wychowankowie I etapu edukacyjnego wraz z opiekunami wybrali się z wizytą do Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu. Dwóch sympatycznych strażaków oprowadzało ich po miejscu dowodzenia i przyjmowania zgłoszeń. Dzieci miały niezwykłą okazję zapoznania się z pracą strażaków, ich umiejętnościami, sprzętem i wozami strażackimi. Słuchały "opowieści" o ich ciężkiej i niebezpiecznej pracy. Każdy z wychowanków mógł przez chwilę poczuć się prawdziwym strażakiem siedząc w kabinie wozu strażackiego z hełmem na głowie. W podziękowaniu dzieci wręczyły własnoręcznie wykonaną pracę.


7.05.2013


Galeria

   Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie

                „Godność i życie są dane tylko na początku.
                                              O ich trwanie każdy musi walczyć i narażać się bezustannie.”

 
         7 maja 2013 zostaliśmy zaproszeni do Olkusza na uroczyste obchody Dnia Godności. Europejski Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie obchodzony jest w Olkuszu od czterech lat. Głównymi organizatorami imprezy były Stowarzyszenie Otwartych Serc Aktywnych Kobiet wraz z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Olkuszu. Jak co roku, początek imprezy miał miejsce przy budynku Starostwa Powiatowego w Olkuszu. Uczestnicy przemarszu przybyli bardzo licznie. Byli tam między innymi podopieczni WTZ-ów z Lgoty Wolbromskiej, Klucz i Olkusza, Środowiskowego Domu Samopomocy i Domu Pomocy Społecznej w Olkuszu oraz z innych instytucji, którym integracja nie jest obojętna.

         Uroczysty pochód przeszedł ulicami miasta na Czarną Górę, do ośrodka MOSiR-u. Na czele, obok kierowniczki Krystyny Poredy, dyrektorki Środowiskowego Domu Samopomocy w Olkuszu Anny Kwaśniewskiej i reprezentującego PCPR Olkusz Kazimierza Czyża – kierownika zespołu ds. rehabilitacji osób niepełnosprawnych, maszerowali goście imprezy: Poseł na Sejm RP Jacek Osuch oraz proboszcz parafii św. Andrzeja ks. Mieczysław Miarka. Po dotarciu na miejsce do Ośrodka MOSiR wszyscy zostali uroczyście przywitani. Gdy skończyła się część oficjalna uczestnicy udali się na poczęstunek. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała rozmowom, wymianie spostrzeżeń oraz wesołej zabawie na świeżym powietrzu.

         Spotkania, które odbywają się w ramach Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych mają na celu przełamanie izolacji i integrację ze środowiskiem, w którym żyjemy. Nie możemy zapominać, że każdy, bez względu na to jaki jest zasługuje na radość, miłość i szacunek.


7.05.2013


Galeria

    Dnia 07.05.2013r. Warsztat Terapii Zajęciowej wziął udział w Europejskim Dniu Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Głównymi organizatorami imprezy były Stowarzyszenie Otwartych Serc Aktywnych Kobiet wraz z  Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Olkuszu. Uczestnicy przeszli ulicami miasta na Czarną Górę, do ośrodka MOSiR-u. Na terenie ośrodka organizatorzy zapewnili uczestnikom poczęstunek oraz możliwość udziału w zabawach sportowych.


30.04.2013


Galeria

    Dnia 30.04 2013 wychowankowie I Etapów Edukacyjnych oraz  Etapu Przedszkolnego  wraz z opiekunami odwiedzili zabytkowe miasto Kraków. Swoją  podróż rozpoczęli od zwiedzenia Starego Rynku i zabytków znajdujących się na nim, czyli Kościoła Mariackiego, Sukiennic, pomnika Adama Mickiewicza.

    Kolejnym etapem  magicznej podróży po Krakowie był przejazd melexami po historycznych i zabytkowych uliczkach, które doprowadziły wszystkich  na Wzgórze Wawelskie, gdzie zwiedzali m.in. Katedrę Wawelską i  Reprezentacyjne Komnaty Królewskie . Miłym zaskoczeniem była pusta Grota Wawelskiego Smoka, który w tym czasie zionął ogniem obok Wawelu. Po wyczerpującym spacerze, pełni wrażeń, uśmiechu  wszyscy udali się na pyszny obiad, po którym spałaszowali jeszcze po gałce owocowych lodów spacerując  po krakowskich plantach.

 Zmęczeni i  pełni wrażeń wrócili do domu


26.04.2013


Galeria

   Zajęcia  z rodzicami

Chcąc przybliżyć rodzicom metody zajęć ruchowych oraz wskazać możliwości rewalidacyjne pracy z dziećmi, dnia 26 kwietnia 2013 r. zostało zorganizowane spotkanie integracyjne trzech Zespołów Rewalidacyjno-Wychowawczych, tj. grupy III, VI i VIII.

W spotkaniu na sali gimnastycznej OREW-u udział wzięli terapeuci, wychowankowie i ich rodzice, którzy aktywnie uczestniczyli w pracach grupowych. Szczególną uwagę poświęcono programowi aktywności Ch. Knilla, który pomaga dzieciom wspólnie z rodzicami rozwijać umiejętności ruchowe. Kolejną formą ruchową, która przysporzyła dzieciom oraz ich rodzicom uśmiechu i zadowolenia ze wspólnie spędzonego czasu była zabawa chustą animacyjną  - Klanza. Przedstawiono również metodę Ruchu Rozwijającego W. Sherborne, która nie tylko wspomaga rozwój i uczy koncentracji, ale również prowadzi do poznawania własnego ciała, pomaga zdobyć pewność siebie, zachęca do współdziałania i umożliwia pozytywne wykorzystanie nagromadzonej energii.

Wspólne zabawy rodziców z dziećmi wpłynęły pozytywnie  na budowanie więzi rodzinnych, poprawiły stan psychiczny i fizyczny dzieci   dając tym samym  zadowolenie i poczucie bezpieczeństwa. Zabawy te motywują do aktywności i wspólnego zaangażowania, a jednym z efektów jest spontaniczna radość z twórczego działania w grupie, co było widać na twarzach  wychowanków i rodziców.

Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za udział i zaangażowanie w zorganizowanych przez nas warsztatach zajęciowych.


18.04.2013


Galeria

    Dnia 18.04.2013r. odbył się w Domu Kultury w Wolbromiu konkurs piosenki dla młodzieży ze szkół średnich i gimnazjalnych pod hasłem „Językowe współzawodnictwo”. W konkursie tym wzięła również udział jedna z naszych podopiecznych Ewa Gajda śpiewając piosenkę w języku angielskim pt. „Rain rain, go away”. Zdobyła tym samym wyróżnienie oraz nagrodę książkową- Słownik Języka Angielskiego. Organizatorom dziękujemy za zaproszenie, a także wyjątkową atmosferę pełną życzliwości i entuzjazmu.


Kapelusz dla Pani Wiosny


Galeria

    W terminie od 8 kwietnia  do 17 kwietnia 2013r. na terenie OREW został zorganizowany konkurs pt. „Kapelusz dla Pani Wiosny”.  Jego celem było pobudzenie kreatywności wychowanków i ich rodziców, zachęcenie do współpracy oraz wyrabianie umiejętności posługiwania się różnymi technikami plastycznymi. Zainteresowanie konkursem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – otrzymaliśmy w sumie 36 przepięknych prac.

19 kwietnia nastąpiło podsumowanie konkursu i wyłonienie zwycięzców.

         Choć nie było to łatwe,  spośród oddanych prac wybrano 3 najpiękniejsze kapelusze i przyznano kolejno  3 kolejne miejsca:

I miejsce – Ania Rozmus

II miejsce- Magdalena Ogonek

III miejsce- Mateusz Gądek

Osoby wymienione powyżej otrzymały nagrody rzeczowe, a wszyscy  uczestnicy konkursu zostali obdarowani słodkościami.

Wszystkim dziękujemy  za udział w konkursie i zachęcamy do dalszej, owocnej współpracy.


16.04.2013


Galeria

IMPRESJE POETYCKIE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Poezja bierze początek ze wzruszenia rozpamiętywanego w spokoju.

 
    16 kwietnia 2013 roku we wtorek młodzież z naszego Ośrodka brała udział w Pierwszych Małopolskich Impresjach Osób Niepełnosprawnych organizowanych przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej we współpracy z Domem Kultury w Wolbromiu. Impresje miały charakter konkursu, którego celem było stymulowanie aktywności twórczej osób z niepełnosprawnością, stworzenie możliwości uczestnictwa w kulturze, a także szeroko pojęta integracja osób niepełnosprawnych. Zainteresowanie było ogromne – było 60 uczestników z 20 placówek opiekuńczych, szkół specjalnych, Środowiskowych Domów Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej i Domów Pomocy Społecznej z województwa małopolskiego.

            Naszą Placówkę godnie reprezentowali:

- Barbara Krawczyk z Oddziału Przysposobienia do Pracy

- Paweł Grzanka z Oddziału Przysposobienia do Pracy

- Krystian Kocjan z  I Oddziału Rewalidacyjnego.

    Wszyscy przygotowywali się bardzo solidnie do występów pod czujnym okiem terapeutów. Basia zaprezentowała utwór  „Wiosna” z repertuaru Skaldów, Paweł - wiersz  J. Tuwima „Okulary”, a Krystian wiersz J. Brzechwy „Samochwała”. Pomimo ogromnej tremy i zdenerwowania wszystkie występy wypadły imponująco. Każdy z uczestników otrzymywał gromkie brawa.

    Impresje Poetyckie dostarczyły nam wielu wrażeń, były dla nas zarówno ciekawy, nowym doświadczeniem jak i wspaniałą zabawą.


16.04.2013


Galeria

„Tutaj wszystko się zaczęło…”

         We wtorek 16 kwietnia 2013 roku kolejna grupa wychowanków wraz z opiekunami udała się do Wadowic, rodzinnego miasta Karola Wojtyły późniejszego Papieża Jana Pawła II.

         W ramach zajęć dydaktyczno – wychowawczych, wychowankowie zwiedzili dom rodzinny Karola Wojtyły, który obecnie został przekształcony w Muzeum Jana Pawła II. Wystawa „Skarb mojego życia” to podróż w czasy dzieciństwa i młodości papieża Polaka – wyprawa do miejsc, w których dorastał, oraz spotkanie z osobami, jakie miały wpływ na jego formacje ducha, intelektu i ciała. Wśród najcenniejszych eksponatów wychowankowie mogli zobaczyć oryginalne zdjęcia z rodzinnego albumu Wojtyłów; szkaplerz, który otrzymał od ojców karmelitów jako kilkuletni chłopiec i  dwa różańce – jednego używał, kiedy odmawiał modlitwę różańcową w pierwsze soboty miesiąca, a drugi w roku jubileuszowym podarowała mu siostra Łucja z Fatimy.

Po zwiedzeniu domu rodzinnego Karola Wojtyły przeszliśmy do Bazyliki, gdzie wychowankowie wraz z kadrą pomodlili się przed relikwiami Błogosławionego Jana Pawła II oraz zobaczyli pamiątkową chrzcielnicę, przy której został ochrzczony nasz Papież. W Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny nasz opiekun duchowy, ks. Piotr Tytko, odprawił Mszę świętą w intencji rodziców, wychowanków i kadry OREW.

         Po przeżyciach duchowych wszyscy zjedli pyszny obiad, po którym w ramach spaceru dzieci zakupiły pamiątki i słynne wadowickie kremówki.

         Po dniu pełnym wrażeń wszyscy zadowoleni wróciliśmy szczęśliwie do Wolbromia.


16.04.2013


Galeria

16 kwietnia 2013r. odbyły się I Małopolskie Impresje Poetyckie Osób Niepełnosprawnych zorganizowane przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej wraz  z  Domem Kultury w Wolbromiu. Konkurs zapadnie nam w pamięci na bardzo długo, ponieważ byliśmy świadkami znakomitej porcji pozytywnych wrażeń, którymi obdarowali nas uczestnicy biorący udział w konkursie. W ich wykonaniu można było usłyszeć zarówno recytację poezji klasycznej, jak i profesjonalnie przygotowane utwory poezji śpiewanej. Do konkursu powołano jury w składzie: Irena Włodarczyk poetka, Grzegorz Ludwiczak poeta, Agnieszka Salamon polonistka i Marcin Tomsia polonista , nauczyciel w ZS nr 4 w Olkuszu. Nagrody dla zwycięzców wręczyła pani burmistrz Katarzyna Posełek. Dwadzieścia placówek obecnych na Impresjach Poetyckich ponad sześćdziesiąt uczestników biorących udział w konkursie, dyplomy, wyróżnienia oraz nagrody, tak w skrócie można opisać cały wtorkowy konkurs.


12.04.2013


Galeria

Jedno miejsce, wiele doznań…

Był kwietniowy, pochmurny, lecz ciepły poranek. Podekscytowani wyruszyliśmy do Krakowa. Pierwszym punktem była filharmonia, tam wysłuchaliśmy koncertu, pt.: „Ogrody Muzyki”. Utwory Lutosławskiego, Griega i innych kompozytorów zaprezentowały dla nas orkiestry dęta, smyczkowa, akordeoniści oraz śpiewaczka operowa. W role prezenterów wcieliły się dwa trolle. Bawiliśmy się świetnie. Dodatkowym atutem koncertu był pokaz multimedialny zmieniającego się ogrodu. Od ponurego, szarego, zimowego do pełnego barw  i życia letniego. Kolejnym punktem wyjazdu był obiad w restauracji Wentzl, której właścicielką jest Pani Magda Gessler. Dbałość o szczegóły dekoracji, harmonia smaków i kolorów stworzyły niesamowity klimat. Można stwierdzić, że była to dla nas  uczta zmysłów.  Po posiłku udaliśmy się na spacer po rynku. Dopełnieniem zwiedzania stał się przejazd melexami po Starym Mieście. Zobaczyliśmy najstarsze zabytki Krakowa. Finałowym elementem było zdjęcie zrobione na tle Wawelu i płynącej wartkim nurtem Wisły.

Kraków zwiedzały grupy: II A i II B etap edukacyjny, oddział przysposobienia do pracy (I, II, III klasa) oraz II, V, VII zespół rewalidacyjno-wychowawczy.


10.04.2013


Galeria

   Niezwykła uroczystość Bierzmowania w OREW

    W środę 10 kwietnia 2013 r. odbyła się niezwykła i jedyna w swoim rodzaju uroczystość przyjęcia Sakramentu Bierzmowania przez wychowanków Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego.

    W trakcie uroczystej Mszy Św., która odbyła się na specjalnie do tego celu udekorowanej sali gimnastycznej, 27 wychowanków ośrodka zostało naznaczonych znamieniem Ducha Świętego za pośrednictwem  Ks. Biskupa Grzegorza Kaszaka.

    W imieniu rodziców o udzielenie sakramentu poprosili Państwo Grażyna i Krzysztof  Haberka, a wszystkich obecnych przywitał Ks. Proboszcz Tadeusz Maj. W uroczystości brali udział Wikariusze – Ks. Piotr Tytko oraz Ks. Paweł Gielec, a honorowym gościem był dawny opiekun OREW –  Ks. Paweł Łajca,  przybyły ze swojej nowej parafii w Sosnowcu.

    W obrzędach Mszy Świętej czynnie uczestniczyli rodzice i rodziny młodzieży przystępującej do sakramentu, kadra ośrodka z Panią Dyrektor Ewą Rosiek, członkowie Zarządu PSOUU Koło Wolbrom na czele z Panią Prezes – Urszulą Marcinkowską, jak również inni goście związani z wolbromskim Stowarzyszeniem.

    Na zakończenie Ksiądz Biskup poświęcił pamiątkowe krzyże, a młodzież reprezentowana przez Krystiana Kocjana oraz przedstawiciele rodziców – Państwo Gabriela i Bogusław Sorodnik podziękowali wszystkim zaangażowanym oraz gościom.

    Ks. Biskup ofiarę pieniężną otrzymaną na kościół od wdzięcznych rodziców przekazał na ręce Pani Dyrektor OREW z przeznaczeniem na słodycze dla naszych wychowanków.

    Po uroczystej Mszy Św. odbyła się prezentacja multimedialna w wykonaniu młodszych kolegów i koleżanek młodzieży bierzmowanej,  jako wyraz uczczenia 8 rocznicy śmierci  Jana Pawła II.

    Piękną oprawę muzyczno – wokalną przygotowały: Patrycja Patryszewska, Sylwia Dolezy, Wioletta Bielach, Marta Sikorska, Jacek Haberka, Tomasz Kołodziej, Rafał Młotkowski i Kamil Nowak. Dzięki temu cała uroczystość nabrała wyjątkowego i magicznego charakteru, i już na zawsze pozostanie w naszych wspomnieniach.


27.03.2013


Galeria

   I wiem, gdy łzę swoją trzymam
jak złoty kamyk z procy -
zrozumie mnie mały Baranek
z najcichszej Wielkiej Nocy.

Wielkanocny Pacierz

Ks. Jan Twardowski

 

QUIZ WIELKANOCNY- 27.03.2013 r.

Aby tradycji stało się zadość, spotkaliśmy się w gronie grup edukacyjnych (II A i B, III A i B, I, II, III PDP) przy wspólnym stole. Śniadanie Wielkanocne poprzedziły: pokaz multimedialny; zabawa muzyczno-ruchowa „Jestem pisanką”; szukanie Wielkanocnego Zająca; Koło Fortuny-test wiedzy na temat tradycji i zwyczajów świątecznych; konkurencje sportowe- ubijanie piany (było to ogromne wyzwanie, szczególnie dla męskiej części zawodników), „skoki zająca”(rywalizacja i doping były zagorzałe) . Żeby ostudzić gorącą atmosferę  przy muzyce Vivaldiego  wykonaliśmy pisankę wielkanocną różnymi technikami i podzieliliśmy się jajkiem wielkanocnym.

Ten dzień przyniósł nam wiele radości, bo przecież Wielkanoc to radosne święta!
  


27.03.2013


Galeria

   Jak co roku w naszym Warsztacie Terapii Zajęciowej zorganizowaliśmy uroczyste Śniadanie Wielkanocne. Odbyło się ono 27 marca.

 Po krótkich życzeniach wszyscy zasiedli do wspólnego stołu, na którym nie zabrakło tradycyjnych dań wielkanocnych ( żurek z jajkiem, pascha, babki i mazurki wielkanocne) przygotowane przez uczestników pracowni gospodarstwa domowego.

 Dziękujemy rodzicom którzy pomogli nam w zorganizowaniu poczęstunku przekazując nam produkty spożywcze.


25.03.2013


Galeria

       W poniedziałek 25. 03. 2013 na terenie naszego ośrodka została odprawiona uroczysta Msza Święta, w której uczestniczyli wychowankowie wraz z opiekunami, wprowadzając nas w obchody Triduum Paschalnego. Czas, który rozpoczęliśmy jest czasem szczególnym, gdyż wspominamy mękę, śmierć i Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Mszy przewodniczył ks. Piotr przy pięknym akompaniamencie naszego zespołu muzycznego, co nadało bardzo uroczystego charakteru. Ciekawym kazaniem ksiądz Piotr przypomniał wszystkim, że czas Wielkiego Postu dobiega końca, a wraz z wiosną budzić się w nas powinna nowa nadzieja na zbawienie.


25.03.2013


Galeria

    DZIEŃ WODY w Zespole Szkół

         „Woda daje życie”- mówi powiedzenie. Każdy wie, że woda jest nam wszystkim bardzo potrzebna. Należy o nią dbać i rozsądnie użytkować.

Corocznie 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Uroczyste Dni Wody były również zorganizowane w zaprzyjaźnionym z naszym Ośrodkiem Zespole Szkół w Wolbromiu. W poniedziałek- 25 marca 2013r.- zostaliśmy zaproszeni na kolejne spotkanie w ramach Projektu Integracyjnego „Współdziałanie czy współistnienie? Mądra integracja”. Podczas wizyty w szkole nasza młodzież mogła dowiedzieć się czegoś więcej na temat tejże właśnie substancji.

Jak zawsze zostaliśmy bardzo serdecznie i ciepło przyjęci. Nasza podróż po „Krainie doświadczeń” rozpoczęła się od pracowni biologicznej. Tutaj właśnie nasi podopieczni mogli porozmawiać na temat  flory i fauny morskiej. Dopasowywali podpisy do obrazków, które później mogli dowolnie pokolorować i ozdobić plasteliną. Następnie udaliśmy się do pracowni fizycznej, gdzie mogliśmy dosłownie wszyscy uczestniczyć w ciekawych doświadczeniach. Nasi podopieczni z ogromnym zaciekawianiem przyglądali się eksperymentom. Niektórzy nawet z ogromnym zaangażowaniem sprawdzali właściwości wody – mieliśmy wcześniejszy Śmigus Dyngus. Było mokro i wesoło. Hasła „tańczące winogrona” czy „naczynia połączone” nie będą już nam obce.

Ostatnim etapem naszej wędrówki była pracownia geograficzna. Tutaj było już spokojniej. Oglądaliśmy ciekawą prezentację na temat wody, jej właściwości, stanie skupienia i miejscach występowania. Mieliśmy możliwość spróbowania słonej wody morskiej.

Punktem kulminacyjnym całego spotkania był słodki poczęstunek połączony z degustacją wody oraz wspólne śpiewanie piosenki „Cicha woda”. Nikt nie czuł skrępowania, byliśmy radośni i otwarci na podejmowanie kolejnych wyznań- śpiewaliśmy zbiorowo i indywidualnie. Nawet pani Urszula Łaksa i pan Jarosław Kazibut, którzy także byli obecni podczas poczęstunku śpiewali razem z nami.

 |Podsumowaniem spotkania była wspólna fotografia, słodkie upominki oraz życzenia na zbliżające się Święta Wielkiej Nocy.


22.03.2013


Galeria

    Dnia 22.03.2013 r. w naszym ośrodku odbyły się  zajęcia otwarte dla rodziców dzieci z I Etapów edukacyjnych połączone z uroczystym Śniadaniem Wielkanocnym. Zajęcia miały charakter imprezy integracyjnej połączonej z zabawami muzycznymi, sportowymi i plastycznymi. Wszystkim dopisywał wspaniały humor, a konkurencje sportowe sprawiały wiele radości. Rodzice i dzieci wykazali się również dużą wiedzą na temat tradycji i zwyczajów Świąt Wielkanocnych uczestnicząc w quizie świątecznym. Na koniec wszyscy wspólnie zasiedli do pięknie przystrojonego stołu i obejrzeli pokaz slajdów mówiący  o tradycjach i zwyczajach Świąt Wielkanocnych. Atmosfera spotkania była bardzo miła, wszyscy chętnie się bawili i wymieniali się między sobą wrażeniami i spostrzeżeniami ze wspólnej zabawy.

I My tam byli, miód i soczek pili, a co zobaczyli to przedstawili…


21.03.2013


Galeria

Pożegnanie zimy

                  Wychowankowie I oddziału edukacyjnego z utęsknieniem oczekiwali przyjścia wiosny. Każdego dnia obserwowali pogodę i przyrodę. Wiosna, bowiem wszystkim kojarzy się z przylotem bocianów, śpiewem ptaków, kwitnieniem bazi, pojawieniem się przebiśniegów i krokusów. Wykorzystując zapał i chęć dzieci, wspólnymi siłami postanowiliśmy powitać wiosnę. Zgodnie z tradycją 21 marca wychowankowie wraz   z opiekunami wyruszyli w kolorowym korowodzie z Marzanną na czele, wokół naszego ośrodka, pozostawiając kukłę symbolicznie w wodzie i żegnając ją słowami   „Marzanno, Marzanno…”

   Po takim pożegnaniu mamy nadzieję na szybką, ciepłą i słoneczną wiosnę.  


21.03.2013


Galeria

”Wiosna w błękitnej sukience,
bierze krokusy na ręce..”

   
    Do obchodów pożegnania zimy nasi wychowankowie długo się przygotowywali. Wraz z paniami szukali pierwszych symptomów wiosny, słuchali opowiadań, wierszy i piosenek o wiośnie.

    I, V, VI oraz VII zespół rewalidacyjny w tym roku wspólnie wykonał swoją Marzankę - symbolizującą postać zimy. Otoczyliśmy Marzannę dużym kołem i piosenkami przekonywaliśmy ją, by odeszła i już nie wracała. Zawieźliśmy marzannę windą na zewnątrz, gdzie Natalka oddała ją w ręce jednej z pań, która z kolei przekazała Marzannę marynarzowi z dalekich mórz. Marynarz odeśle słomianą, kolorową kukłę bardzo, bardzo daleko i wtedy wiosna zagości już u nas na dobre…


21.03.2013


Galeria

21.03.2013 - SPOTKANIE INTEGRACYJNE „WITAJ WIOSNO”

Od kilku godzin mamy wiosnę! To nie żart. I chociaż za oknem krajobraz przypomina raczej środek zimy mimo to dzieci z I oddziału przedszkolnego i klasy wstępnej 0 „A” razem ze swoimi rodzicami  i opiekunami powitali wiosnę. Jak  wiadomo wiosna kojarzy się nam z kolorem zielonym toteż w strojach wszystkich  witających wiosnę dominował właśnie ten kolor. Spotkanie rozpoczęło się od „przejazdu” zielonego pociągu  przez cały ośrodek aż do sali gimnastycznej, w której na uczestników tego spotkania czekało mnóstwo niespodzianek.

Rodzice i dzieci brali udział w zabawach z chustą Klanza, próbowali i odgadywali smaki zielonych warzyw i owoców, jak również uczestniczyli w rozmaitego rodzaju zabawach i  ćwiczeniach ruchowych. Na zakończenie spotkania wszyscy razem usiedliśmy w kręgu zajadając się zielonym deserem, po którym nastąpiło uroczyste rozdanie dyplomów. Wszystkim towarzyszył wiosenny nastrój i nadzieja na rychłe nadejście słonecznych i ciepłych dni.


20.03.2013


Galeria

„Smok Wawelski”

W środę 20 marca w naszym Ośrodku zagościli artyści ze studia Małych Form Teatralnych z Trzebini i zaprezentowali nam przedstawienie pt.: „Legenda o smoku Wawelskim”. Nasi podopieczni miło przyjęli gości i z zaciekawieniem oglądali występ, w którym również po części uczestniczyli.   Wesołe, skoczne piosenki , piękne  stroje i kolorowe dekoracje wprowadziły nas w świat baśni i przygód. Za przedstawienie podziękowaliśmy gromkimi brawami i czekamy na następny występ…


15.03.2013


Galeria

 „Nietypowe urodziny…”

    Dnia 15 marca przedszkolaki uczestniczyły w niecodziennej uroczystości przygotowanej przez Sacziego i jego opiekunkę. Otóż to właśnie Saczi- jeden z naszych psów terapeutów obchodził swoje drugie urodziny. Po odśpiewaniu solenizantowi ,,Sto lat” dzieci pomogły Sacziemu zdmuchnąć świeczkę z urodzinowego tortu i wręczyły mu jeden z urodzinowych prezentów– piszczącą psią zabawkę.  Tort z podobizną naszego przyjaciela prezentował się tak ładnie, że szkoda było go rozkrajać, jednak po zrobieniu pamiątkowych zdjęć został zjedzony w mgnieniu oka.  Po torcie przyszedł czas na wspólne zabawy przy muzyce oraz na grupowe wykonanie prezentów dla solenizanta. Prezenty ,,Kość z ryżu” i  ,,Saczi z kaszy” zdobią teraz salę dogoterapii i przypominają o tym wspaniałym, wspólnie spędzonym dniu.  Na koniec role nieco się odwróciły i to Saczi za pięknie wykonane prezenty… ,,wręczył” każdemu dziecku prezent-  rozkładaną książeczkę!

    Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy. Dlatego już dziś zaczynamy odliczać dni do następnych urodzin, by znowu w tak radosny sposób spędzić czas z naszym oddanym czworonożnym przyjacielem.


8.03.2013


Galeria
Raz do roku jest taki dzień,
który przemija, jak piękny sen.
Wszystkie kobiety, panie i matki
w dniu tym dostają piękne kwiatki.

 
   Dnia  08.03.2013r. w naszym ośrodku odbyło się spotkanie  z okazji Dnia Kobiet dla wszystkich zespołów rewalidacyjnych, przygotowane przez terapeutów  V,VI, VII i IX zespołu.  Zanim zaczęła się zabawa, podziękowaliśmy wszystkim Paniom za tak liczne przybycie.

    Początkowo mamy, babcie i ciocie wraz z naszymi wychowankami rozwiązywali trudną krzyżówkę  aby dowiedzieć się z jakiej to okazji się wszyscy spotkaliśmy, hasłem przewodnim był  " Dzień Kobiet".   Potem  odbyły się kalambury, na których nasze Panie poczuły się niczym małe dzieci i świetnie zmagały się z trudnymi hasłami, wymyślonymi przez organizatorów. W nagrodę za tak wspaniałe występy wychowankowie OREW wraz ze swoimi opiekunami wręczyli małe upominki w postaci wazoników i kwiatów, które wcześniej przygotowali.

Po tak miłym i wzruszającym geście nasze Panie udały się na słodki poczęstunek i integrację przy pysznej kawie. Całe spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze.

Wszyscy doskonale się bawili.


7.03.2013


Galeria

    Poznajemy zawody kobiet…

         W dniach poprzedzających Dzień 8 Marca, dzieci z I D etapu edukacyjnego zapoznawały się z zawodami wykonywanymi przez panie. Poznawały czynności jakie wykonują, nazywały narzędzia ich pracy, zwracały uwagę ma ich ubiór.  Pierwszym punktem odwiedzin był Bank Spółdzielczy, gdzie dzieci zobaczyły w jaki sposób dokonuje się różnych operacji bankowych. Panie bardzo chętnie opowiadały o swojej pracy, inspirując do zadawania pytań. Następnie poszliśmy do zakładu fryzjerskiego, gdzie zobaczyliśmy wyposażenie i kosmetyki stosowane do pielęgnacji włosów. W naszym ośrodku odwiedziliśmy panie, które dbają o naszą kondycję fizyczną, finanse oraz zakupy potrzebne do przygotowania pysznych posiłków. Do naszej sali przyszła również pani, która dba o dobry stan naszego zdrowa.


1.03.2013


Galeria

   Dnia 01.03.2013 r. wychowankowie VI i VIII Zespołu Rewalidacyjno – Wychowawczego wraz z rodzicami uczestniczyli w zajęciach integracyjnych, których głównym zadaniem było przybliżyć rodzicom metody zajęć ruchowych. Wspólnie bawiliśmy się Programem aktywności Ch.Knilla, chustą animacyjną, oraz Metodą Ruchu Rozwijającego W.Sherborne.

Rodzice z wielkim zaangażowaniem, poświęceniem i uśmiechem brali udział w każdym zadaniu.


1.03.2013


Galeria

   Wizyta w bibliotece

         Dnia 1 marca 2013r. w ramach zajęć dydaktycznych wychowankowie   I etapu edukacyjnego udali się do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Wolbrom . W czasie spotkania dzieci dowiedziały się skąd się biorą książki w bibliotece , kto może je wypożyczać  oraz co należy zrobić aby zostać czytelnikiem.  Panie opowiedziały w ciekawy sposób jak jest zbudowana książka, na czym polega praca bibliotekarza oraz jakie są etapy powstawania książki. Po lekcji bibliotecznej dzieci miały możliwość zapoznania się kolorowymi książkami, czasopismami oraz z nowościami wydawniczymi dla najmłodszych. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze.

 Bardzo serdecznie dziękujemy Paniom za przygotowanie miłej i ciekawej lekcji i zapraszamy do obejrzenia zdjęć:)


Trening kompetencji społecznych i zawodowych


Galeria

    W ramach treningu kompetencji społecznych i zawodowych wychowankowie Oddziału Przysposobienia do Pracy w miesiącu lutym odwiedzili: Urząd Miasta i Gminy Wolbrom, Urząd Pocztowy oraz Bak Spółdzielczy w Wolbromiu. Dzięki tym wizytom mieli okazję zapoznać się ze specyfiką pracy powyższych placówek, organizacją miejsca pracy danego urzędnika. Wychowankowie dowiedzieli się również  jak wysyłać listy, jak wygląda wniosek o dowód osobisty, oraz jak zakłada się konto w banku. Nabyte umiejętności z pewnością będą im pomocne w ich dorosłym życiu.


27.02.2013


Galeria

    Alicja w krainie czarów – Sosnowiec

         Dnia 27 lutego nasi podopieczni wraz z opiekunami wybrali się do Teatru „Zagłębia” na spektakl  pt. „ Alicja w krainie czarów”. 

Wielkim atutem przedstawienia była jego interaktywna formuła, aktorzy próbowali sprawić aby dzieci przeżywały razem z Alicją jej przygody w zaczarowanej krainie, wychodząc do  nich i zachęcając ich do zabawy. Dużym zadowoleniem dla naszych wychowanków były piosenki śpiewane przez aktorów, ubranych w przepiękne bajkowe stroje.

Barwne, zmieniające się wraz z akcją dekoracje, połączenie gry żywych postaci pobudziły wyobraźnię dzieci. Ciekawe, kolorowe kostiumy, magia świateł, fantastyczna  muzyka wprowadziły naszych wychowanków w czarodziejski świat bajki…


22.02.2013


Galeria

Dnia 22.02.2013r. uczestnicy WTZ mieli okazje wziąć udział w warsztacie teatralnym pod patronatem DK w Wolbromiu prowadzonym przez panią Agnieszkę Salomon,  która przygotowała profesjonalny wykład oraz zadania praktyczne dotyczące rozwijania umiejętności artystycznych. 


15.02.2013


Galeria

    Dnia 15.02.2013r. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej mieli okazje zwiedzić Zespół Szkół nr 4 w Olkuszu. Ku zdziwieniu uczestników dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie przygotowali program w ramach którego podopieczni warsztatu skorzystali z usług fryzjerskich uczennic Technikum fryzjerskiego, poznali również tajniki hotelarstwa. Uwieńczeniem wizyty w „Budowlance” był występ artystyczny przygotowany przez uczniów. 


14.02.2013


Galeria

    Kolejny raz nasza reprezentacja pływaków została zaproszona  na zawody pływackie, tym razem do Jankowic  k. Pszczyny. Pod kierownictwem Anny Sojki nasza kadra pływaków: Patrycja Duch, Dariusz Skipiała, Paweł Grzanka, Krzysztof Kopera oraz Adrian Czerw przywieźli „worek medali”.

Zawody odbyły się w walentynki na basenie Szkoły Podstawowej nr 15  

Nasi podopieczni zajęli kolejno:

I miejsce – Krzysztof Kopera w biegu na 12 m (bieg w wodzie)

I miejsce – Dariusz Skipiała (pływanie z przyborem na 12 m)

III miejsce – Patrycja duch ( pływanie z przyborem 2x6m)

III miejsce – Paweł Grzanka ( 12m stylem dowolnym)

IV miejsce – Adrian Czerw (pływanie z deską 2x6m )

Za przygotowanie zawodników odpowiadali Mateusz Cebo oraz Marcin Wygnał, za zabezpieczenie medyczne oraz logistykę odpowiadał Szczepan Kamionka.


13.02.2013


Galeria

   Środa Popielcowa

Dnia 13 lutego 2013 roku na terenie naszego ośrodka została odprawiona Msza święta z okazji Środy Popielcowej, która rozpoczyna okres wielkiego postu, zachęcając do przemiany naszych serce i życia a jednocześnie przygotowuje do przeżywania największych tajemnic męki, śmierci i Zmartwychwstania Jezusa. W trakcie Mszy ks. Piotr posypał nasze głowy popiołem wypowiadając słowa „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.


8.02.2013


Galeria

    Zgodnie z tradycją w dniu 08.02.13r. tj. piątek w naszym Ośrodku odbył się Bal Karnawałowy, pt.: „ZACZAROWANY BAJEK ŚWIAT”. Zabawie towarzyszyło dużo wrażeń, a uśmiechy na twarzach dzieci pokazywały, że był to dla nich czas radości i dobrej zabawy. Różnorodne bajkowe stroje wychowanków przygotowane przez rodziców sprawiły , że każdy z nich przeniósł się do bajkowego świata. Wszystkich połączyła wspaniała zabawa przeplatana wesołymi konkursami z mnóstwem nagród w postaci słodkości. Na koniec jury zdecydowało, że wszyscy zasługują na miano Króla i Królowej Balu, dzięki czemu każdy czuł się zwycięzcą. 


Pomagamy ptakom przetrwać zimę...


Galeria

    Zima to piękna pora roku, która sprzyja spacerom. Jest to również okres bardzo trudny dla zwierząt i ptaków. Musimy pamiętać o ich dokarmianiu. Tak też zrobiły dzieci z I „D” etapu edukacyjnego. Przygotowały różnorodne jedzenie                  i wyruszyły na poszukiwanie kaczek. Podchodząc do pobliskiej rzeczki  dzieci ujrzały stado kaczek, które zaczęły  karmić zachowując zasady bezpieczeństwa.


7.02.2013Galeria
    Staropolskie przysłowie mówi:
,,Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,
 a Bartkowa uwierzyła,
 dobrych pączków nasmażyła”.

 

    Dnia 7.02.2013r. (czwartek) w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej odbyła się zabawa karnawałowa. Uczestnicy warsztatu bawili się wraz z zaproszonymi podopiecznymi z Środowiskowego Domu Samopomocy z Wolbromia i zgodnie z tradycją  wspólnie pożegnali okres karnawału.

    Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.  Wychodząc naprzeciw tej tradycji specjalnie na tą okazję pracownia gospodarstwa domowego przygotowała poczęstunek dla wszystkich podopiecznych – oczywiście pączki i faworki. Na zakończenie nasi goście otrzymali upominki  (czerwone serduszka).

    Zabawa była świetna, a tradycji stało się zadość.


7.02.2013


Galeria

    Wizyta u zegarmistrza

W dniu 07.02.2013r. dzieci z I D oddziału edukacyjnego wraz z opiekunami pomimo zimowej aury wybrały się z wizyta do zegarmistrza. Pan Maciek pokazał dzieciom mechanizmy różnych zegarków oraz zestaw przyborów potrzebnych do ich naprawy. Podopieczni mogli sami spróbować naprawić mechanizm, odkręcając drobniutkie śrubeczki za pomocą mini śrubokrętów i korzystając ze szkła powiększającego. Wizyta przebiegała w bardzo miłej atmosferze, a na pamiątkę nasi wychowankowie dostali mechanizmy zegarków oraz klucze.


Lekcja religii w imbramowickim Sanktuarium


Galeria

    Na Szlaku Orlich Gniazd i Warowni Jurajskich, na obszarze Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego, w miejscowości Imbramowice znajduje się zgromadzenie klauzurowych sióstr Norbertanek. Obok klasztoru w Sanktuarium Męki Pańskiej na ołtarzu głównym jest wizerunek Cudownego Pana Jezusa Cierpiącego. W czasie świątecznym można też zobaczyć piękną ruchomą szopkę, a w niej świętych związanych z małopolską, postacie w strojach regionalnych, a w tle Jerozolimę oraz Tatry. 

    Podopieczni z I Etapu Edukacyjnego „D” wraz z opiekunami odwiedzili to cudowne miejsce; oczywiście największą atrakcją okazała się szopka. Dzieci mogły posłuchać kolęd oraz podotykać zwierzątka w szopce. Wielkie wrażenie zrobiło również wnętrze sanktuarium oraz ołtarz główny, wychowankowie ze skupieniem oglądali obrazy oraz malowidła na suficie. Następnym punktem zwiedzania była furta klasztorna i krata przez którą siostry rozmawiają z bliskimi oraz drzwi „bez klamki”. W domu pielgrzyma można było zobaczyć odnowione wnętrza i tam zakończyliśmy naszą wizytę w Imbramowickim klasztorze.


27.01.2013


Galeria

   Przegląd grup jasełkowych 2013

9 stycznia w Centrum  Kultury i Promocji w Wolbromiu odbył się Przegląd Grup Jasełkowych 2013, w którym jak co roku braliśmy udział. W tym roku do konkursu przystąpiło 5 zespołów, ale mimo to poziom był bardzo wysoki, a zarazem wyrównany. Jury po obejrzeniu wszystkich przedstawień jasełkowych jednomyślnie przyznało wychowankom OREW I miejsce ex aequo z  Zespołem  Szkół w Dłużcu.

         W związku z czym  w niedzielę 27 stycznia o godz. 16.00 w wolbromskim Domu Kultury odbył się Koncert Laureatów Przeglądu Grup Jasełkowych. Na występie byli obecni niemal wszyscy rodzice naszych wychowanków wraz ze swoją najbliższą rodziną.  Na początku  zostały wręczone nagrody zespołom, które prezentowały swój aktorski talent, po  czym zaprezentowaliśmy swoje Jasełkowe przedstawienie pt.: „Betlejem to my…” , które przyjęte zostało gromkimi brawami i z ogromnym wzruszeniem. Do zobaczenia za rok……..


Ferie z WTZ


Galeria

    Zimowe ferie 2013 w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej mamy już za sobą. W głowach pozostały wspomnienia, a w komputerze zdjęcia. W te ferie mieliśmy okazje gościć grupę dzieci i młodzieży z Lgoty Wolbromskiej oraz okolicznych miejscowości.

    Tegorocznymi myślami przewodnimi była sztuka oraz sport.  Do sztuki  zaliczyliśmy wyrabianie masy solnej, pieczenie i ozdabianie ciasteczek, malowanie i dekorowanie gipsowych figurek, oraz projektowanie kartek walentynkowych  zaś do sportu zaliczyliśmy rzuty piłką do kosza, rzuty woreczkami do koszyka, grę w piłkarzyki  oraz grę w bilard. Na zakończenie wspólnie spędzonych zajęć przy słodkim poczęstunku,  każdy z naszych gości otrzymał dyplom oraz upominek.

     Wszyscy byli bardzo zadowoleni. Mamy nadzieję, że w niedługim czasie znowu się spotkamy przy wspólnej zabawie.  
 


23.01.2013


Galeria

Pędzi, pędzi kulig…

„ My się zimy nie boimy ”- pod takim hasłem w środę  (23.01.2013r.), cieplutko odziani, z dobrymi humorami i wielką ochotą na zimowe szaleństwo wybraliśmy się   na kulig do Stadniny Koni w Udorzu, aby  doświadczać uroków zimy. Atrakcji było co niemiara! Zimowa sanna wiodła przez urokliwe zakątki uśpionej okolicy, skąd roztaczały się przepiękne leśne  widoki Jury Krakowsko-Częstochowskiej.  Jazda zaprzęgiem konnym, jak również zwiedzanie stadniny sprawiła dzieciom dużo radości. Kolejnym punktem programu było ognisko i pieczenie kiełbasek. Wszystkich dodatkowo rozgrzewała gorąca herbatka z sokiem malinowym. Nie zabrakło również zabaw na śniegu, jednak bałwana nie dało się ulepić, gdyż śnieg się nie kleił. Zmęczeni, co niektórzy przemoczeni, ale z dobrymi humorami wróciliśmy do Ośrodka przekonani, że zima nie jest taka zła.


Basen


Galeria

Wydawałoby się, że  ferie zimowe mogą być nudne. Nic z tych rzeczy, w  OREW-ie zawsze dużo się dzieje. Basen, to jest to, co dzieci lubią najbardziej. Gry i zabawy, wspólna rywalizacja i atrakcyjne nagrody dla przegranych powodują, że tam po prostu wypada być.

Do najciekawszych konkurencji należały:

Wyścig śmierci - zawodnicy z poświęceniem życia pruli wodę jak torpedy.

Bitwa o piłkę -  tu trzeba  było  wykazać się zwinnością i pomysłowością. Zabawa była przednia.

Należy zaznaczyć, że im mniejszy i młodszy  zawodnik tym serce bardziej waleczne.

Bierny obserwator pływackich potyczek   gratuluje wszystkim uczestnikom aktywnie spędzonych ferii.

Zajęcia grupowe na basenie odbywały się w dniach 17, 22 i 25 stycznia 2013 r.

 

Do zobaczenia za rok!


17.01.2012


Galeria

   Szewczyk Dratewka - Sosnowiec

Opowiadanie Marii Kownackiej należy do polskiej klasyki dla dzieci, z tego powodu nasze dzieci nie mogły być uboższe w doświadczenie tej sztuki. W czwartek 17 stycznia dzieci z naszego ośrodka pojechały autobusem do Sosnowca na spektakl Szewczyk Dratewka w Teatrze Zagłębia.

Niewątpliwym atutem przedstawienia była jego interaktywna formuła. Występowała w nim duża ilość piosenek, w których dzieci wraz z aktorami śpiewały, naśladowały przeróżne odgłosy. Sceny z czynnym udziałem widzów wciągają w akcję. Ciekawe, zmieniające się wraz z akcją dekoracje, połączenie gry żywych postaci pobudziły wyobraźnię dzieci. Ciekawe, kolorowe kostiumy i muzyka wprowadziły naszych wychowanków w czarodziejski świat bajki…


11.01.2013


Galeria

   Zima, zima……..

W końcu nadeszła długo oczekiwana prawdziwa zima i pojawił się śnieg. Dzieciom z I etapu edukacyjnego „D” nie straszny jest mróz ani śnieg, wręcz przeciwnie, pogoda sprzyja zimowym rozrywkom. Wykorzystując te nieliczne dobrodziejstwa tej zimy wybraliśmy się na plac pod domem kultury, by dać ponieść się zimowym szaleństwom. Dzieci z uśmiechem na twarzy walczyły w bitwie na śnieżki, zjeżdżały na sankach, robiły orzełki itp. cudeńka. Były też zawody w ciągnięciu sanek. Podczas spaceru podziwialiśmy piękne zimowe krajobrazy, wszystko wokół nas było pokryte biało-srebrzystym puchem. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, nieco zmęczeni lecz zadowoleni wróciliśmy z wypiekami na twarzy do ośrodka, gdzie czekał na nas pyszny, gorący obiad.  Tylko na polance przed domem kultury pozostały oznaki naszej dobrej zabawy; odbite na śniegu „aniołki” oraz wydeptane labirynty.


21.12.2012


Galeria

   Dnia 21.12.2012r Warsztat Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej obchodziły Jubileusz 10-lecia działalności. Uroczystość odbyła się w Domu Kultury w Wolbromiu.

    Jubileuszowe spotkanie było okazją do podziękowań i wyróżnień dla zasłużonych oraz przyjaciół Warsztatu Terapii Zajęciowej. W programie przewidziano prezentacje dorobku scenicznego uczestników WTZ, goście mogli również podziwiać prace artystyczne uczestników WTZ zdobyte przez nich w różnych konkursach- plastycznych, krawieckich, malarskich, teatralnych  itp. Na uroczystość przybyło wielu dostojnych gości  m.in.- władze powiatu i miasta, a całość uświetniła swym występem piosenkarka i aktorka pani Olga Bończyk.

    Były kwiaty, tort, występy, podziękowania, chwile zadumy, chwile wzruszenia.

 Obejrzeliśmy film przedstawiający skrótowo działalność Warsztatu, polegającą na rehabilitacji społecznej i zawodowej uczestników i zmierzającej ku temu, by mogli  oni odnaleźć się w życiu oraz na rynku pracy. By czuli się potrzebni, spełnieni, by nie zostali pozostawieni sami sobie. 


18.12.2012


Galeria

„Coraz bliżej święta…”

Jak tradycja adwentowa nakazuje, w naszym ośrodku dn. 18 grudnia zorganizowana została uroczysta Msza Święta Roratnia. Tego dnia Ks. Piotr Tytko z parafii Podwyższenia Krzyża Św. przybył do pięknie udekorowanej na tę okazję sali gimnastycznej. Dzięki zorganizowanemu wcześniej konkursowi „Lampion adwentowy 2012" cała sala migotała blaskiem aż 30 pięknie i pomysłowo wykonanych przez naszych wychowanków, wspomaganych rodzinnie, lampionów. Taka oprawa bezsprzecznie dodała wielkiego uroku całej Ofierze Eucharystycznej.

         Dzieci, które wykazały się szczególnym talentem, wybrane wcześniej w głosowaniu tajnym przez kadrę OREW, zostały oczywiście nagrodzone i wyróżnione, zaś wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i rożki słodkości, które z wielką przyjemnością wręczała na salach nasza Pani Dyrektor Ewa Rosiek.

         I tak: 1 miejsce zajął lampion Kacpra Leśniaka z II oddziału przedszkolnego (lampion nr 16), 2 miejsce przyznano Dagmarze Kazior z III zespołu rewalidacyjnego (lampion nr 4), zaś 3 miejsce przypadło Halinie Pasoń z II oddziału przedszkolnego (lampion nr 15).


13.12.2012


Galeria

   Zajęcia plastyczne o tematyce świątecznej

W czwartek - 13.12.2012r. - już od godziny 10.00 wychowankowie grup gimnazjalnych i I kl. Oddziału Przysposobienia do Pracy niecierpliwie czekali na przybycie wcześniej już zapowiedzianych gości. Zgodnie z planem odwiedziła nas młodzież z Zespołu Szkół w Wolbromiu pod opieką pani Ilony Kafel- Nowak i pani Magdaleny Kołdras.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej pogadanki dotyczącej zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Goście chcieli bliżej poznać zwyczaje panujące w domach naszych podopiecznych. Pytali jak każdy z nich obchodzi te wyjątkowe dni, czy sami ubierają choinkę i z czym kojarzą im się Święta. Rozmowa przebiegała w wesołej atmosferze, padały różne, czasami zaskakujące odpowiedzi.

Po tej ciekawej „Burzy mózgów” młodzież  przeszła do części praktycznej spotkania – a mianowicie zabrano się do wspólnego wykonywania ozdób choinkowych. Pomysłów było wiele, a i chęci nie mniej. Królowały mieniące się cekiny, różnobarwne nitki, włosy anielskie, bibuły i papiery kolorowe. Aż miło było patrzeć jak z „niczego” można zrobić „coś”. W dość szybkim tempie powstawały liczne choineczki, łańcuchy, gwiazdy i aniołki. Każdy był dumny z tego, co zrobił – zarówno wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczego jak i uczniowie Zespołu Szkół.

Kulminacyjnym punktem całego spotkania było połączenie wszystkich wykonanych łańcuchów na choinkę w jeden piękny wspólny łańcuch  – efekt był imponujący!!! Aby w pełni ukazać ogrom i piękno wykonanych ozdób udaliśmy się wszyscy na Salę gimnastyczna, aby tam zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Życząc sobie wzajemnie zdrowych, pogodnych i rodzinnych Świąt wszyscy powrócili do codziennych zajęć.


12.12.2012


Galeria
 Dnia 12.12.2012r. w ramach zajęć aktywizujących do poszukiwania pracy grupa uczestników WTZ z Lgoty Wolbromskiej wzięła udział w szkoleniu zorganizowanym przez firmę MacDonald. Menadżer firmy oprowadziła grupę demonstrując poszczególne miejsca. Zainteresowanie uczestników ofertą pracy było duże.


11.12.2012


Galeria

    Wigilia w OREW

    W dniu 11 grudnia tradycyjnie odbyła się Wigilia wychowanków OREW wraz z ich rodzicami.

    Świąteczne spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia jasełkowego, pt.: „Betlejem to my…” – przygotowanego pod kierownictwem pani Katarzyny Pogłódek, Joanny Kyć, Joanny Gorgoń oraz Angeliki Gardeły.

    Życzenia przybyłych gości oraz błogosławieństwo ks. Proboszcza Tadeusza Maja zapoczątkowało tradycyjne łamanie się opłatkiem oraz wieczerzę wigilijną, której towarzyszył koncert kolęd granych i śpiewanych na żywo.

    Serdeczne podziękowania dla muzyków w składzie: Agnieszka Zub, Tomasz Kołodziej, Rafał Młotkowski, Kamil Nowak oraz wokalistek: Wioletta Bielach, Dorota Dolezy, Sylwia Dolezy, Marta Sikorska za poświęcony czas, który tak wspaniale uświetnił naszą uroczystość.


7.12.2012


Galeria

 Miłość, mądrość i uczciwość…

Z okazji Mikołajek mogliśmy obcować z kulturą na najwyższym światowym poziomie. W dniu 7 grudnia 2012 wyruszyliśmy do Opery Krakowskiej na baśń teatralno- muzyczną  „Księga Lasu”.

 Wychowankowie (V, VI, VII zespołu rewalidacyjno - wychowawczego, etapu edukacyjnego II „A” i „B”, oddziału Przysposobienia do Pracy - klasa I, II-III) mieli szansę doświadczyć niezapomnianych przeżyć, usłyszeć na żywo muzykę, zobaczyć cudowną scenografię i  stroje, poczuć klimat i atmosferę Świątyni Muzyki.  Otworzyło to  dla nich świat doznań, z jakim do tej pory nigdy nie mieli kontaktu.

Przedstawienie odegrano na scenie kameralnej, co umożliwiło lepszy odbiór naszym podopiecznym. Reagowali bardzo żywo na bezpośredni kontakt z aktorami.

Przesłaniem baśni były słowa klucze - miłość, mądrość i uczciwość… które powinny nam towarzyszyć przez całe życie.


6.12.2012


Galeria

  Mikołajki 2012

         Jak tradycja nakazuje dnia 6 grudnia do „grzecznych” wychowanków naszego ośrodka przybył  Święty Mikołaj. Jak to już z takimi okazjami bywa przybycie "świętego" sprawiło wiele radości.

         Wszyscy wychowankowie OREW-u wraz z opiekunami zgromadzili się na sali gimnastycznej, gdzie odbywała się impreza mikołajkowa. Po raz pierwszy w organizację imprezy włączyli się uczniowie z Zespołu Szkół im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu, którzy  zaprezentowali naszym podopiecznym scenkę pt.: „W oczekiwaniu na świętego Mikołaja”.  Był też pokaz tańca z pochodniami, występy muzyczne z grą na gitarach, śpiew kolęd i pastorałek.

         Wszystkim  bardzo podobał występ, dzieci odpowiadały na pytania, śpiewały i klaskały razem z aktorami. Jednak najwięcej radości i uśmiechu sprawił długo oczekiwany przez wszystkich  Mikołaj, który przyniósł podarunki.  A były to słodycze i  piękne własnoręcznie wykonane przez uczniów ozdoby bożonarodzeniowe - witraże. Później było oczywiście pamiątkowe zdjęcie  z Mikołajem i taniec przy muzyce.

    Było tak, jak zazwyczaj się dzieje gdy pojawia się Mikołaj z worem pełnym prezentów: radosny gwar, zarumienione z emocji policzki, uśmiechnięte buzie, oglądanie podarków, wyjątkowa atmosfera spełnionych dziecięcych marzeń.

    Za tę atmosferę, za pomoc w zorganizowaniu "Mikołajek"  Krzysztofowi Szczepankiewiczowi  dyrektorowi Zespołu Szkół w Dłużcu oraz pani Urszuli Latacz i Małgorzacie Gamrot dziękują wychowankowie, kadra i dyrektor OREW.


5.12.2012


Galeria

Warsztaty kulinarne z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich

         Dnia 5 grudnia w przeddzień mikołajek w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej w pracowni gospodarstwa domowego odbyły się warsztaty kulinarne z członkiniami    KGW z Dłużca i Strzegowej. Panie przybyły do nas  w pięknych regionalnych strojach.

Na początku opowiedziały nam o zwyczajach i tradycjach przekazywanych z pokolenia na pokolenie, podzieliły się wiedzą i doświadczeniami kulinarnymi. Następnie poprowadziły warsztaty kulinarne, podczas których przygotowały zakwas na żurek oraz prażuchy nieznane przez młode pokolenie. Wszyscy byli  bardzo ciekawi jak będą smakowały. Nareszcie nadeszła chwila degustacji  i tu niespodzianka -Panie do ugotowanego podczas zajęć żurku,przyniosły nam krokieciki z kapustą i grzybkami i choć cały miniony wieczór smażyły, wcale nie były zmęczone. Na degustację Panie zaprosiły  wszystkich uczestników i pracowników, częstowaliśmy  się krokiecikami z żurkiem i prażuchami - ,,palce lizać’’.

 Po przepysznej degustacji przedstawicielki KGW obdarowały nas słodyczami mówiąc, że to prezent od ,,Świętego Mikołaja’’

Na zakończenie spotkania podziękowaliśmy naszym gościom za przybycie wręczając świąteczne aniołki wykonane przez uczestników  pracowni plastyczno – technicznej.

Zgodnie wszyscy uważamy, że Panie z KGW są ,, Mistrzyniami Kuchni” i że wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie  ma ogromne znaczenie i chętnie będziemy z niej korzystać.


4.12.2012


Galeria

Dnia 4 grudnia uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej poraz kolejny mieli okazje pokazać na scenie swój dorobek artystyczny. Tym razem brali udział w II Przeglądzie Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych, organizowanym  przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olkuszu. Wydarzenie realizowane było w ramach projektu "Aktywni w drodze do pracy" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, w przedstawieniu pt. „Genesis”.


4.12.2012


Galeria
  II Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych
Olkusz 2012

    4 grudnia  2012 – ta data na długo pozostanie w pamięci wychowanków i kadry OREW. Wzięliśmy wtedy udział w II Przeglądzie Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych, organizowanym  przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olkuszu. Wydarzenie realizowane było w ramach projektu "Aktywni w drodze do pracy" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 

    W imprezie wzięło udział 12 grup zgłoszonych przez szkoły specjalne i ośrodki wsparcia z województwa małopolskiego, w tym wychowankowie wraz z opiekunami z OREW – u, którzy wystawili  sztukę pt.:”Zimowa opowieść o miłości” na motywach baśni J.H. Andersena „Królowa Śniegu”.

    Pokazany świat fantazji, wyobraźni  w przedstawieniu jest alegorią naszego wspólnego codziennego trudu. Pokonywanie przeszkód obecnych każdego dnia na drodze naszych podopiecznych staje się łatwiejsze dzięki wsparciu przyjaznych ludzi zaangażowanych w prace dla ich dobra.

    Po wzniosłych artystycznych przeżyciach wróciliśmy na zajęcia do OREW – u.


30.11.2012


Galeria

  Andrzejki 2012…

Człowiek często myśli co go jeszcze w życiu spotka? Planuje, marzy, fantazjuje, szuka odpowiedzi na pytanie: z kim przyjdzie mu spędzić życie? Temu celowi pomocne były przeróżne wróżby. I w takim klimacie spotkaliśmy się 30 listopada, aby wspólnie z zaprzyjaźnioną grupą młodzieży z Zespołu Szkół w Wolbromiu pobawić się przy muzyce i dowiedzieć się co nas jeszcze czeka. Wróżka Kasandra używając swojej czarodziejskiej kuli przepowiadała przyszłość. Drzewko szczęścia oblepione było paseczkami, na których można było odczytać co nas czeka. Nie zabrakło wróżby z trzema kubeczkami, butelki spełniającej marzenia oraz serduszek z imieniem wybranki lub wybranka. W trakcie zabawy można było podejść do stolików i poczęstować się ciastkami oraz napojami. Andrzejkowa zabawa to oczywiście taniec z balonami i najważniejsza wróżba – wróżba z butami. Zmęczeni ale i z niezapomnianymi wrażeniami wróciliśmy do swoich sal. Mamy nadzieję że dobre wróżby się spełnią, a z wróżką Kasandrą spotkamy się znów  rok.


28,29.11.2012


Galeria

ZAJĘCIA W  FABRYCE BOMBEK "DECORA"

Dnia 28 i 29 listopad wychowankowie grup edukacyjnych ( kl. „O” „B” , I „A”, „B”, „C’, „D” i 2 Oddziały gimnazjalne), odwiedzili fabrykę bombek i ozdób choinkowych „Decora” w Miechowie. W programie znalazło się wiele atrakcji.

Na początek każdy otrzymał dużą bombkę w wybranym przez siebie kolorze, którą malował, dekorował - posypując kolorowym brokatem. Następnie, pani przewodnik opowiedziała nam o fabryce „Decora” oraz o etapach tworzenia bombek. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie fabryki. Dzieci obserwowały cykl produkcyjny bombki – od szklanej rurki do wytworzenia produktu końcowego i pakowania bombek.

Na koniec wszyscy udaliśmy się do sklepiku, gdzie zakupiliśmy piękne bombki i inne ozdoby choinkowe. Wszyscy wróciliśmy  zadowoleni, bogatsi o nową wiedzę i doświadczenie, a nasze własnoręcznie wykonane bombki będą dekoracją tegorocznej choinki.


23.11.2012


Galeria

  Szkolenie z pierwszej pomocy

    Dnia 23.11.2012 r. w naszym Warsztacie odbyło się szkolenie z zakresu pierwszej pomocy.  Spotkanie rozpoczęło się wykładem, a potem przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Dowiedzieliśmy się, jak rozpoznawać stan zagrożenia życia i zdrowia, jak należy skutecznie reagować będąc świadkiem wypadku, jak ocenić stan poszkodowanego, jak udzielać pomocy w przypadku omdleń czy ataku padaczki, a także jak przeprowadzać resuscytację krążeniowo- oddechową. Ponadto ćwiczyliśmy również opatrywanie ran. Dzięki tym zajęciom teraz już wiemy, jak należy prawidłowo udzielać pierwszej pomocy.


22.11.2012


Galeria

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

„Kto jest dzieci przyjacielem?

Mały miś.

Kto tajemnic zna tak wiele?

Mały mis.

Miś choć mały, choć nieśmiały,

wielkie serce w sobie ma.

Pocieszyciel doskonały.

Każdy misia swego ma.”

 
Trudno sobie wyobrazić dzieciństwo bez pluszowego misia. Jednak niewiele osób wie, że jest to bardzo młoda zabawka. Historia misia sięga zaledwie 1902 r., a to niewiele w porównaniu z sięgającą tysięcy lat historią lalki. Misie jako jedyna z zabawek doczekały się swojego święta. Od 2002 roku 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Już po raz drugi w naszym ośrodku obchodziliśmy urodziny Misia. Wzięły w nich udział dzieci z I oddziału przedszkolnego i klasy wstępnej 0 „A” wraz ze swoimi rodzicami. Rodzice i dzieci obejrzeli  pokaz multimedialny, który przybliżył im historię powstania tego święta oraz przypomniał bohaterów znanych bajek. Następnie rodzice wykonali misie dla swoich pociech. Nie mogło zabraknąć gościa specjalnego  PLUSZOWEGO MISIA. Po zabawach                  z misiem dzieci udały się na słodki poczęstunek po czym otrzymały dyplomy oraz pamiątkowe zdjęcia.

Na kolejne urodziny zapraszamy za rok o tej samej porze.

STO LAT MISIU!


22.11.2012


Galeria

    Dnia 22.11.2012 r. grupa uczestników oraz instruktorów Warsztatu Terapii Zajęciowej mogła doskonalić  swoje umiejętności plastyczne podczas szkolenia        z decoupage’u. Dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy dotyczących zdobienia przedmiotów tą techniką oraz utrwaliliśmy już posiadane wiadomości. Efektem szkolenia były piękne prace. Z pewnością jeszcze nie raz będziemy pracować tą techniką w naszym Warsztacie.


21.11.2012


Galeria

  Andrzejkowe tradycje i wróżby

21.11.2012 r. wybraliśmy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu na zajęcia związane z Andrzejkami. Na początku pani bibliotekarka opowiedziała nam   o tradycji Andrzejek i Katarzynek oraz o najciekawszych wróżbach związanych z tymi dniami.  Potem przyszedł czas na zabawę- każdy z nas mógł sobie powróżyć i sprawdzić, co będzie go czekać w najbliższej przyszłości, a także dowiedzieć się czegoś na temat przyszłej wybranki czy wybranka.  Po andrzejkowych zabawach i wróżbach udaliśmy się do restauracji Mc Donald’s , gdzie podczas kupowania jedzenia mogliśmy nie tylko się posilić, ale również zrealizować trening ekonomiczny.


21.11.2012


Galeria

    Wielkimi krokami zbliża się matura.  Dlatego nasze mury  w dniu 21.11.2012 r. odwiedzili  tegoroczni maturzyści z  Zespołu Szkół w Wolbromiu im. R. Traugutta. Ponownie nawiedził nas Duch Historii, a spotkanie było okazją do powtórzenia materiału z lekcji historii. Gość z zaświatów z pomocą naszych wychowanków  opowiedział i barwnie przedstawił dzieje naszej Ojczyzny. Licealiści z uwagą śledzili wydarzenia rozgrywające się na scenie. Spotkanie to  było kolejną już  sposobnością  do integracji młodzieży z ZS  i wychowanków OREW.


20.11.2012


Projekt integracyjny – kolejna edycja!

 
         Wraz z początkiem nowego roku szkolnego 2012/2013 ruszyła kolejna II edycja Projektu Integracyjnego „Współdziałanie czy współistnienie? Mądra integracja”. Uczestnikami powyższego przedsięwzięcia są uczniowie- wolontariusze i nauczyciele Zespołu Szkół w Wolbromiu oraz wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno- Edukacyjno- wychowawczego w Wolbromiu wraz z opiekunami. Projekt będzie realizowany w terminie październik 2012 – czerwiec 2013.

 

Celem ogólnym Projektu jest:

- zwiększenie zainteresowania społecznego problemem niepełnosprawności i niwelowanie skutków negatywnych przekonań,

-  szerzenie wartości tolerancji i integracji społecznej.

 

Cele szczegółowe to:

- kształtowanie postawy pełnej zrozumienia i szacunku w stosunku do osób niepełnosprawnych,

- aktywizacja środowiska szkolnego poprzez zaangażowanie uczniów w realizację projektu,

-  propagowanie idei wolontariatu,

- zdobycie i poszerzenie wiedzy z zakresu metod pracy z dziećmi niepełnosprawnymi,

- podejmowanie działań na rzecz integracji z osobami z dysfunkcjami,

- umożliwienie wychowankom OREW w Wolbromiu udziału w życiu szkoły poprzez uczestnictwo w imprezach edukacyjnych,

- zainteresowanie uczniów możliwością pracy w zawodzie terapeuty, pedagoga, rehabilitanta, psychologa itp., - doskonalenie umiejętności społecznych,

- rozwijanie zainteresowań artystycznych i nabycie umiejętności posługiwania się językiem obcym w wybranym zakresie tematycznym.

 

W ramach tej edycji Projektu przewiduje się:

- przeprowadzenie zajęć dydaktycznych z języka angielskiego na terenie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno –Wychowawczego w Wolbromiu;

- zajęcia plastyczne z okazji Świąt Bożego Narodzenia na Terenie OREW,

- Dzień Wody w Zespole Szkół;

- zaproszenie na widownię CKPiI w Wolbromiu grupy dzieci z OREW wraz z opiekunami na szkolny konkurs „Językowe współzawodnictwo”;

- Piknik Integracyjny.


20.11.2012 - Lekcja języka angielskiego

         Zgodnie z założeniami Projektu we wtorek - 20 listopada 2012 r. odbyło się pierwsze spotkanie młodzieży z Zespołu Szkół w Wolbromiu z wychowankami Ośrodka Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczego w Wolbromiu. W jednej z klas naszej placówki sposób wręcz profesjonalny zostały przeprowadzone zajęcia dydaktyczne z języka angielskiego. Pod czujnym okiem opiekuna p. Dominiki Łaksy młodzież rozpoczęła zajęcia od pokazu multimedialnego dotyczącego części ciała.

Wychowankowie OREW byli żywo zainteresowani i ciekawi przygotowanych dla nich zajęć. Chętnie wykonywali zadania i współpracowali ze sobą. W ruch poszły kredki, kleje i flamastry. Było gwarno, miło i wesoło. Uwieńczeniem ciekawych zajęć były kolorowe plakaty, ciekawe rysunki, które zostawiliśmy sobie na pamiątkę i wspólne pamiątkowe zdjęcia.

Podopieczni ośrodka zostali obdarowani przez młodzież słodkościami, a w zamian za mile spędzony czas wychowankowie zaprosili ich na wspólną Zabawę Andrzejkową, która ma się odbyć 30 listopada 2012r. na terenie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno –Wychowawczego.

Galeria


16.11.2012


Galeria

  ZABYTKOWA KOPALNIA SREBRA W TARNOWSKICH GÓRACH

Dnia 16.11.2012 r. wybraliśmy się do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.  Zwiedzanie rozpoczęliśmy od poznania krótkiej historii Kopalni i górnictwa. Potem, po ubraniu ochronnych kasków zjechaliśmy pod ziemię. Czuliśmy się jak górnicy udający się do pracy. Wędrując przez ciemne korytarze, natknęliśmy się na Skarbnika, który opowiedział nam kilka związanych z górnictwem legend. Po dość wyczerpującym spacerze przez podziemne korytarze udaliśmy się do Skansenu Maszyn Parowych. Niektóre z nich naprawdę zrobiły na nas wrażenie. Potem kupiliśmy pamiątki i udaliśmy się na obiad do restauracji. Wycieczka była bardzo udana.


14.11.2012


Galeria

   JAŚ I MAŁGOSIA”

W dniu 14 listopada 2012r. wychowankowie OREW wraz z opiekunami udali się do Domu Kultury w Wolbromiu na przedstawienie „ Jaś i Małgosia” w wykonaniu Teatru Dzieci Zagłębia.

„Jas i Małgosia” to rozśpiewana, roztańczona, bogata scenograficznie interpretacja, ze szczyptą dydaktyzmu i mnóstwem zabawy. Może dlatego, że to nie tylko nowa wersja sceniczna, to po prostu niezupełnie bajka. Raczej musical. I to fantastyczny.

Mali bohaterowie to rozbrykane rodzeństwo, które nie zawsze mają ochotę słuchać swoich rodziców, przez co szybko wpadają w kłopoty. Z czasem Jaś i Małgosia przekonują się jednak, że zuchwałe zachowanie nie popłaca, podobnie zresztą jak beztroskie zabawy i łakomstwo.

Na podopiecznych OREW duże wrażenie zrobiły „żywe” drzewa oraz przebiegły kot. Dzieci żywo reagowały na roztańczone wiewiórki oraz perypetie głównych bohaterów.

Po zakończeniu przedstawienia była możliwość zrobienia zdjęć z postaciami z bajki, my również skorzystaliśmy z tej okazji i mamy pamiątkowe foto z wiewiórką oraz mamą Jasia i Małgosi.


12.11.2012


Galeria
   „Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,
Choć macie sami doskonalsze wznieść;
Na nich się jeszcze święty ogień żarzy[…]
A. Asnyk

 
         Powyższy cytat przyświecał nam podczas tworzenia inscenizacji  opowiadającej dzieje naszego kraju. W dniu 12 listopada 2012 r. nasi wychowankowie ukazali historię Polski. Zaskoczeniem było dla nas przybycie Ducha Historii, który przywołał  postacie  i wydarzenia od  zamierzchłych czasów po  współczesność. W pierwszej scenie została przedstawiona legenda o  Lechu, Czechu i Rusie.  Następnie Chrzest Mieszka I i koronacja Bolesława Chrobrego. Potem  przenieśliśmy się do roku 1410 pod Grunwald , gdzie król Władysław Jagiełło wraz z wiernymi rycerzami stoczył zwycięską bitwę z Krzyżakami.  Gość z zaświatów wraz z naszymi  młodymi aktorami ukazał tragiczną historię zaborów z 1795 r. ,  rozdarcie Polski.  Podczas naszej podróży po historii dotarliśmy do daty odzyskania niepodległości- 11 listopada 1918 r.  Zaszczycił nas swą wizytą sam Józef Piłsudski z Legionistami . Naszym oczom ukazała się przepiękna Polska , którą z upadku podniósł Marszałek. W inscenizacji zadebiutował nowy wychowanek Krystian Kocjan, który zaprezentował „Warszawiankę”.  Ujrzeliśmy sceny z  II wojny światowej : żołnierzy, powstańców warszawskich. Duch nie zapomniał o walce o  suwerenną Polskę w czasach ponurego komunizmu, narodzinach związku NSZZ Solidarność. Finałową scenę stanowiło  wprowadzenie biało – czerwonej flagi przez starszych i młodszych podopiecznych Ośrodka. Mamy nadzieję, że ta lekcja historii pokazana przez naszych wychowanków pozostawi niezatarte wspomnienia wśród wszystkich widzów.


8.11.2012


Galeria

   Rodzinne miasto Jana Pawła II

         08.11.2012r. kolejni wychowankowie naszego ośrodka pod opieką katechety Waldemara Nowakowskiego udali się autokarem do Wadowic – rodzinnego miasta Papieża Polaka. To już kolejny wyjazd poza ośrodkiem OREW do tej miejscowości.

         W ramach zajęć dydaktyczno – wychowawczych, wychowankowie zwiedzili dom rodzinny Karola Wojtyły, który obecnie został przekształcony w Muzeum Jana Pawła II, Bazylikę, pomodlili się przed relikwiami Błogosławionego Papieża oraz zobaczyli pamiątkową chrzcielnicę, przy której został ochrzczony nasz Jan Paweł II. W Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny została odprawiona Msza święta w intencji rodziców, wychowanków i kadry OREW.

         Po przeżyciach duchowych zjedli pyszny obiad, po którym w ramach spaceru zakupili pamiątki i słynne wadowickie kremówki.

         Po dniu pełnym wrażeń wrócili szczęśliwie do Wolbromia.


6.11.2012


Galeria
Aktywizacja zawodowo – społeczna
- poznanie zawodu  cukiernika

Dnia 6 listopada grupa uczestników WTZ wraz z opiekunami wybrała się z wizytą do ,,Ciastkarni  Piputa - tradycja od pokoleń zał. 1945” w Wolbromiu.

Uczestnicy zostali powitani przez właścicielkę i zaproszeni do zwiedzania ciastkarni. Następnie oprowadzono ich po wszystkich pomieszczeniach, począwszy od sklepu, przez magazyn, chłodnie i halę produkcyjną. Uczestnicy poznali specyfikę produkcji ciast, ciasteczek i pączków oraz pogłębili wiedzę na temat zasad działania maszyn i urządzeń wykorzystywanych w ciastkarni. W ramach  wycieczki zawodowo-znawczej podopieczni mieli okazję do zadawania cukiernikom pytań dotyczących przebiegu procesu produkcyjnego, asortymentu najczęściej produkowanych ciast oraz składników  wykorzystywanych do przygotowywania typowych dekoracji. Uczestnicy z wielkim zaangażowaniem brali udział w warsztatach cukierniczych, gdzie samodzielnie wykrawali ciasteczka foremkami, a następnie obserwowali wypiek w piecu pod okiem cukiernika. Na zakończenie wizyty wszyscy zostali obdarowani słodkimi ciasteczkami w postaci serc, a także samodzielnie dokonali zakupu wypieków w ciastkarni Państwa Piputów wg indywidualnych smaków.

Serdecznie dziękujemy pani Piputa i pracownikom za umożliwienie zwiedzania ciastkarni i wspaniałą gościnę.


6.11.2012


Galeria

   „Na zdrowie!”

         Aura za oknem nie sprzyja już długim spacerom i aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Przez co, znacznie ograniczamy spożycie płynów. Efektem może być większa podatność na infekcje i choroby. A nikt z nas nie chce  brać lekarstw, które najczęściej mają okropny smak. Natomiast każdy lubi pić różne soki – czy to owocowe czy warzywne. Wiemy też że to, co zrobimy własnoręcznie smakuje najlepiej.

W myśl tego wychowankowie Oddziału Gimnazjalnego III „B” w ramach zajęć praktycznych robili sok z jabłek i marchewki. Wszystkie czynności wykonywane były pod czujnym okiem opiekunów. Każdy z przejęciem i ogromnym zaangażowaniem wykonywał powierzone mu zadanie.

Efektem końcowym zajęć był pyszny sok jabłkowo- marchewkowy. Ten „witaminowy eliksir” smakował każdemu, czego dowodem były puste kubeczki, uśmiechnięte buzie i „wąsy”, które zostały na twarzach do końca zajęć.


31.10.2012


Galeria

Odwiedzamy tych, którzy od nas odeszli…

W ostatnim dniu października, tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych, grupa uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej wraz z opiekunami wybrała się na cmentarz w Dłużcu. Odwiedziliśmy groby naszej koleżanki Grażynki i kolegi Tomka, na których zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Po krótkiej modlitwie i chwili zadumy nad grobami zmarłych wróciliśmy do placówki.

„Najważniejsza jest pamięć…”


31.10.2012


Galeria

    Dnia 31 października odbyła się dyskoteka z okazji Halloween, w której brali udział wszyscy wychowankowie OREW od najmłodszego do najstarszego.

    Przepustką na zabawę był odpowiedni, klimatyczny strój. Większość osób przebrało się za przedziwne, a zarazem straszne stwory, duchy, czarownice, diabły a także urocze księżniczki.

    Na pięknie udekorowanej dyniami sali gimnastycznej przy rytmicznej, dyskotekowej muzyce oraz fantastycznych wizualizacjach świetlnych bawiliśmy się wyśmienicie. Całość połączona z poczęstunkiem oraz zabawami tanecznymi upłynęła w miłej i radosnej atmosferze.


30.10.2012


Galeria

Dnia 30.10.2012 r. wybraliśmy się do wolbromskiego kina „Radość” na film, pt.: ”Bitwa pod Wiedniem”. Oglądając film mogliśmy przypomnieć sobie trochę historii oraz przenieść się w czasy panowania króla Jana III Sobieskiego.  


26.10.2012


Galeria

    ŚWIETO DYNI

26 października 2012 roku w przededniu Halloween wychowankowie grup rewalidacyjnych postanowili wraz z rodzicami przygotować lampiony, zgodnie z tradycją tego święta.

Podczas wykonywania  lampionów rodzice przenieśli się w czasy swojego dzieciństwa, co sprawiło im dużo radości.

Po ciężkiej pracy piękne dyniowe lampiony rozświetliły salę gimnastyczną OREW i stworzyły unikalny nastrój, który towarzyszył dalszej  fantastycznej zabawie. 

Swoją obecnością zaszczyciła nas p. Dyrektor E. Rosiek, która podziękowała wszystkim rodzicom za przybycie, po czym przystąpiła do oceny ich pracy. Wszystkie lampiony były tak urzekające, iż postanowiła przyznać same pierwsze miejsca i z pomocą dobrej wróżki obdarowała dzieciaki słodkościami.

Osłabieni pracą rodzice i ich pociechy delektowali się pysznym ciastem dyniowym przygotowanym specjalnie na tę okazję przez Panie Kucharki.

 Aby wszyscy mieszkańcy naszego miasta mogli zobaczyć te przepiękne „dzieła”, wieczorem

30 i 31 października b. r.  rozbłysną one przed naszym budynkiem .


19.10.2012


Galeria

    Nowy rok szkolny rozpoczął się już jakiś czas temu, ale dopiero  19 października odbyło się uroczyste ślubowanie 33 nowych podopiecznych  OREW  przyjętych od stycznia do września 2012 roku.

    Tego dnia  nowi wychowankowie wraz z rodzicami przybyli do Ośrodka odświętnie ubrani i  solidnie  przygotowani. Wszyscy na początku zostali  podzieleni  na dwie grupy żółtą i niebieską, a ich zadaniem było jak najlepsze zaprezentowanie się  i wykonanie przygotowanej piosenki. Grupa żółta zaprezentowała się w piosence, pt.: „ Jadą Misie”, a niebieska zaśpiewała i zagrała na instrumentach piosenkę pt: „ Jestem muzykantem”.  Jurorami byli wszyscy zebrani rodzice, wychowankowie oraz kadra OREW, która miała ocenić występy naszych podopiecznych gromkimi brawami i głośnymi piskami.  Następnie  Dyrekcja OREW p. Ewa Rosiek i zastępca Anna Dulska  pasowały dzieci (wielkim ołówkiem) na „orewiaków” naszej placówki i wręczały pamiątkowe dyplomy, szarfy oraz piękne żółte słoneczniki. Na zakończenie pasowania  wszyscy Rodzice zgodnie wypowiedzieli tekst przysięgi,  który skierowany był do ich pociech. Całemu spotkaniu towarzyszyła miła i podniosła atmosfera, niektórzy rodzice nawet  uronili kroplę łzy ze wzruszenia.

    Na zakończenie  Pani Dyrektor skierowała do wszystkich rodziców, dzieci i kadry ciepłe słowa podziękowania, które były esencją całej uroczystości.


19.10.2012


Galeria

Konkurs różańcowy

    19 października odbyło się rozstrzygnięcie corocznego konkursu jesiennego na „Najoryginalniejszy różaniec”. Pomimo już czwartej edycji tego konkursu dzieci z rodzicami zaskoczyli nas niewyczerpaną pomysłowością w użyciu dostępnych materiałów. Na konkurs wpłynęło tym razem  aż 52 piękne różańce i wybór trzech honorowanych nagrodami miejsc był dla kadry ośrodka nie lada wyzwaniem.

    I tak: 1 miejsce zajęła Ewa Gajda z II etapu edukacyjnego, 2 miejsce przypadło Darii Sokół z I etapu edukacyjnego, natomiast 3 miejsce zajęła Ania Rozmus z etapu I.

    Wszyscy biorący udział otrzymali dyplomy i rożki słodkości, które z wielką radością wręczała nasza pani dyrektor Ewa Rosiek.


18.10.2012


Galeria

Odwiedziny  WTZ-ów

Dnia 18 października w ramach kompetencji społecznych i zawodowych, wybraliśmy się z wizytą do Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej. Odwiedziny rozpoczęliśmy od zwiedzania całej placówki. Uczestnicy Warsztatów chętnie oprowadzali nas po swoich pracowniach: plastycznej, gospodarstwa domowego, komputerowej, krawieckiej, stolarskiej opowiadając czego się uczą i prezentując swoje prace różnymi technikami.

Zajęcia uwieńczone zostały wspólnym ogniskiem i słodkim poczęstunkiem.

Dziękujemy za miło spędzone chwile!     -    Wychowankowie I  i  II Oddziału PDP


16.10.2012


Galeria

MITYNG PŁYWACKI

    16 października 2012 roku  odbył się XI Ogólnopolski Mityng Pływacki Osób Niepełnosprawnych im. Krzysztofa Brzęczka, zorganizowany przez Zarząd Krajowy Fundacji im. Brata Alberta i Warsztat Terapii Zajęciowej w Chrzanowie, w którym oczywiście nie zabrakło wychowanków OREW Wolbrom.

    Uroczystego otwarcia zawodów dokonali: Prezes Fundacji im. Brata Alberta Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Wiceburmistrz Miasta Chrzanów Robert Maciaszek.

    W zmaganiach sportowych wzięło udział aż 160 zawodników niepełnosprawnych z 33 ośrodków z całego kraju, którzy popłynęli w 30 biegach indywidualnych i 4 biegach sztafetowych.

    Nasi wychowankowie dzielnie się spisali i wrócili do domu z medalami i dyplomami. W zawodach wzięli udział:

- Magdalena Sorodnik – III miejsce na 25 metrów w stylu dowolnym,

- Paweł Grzanka –II  miejsce na 25 metrów w stylu dowolnym,

- Dariusz Skipiała - II  miejsce na 25 metrów w stylu dowolnym z pomocą przyrządów wypornościowych,

- Adam Jamrozowicz - III miejsce na 25 metrów w stylu dowolnym,

- Marcin Bałazy - III  miejsce na 25 metrów w stylu dowolnym z pomocą przyrządów wypornościowych,

- Adrian Czerw.


11.10.2012


Galeria

Wadowice – miasto Jana Pawła II

         W związku ze zbliżającą się rocznicą wyboru Jana Pawła II na Stolice Piotrową wychowankowie naszego ośrodka pod opieką ks. Piotra i katechety Waldemara Nowakowskiego udali się autokarem do Wadowic – rodzinnego miasta Papieża Polaka.

         W ramach zajęć dydaktyczno – wychowawczych, wychowankowie zwiedzili dom rodzinny Karola Wojtyły, który obecnie został przekształcony w Muzeum Jana Pawła II, Bazylikę, pomodlili się przed relikwiami Błogosławionego Jana Pawła II oraz zobaczyli pamiątkową chrzcielnicę, przy której został ochrzczony nasz Papież. W Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny nasz opiekun duchowy, ks. Piotr, odprawił Mszę świętą w intencji rodziców, wychowanków i kadry OREW.

         Po przeżyciach duchowych wszyscy zjedli pyszny obiad, po którym w ramach spaceru dzieci zakupiły pamiątki i słynne wadowickie kremówki.

         Po dniu pełnym wrażeń wrócili szczęśliwie do Wolbromia.


10.10.2012


Galeria

    ZIEMNIACZEK - CUDACZEK

    ZIEMNIAK jest wspaniałym warzywem  przyrządzanym w naszych kuchniach na różne sposoby.  Mimo swojej pospolitości stał się pretekstem do wspaniałej zabawy.

    W dniu 10.10.2012 wychowankowie z grup przedszkolnych wraz ze swoimi rodzinami wzięli udział w spotkaniu integracyjnym pod hasłem „Ziemniaczek  Cudaczek”. Rodzice chętnie uczestniczyli w przygotowanych przez nauczycieli konkurencjach sportowych. Wykazali się dużą kreatywnością i fantazją podczas wykonywania pieczątek z ziemniaków, również składanie puzzli nie sprawiło im najmniejszych trudności.

    Po licznych atrakcjach nadszedł czas na odpoczynek. Przedszkolaki z rodzinami przeszły na znajdujące się przy basenie Wolbromskim palenisko, gdzie czekały na nich pyszne „duszaczki”. Pobyt na świeżym powietrzu zrobił swoje. Apetyt dopisywał zarówno dzieciom jak i dorosłym.

Dziękujemy kierownictwu basenu za udostępnienie paleniska.


5.10.2012


Galeria

  Seans filmowy w kinie „Radość” w Wolbromiu

         5 października 2012 roku wszyscy wychowankowie OREW wraz z opiekunami, udali się do wolbromskiego kina na seans filmowy zatytułowany „Epoka Lodowcowa 4”. Wyjście do kina odbywało się w ramach zajęć w terenie mających na celu integrację naszych podopiecznych ze środowiskiem lokalnym. Film ukazał ogromną rolę przyjaźni, która daje nam siłę do walki ze złem.  Bohaterowie filmu z humorem pokazali wszystkim jak można radzić sobie z przeszkodami, które mogą nas spotkać codziennie.

         Całe wyjście przebiegało w miłej, radosnej  atmosferze. Był to jeden z prostych sposobów „naładowania akumulatorów” na kolejne jesienne dni.


2.10.2012


Galeria

    Dnia 02.10.2012 wychowankowie z grup: IX zespół rewalidacyjno – wychowawczy, I A oddział edukacyjny, klasa wstępna 0 B wybrali się wraz z opiekunami na zajęcia do lasu w poszukiwaniu Pani Jesieni.

    Podczas spaceru leśnymi ścieżkami dzieci obserwowały zmiany jakie zaszły w przyrodzie wczesną jesienią. Uwagę przykuwały piękne kolorowe liście a także żołędzie, szyszki i grzyby.

    Jakież było zdumienie i zaskoczenie wychowanków kiedy pośród drzew zauważyli barwną postać. Okazało się, że to sama Pani Jesień wyszła na spotkanie. Dzieci z entuzjazmem przywitały się z pięknym gościem. Pani Jesień opowiedziała o swoich zadaniach, które ma do wykonania. Obdarowała uczestników spaceru prezentami: rumianymi jabłkami, kolorowymi liśćmi, żołędziami, orzechami, a także pysznym miodem. W podziękowaniu wychowankowie zaśpiewali piosenkę dla Pani Jesieni.

    Po miłym pożegnaniu Jesień  powędrowała leśną drogą malować liście, sadzić grzyby i tańczyć z wiatrem.  Kto wie może jeszcze się spotkamy…


30.09.2012


Galeria

    Dzień 30 września 2012 r. okazał się dużym sukcesem dla naszego Warsztatu. Tego dnia w Trzyciążu odbyło się VI Święto Ziemniaka, podczas którego prezentowaliśmy nasze wytwory oraz wzięliśmy udział w konkursie zorganizowanym przez  Stowarzyszenie LGD Nad Białą Przemszą na Produkt Lokalny. Wystartowaliśmy w kategorii rękodzieło. Przygotowaliśmy „malowane deski” i zdobyliśmy pierwszą nagrodę ! Bardzo się ucieszyliśmy z tego wyróżnienia.


28.09.2012


Galeria

    28.09.2012 r. w naszym Warsztacie odbyły się  zajęcia z dogoterapii-kynoterapii. Główną bohaterką zajęć była Tajra. Najpierw oswajaliśmy się z pieskiem, a potem wykonywaliśmy różne ćwiczenia. Między innymi tworzyliśmy portret Tajry malowany ziemniaczanymi stempelkami oraz próbowaliśmy „narysować” kontury psa za pomocą sznurka. Potem, korzystając z ładnej pogody, wybraliśmy się z Tajrą na spacer po okolicy. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia.


19,28.09.2012


Galeria

    Na pożegnanie ciepłych letnich dni, wychowankowie grup: I „A” oddziału edukacyjnego i klasy wstępnej 0 „B” wybrali się na integracyjne zajęcia plenerowe do jaskini solnej „SOLANA” w Olkuszu. W miłej atmosferze, podczas wielozmysłowych zabaw badawczych , przy relaksacyjnej muzyce dzieci zintegrowały się z rówieśnikami, którzy dołączyli do grup w nowym roku szkolnym. W klimatycznym wnętrzu jaskini wychowankowie nie tylko bawili się i odpoczywali, ale również nabrali energii i zapału do trudnej pracy w roku szkolnym 2012/13.


25.09.2012


Galeria

    25.09.2012 roku zorganizowaliśmy „duszaki”, na które zaprosiliśmy uczestników WTZ z Olkusza.  Piękna wrześniowa pogoda wręcz zachęcała do przebywania w naszym ogrodzie, a ognisko i złocące się liście tworzyły ciekawą scenerię.  Najpierw integrowaliśmy się z naszymi kolegami i koleżankami z Olkusza podczas  rozmów i poczęstunku. Unoszący się    w powietrzu zapach pieczonych ziemniaków zapowiadał, że zaraz czeka nas pyszne jedzenie Daniem głównym były pieczone na ognisku „duszaki”, które bardzo nam smakowały.  Po wspólnie zjedzonym posiłku przyszedł czas na dyskotekę. Wszyscy ruszyli do tańca. Bawiliśmy się naprawdę świetnie. Z pewnością musimy jeszcze kiedyś  zorganizować podobne spotkanie.


24.09.2012


Galeria

    W ramach zajęć edukacyjno - wychowawczych dzieci z  I „a” oddziału edukacyjnego wybrały się do sklepu owocowo-warzywnego. W trakcie zajęć wychowankowie zapoznali  się z asortymentem sklepu i sprawdzali swoje wiadomości z zakresu znajomości owoców. Podczas treningu ekonomicznego chłopcy próbowali swoich sił jako klienci kupując owoce do przygotowania sałatki owocowej. 


21.09.2012


Galeria

     21 września 2012 roku wybraliśmy się do Parku Etnograficznego  w Tokarni oraz do zamku w Chęcinach. Pogoda była naprawdę świetna, więc od samego początku humory nam dopisywały.

         Na początku zwiedziliśmy Skansen w Tokarni. Zajmuje on  obszar około 65 ha, a na jego terenie znajdują się zabytki budownictwa wiejskiego  i małomiasteczkowego  z różnych zakątków Kielecczyzny. Mogliśmy podziwiać stare wiejskie chaty, dworki, kościół, wiatraki, a także warsztaty wiejskich rzemieślników- szewca i stolarza. Wnętrza budynków zostały wyposażone w typowe meble i przedmioty codziennego użytku ludzi z tamtych epok. Mogliśmy się poczuć tak, jak gdybyśmy przenieśli się w czasie… To była dla nas doskonała lekcja historii! Jak się okazało, poza zwiedzaniem Skansenu czekały nas kolejne atrakcje: udział w starodawnych grach i zabawach. Najbardziej podobały nam się „grele” oraz bieg z fajerkami. Zabawa była przednia.

         Potem udaliśmy się na posiłek oraz krótki odpoczynek - trzeba było zregenerować siły, ponieważ czekało nas jeszcze zwiedzanie zamku w Chęcinach. Ruiny górującego nad wzgórzem zamku zrobiły na nas naprawdę duże wrażenie. Do autokaru wróciliśmy nieco zmęczeni, ale za to pełni wrażeń. Wycieczka była bardzo udana.


18.09.2012


Galeria

    Dnia 18.09.2012 roku na sali gimnastycznej naszego ośrodka odbyła się msza święta za śp. zmarłego Rafała Mazura. Mszę odprawił i przewodniczył ks. Piotr, wikariusz z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego na terenie której znajduje się nasz ośrodek. Na msze zostali zaproszeni bliscy zmarłego jak również rodzice naszych wychowanków.

    Tego dnia obchodziliśmy wspomnienie Św. Stanisława Kostki patrona dzieci i młodzieży, do którego zanosiliśmy nasze prośby za zmarłego Rafał Mazura oraz za wszystkich wychowanków i całą kadrę OREW.


17.09.2012


Galeria

   Zajęcia z wędkowania

    W dniach 11, 14 oraz 17.09.2012 roku odbyły się na terenie zalewu wolbromskiego zajęcia prowadzone przez instruktora wędkarstwa sportowego. Zajęcia  realizowane były w ramach zajęć dydaktycznych w terenie, dotyczących poznawania flory i fauny naszego regionu przy współpracy z Polskim Związkiem Wędkarskim Koło nr 88 w Wolbromiu. Na zajęciach wychowankowie poznawali , a także łowili  różne gatunki ryb występujące w polskich wodach, zapoznali się z ideą wędkarstwa sportowego, rekreacyjnego, sprzętem wędkarskim, metodami połowu ryb, roślinnością wodną .

    W ostatnim dniu zajęć w ramach podsumowania wychowankowie wzięli udział w zawodach wędkarskich, co sprawiło im wiele radości.


14-15.09.2012


Galeria

    W dniach 14-15 września grupa wychowanków OREW wraz z rodzicami miło spędziła czas w uroczym i spokojnym Ustroniu. Gościł nas Hotel Tulipan, w którym obsługa dbała o miłą atmosferę. Pierwszego dnia, po zakwaterowaniu i obiedzie, specjalną kolejką wyruszyliśmy zwiedzać miasto i okolicę. W czasie przejażdżki pani przewodnik ciekawie i dowcipnie  opowiadała  o tym, co widać za oknem. Wieczorem bawiliśmy się w bacówce tańcząc przy góralskiej muzyce i zajadając pieczone na ruszcie kiełbaski i inne smakołyki. Następnego dnia po śniadaniu wybraliśmy się do Leśnego Parku Niespodzianek, gdzie oglądaliśmy pokaz lotów ptaków drapieżnych, kolorowe bażanty, ciekawskie szopy pracze, jenoty i inne zwierzęta. Przyjazne i łagodne daniele, muflony, sarny, a nawet alpaki sprawiały dzieciom wiele radości zjadając karmę wprost z wyciągniętych rączek. Po obiedzie opuściliśmy Beskid Śląski, który zauroczył wielu z nas.


11.09.2012


Galeria

    „Wsi spokojna, wsi wesoła…”

    Postanowiliśmy wykorzystać piękny, słoneczny wrześniowy dzień i ponownie odwiedzić zwierzaki w gospodarstwie rolnym w Lgocie Wielkiej. Wiosną, kiedy byliśmy tam ostatni raz oglądaliśmy piękne maleńkie kurczaki, kaczuszki i indyczki. Teraz te ptaki zmieniły się w dorodne kury, kaczki i indory… Tym razem zwiedziliśmy również oborę, a w niej cielaczki i świnki. Na pastwisku była przyjazna krówka Milka, którą napoiliśmy wodą, pogłaskaliśmy i oczywiście zrobiliśmy piękne zdjęcia. Gospodarze zaprosili nas do sadu, gdzie skosztowaliśmy pysznych ekologicznych jabłek, później wśród drzew pobawiliśmy się w berka i chowanego. Czekała też na nas niespodzianka, duża drewniana huśtawka, na której relaksowaliśmy się w cieniu grusz. Kiedy nadszedł czas odjazdu pożegnaliśmy się z gospodarzami oraz zwierzątkami, żal nam było odjeżdżać, ale czekał na nas w ośrodku pyszny obiad. Już dziś możemy zdradzić, iż mamy w planach kolejny wyjazd na wieś być może w szerszym gronie…

    Dzieci z oddziału edukacyjnego I„D” oraz klasy wstępnej 0„B” dziękują Gospodarzom za gościnę.


8.09.2012


Galeria

    W sobotę, 08.09.2012 roku  na Stadionie przy ul. Leśnej w Wolbromiu odbyło się ważne sportowe wydarzenie- mecz K.S. Przebój Wolbrom z K.S. Ruch Chorzów- aktualnym Wicemistrzem Polski.  W tym dniu wolbromska drużyna świętowała także swoje 75-te urodziny. My również mieliśmy okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu.  Przed rozpoczęciem spotkania kibice mogli obejrzeć występ zespołu tanecznego „7th Step”, działającego przy Miejskim Domu Kultury w Wolbromiu. Zawodnicy obu drużyn  wyszli na murawę  w asyście zawodników Wolbromskiej Akademii Piłkarskiej oraz Żaczków Przeboju Wolbrom; dodatkowo wyjście uświetniły świece dymne w barwach klubu oraz akompaniament muzyczny.

Zarówno przed meczem, jak i w trakcie jego trwania, fani piłki nożnej mogli zakupić gadżety klubowe przygotowane z okazji 75-lecia istnienia Przeboju Wolbrom, a tym samym wesprzeć Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej, do których trafił dochód ze sprzedaży.

Piłkarskie spotkanie Przeboju  Wolbrom z Ruchem Chorzów  było  pełne emocji.  Wszyscy z wielkim zaciekawieniem oglądaliśmy mecz,  po cichu licząc na to, że „naszym” uda się zdobyć jakąś bramkę.  Niestety, przeciwnik okazał się lepszy. Mecz dostarczył nam wielu wrażeń,       z pewnością będziemy mile wspominać to wydarzenie.


Zakup mikrobusów


Galeria

    Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Wolbromiu zakupiło trzy 9-cio osobowe mikrobusy dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, dzięki którym podopieczni stowarzyszenia  w czasie przewozu mają zapewnione komfortowe warunki. Dwa z nich, marki Volkswagen Crafter zostały oddane do dyspozycji  OREW, a z trzeciego - Forda Transita korzystają  uczestnicy WTZ. Zakup samochodów był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków PFRON w wysokości 206.662,93 PLN w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami II”.  Łączna wartość projektu wyniosła 441.850,00 PLN.


3.09.2012


Galeria

    W dniu 3.09.2012 wychowankowie OREW wraz z kadrą uroczyście przywitali nowy rok szkolny 2012/2013. Tradycyjnie rozpoczął się on od uroczystej Mszy Świętej, którą odprawił ksiądz Paweł w asyście naszego nowego kapłana – księdza Piotra. 

    Po mszy Pani dyrektor Ewa Rosiek ciepło powitała wychowanków (w tym trzynastu nowych) wraz z rodzicami oraz kadrę. Następnie dzieci obejrzały  już po raz drugi występ Zespołu Teatralnego z Krakowa tym razem z przedstawieniem, pt.: „Wilk i zając”. Przedstawienie, w którym również uczestniczyli dostarczyło im wiele uśmiechu i radości.

         W dobrym nastroju i z pełną motywacją wszyscy udali się do swoich sal zabierając się do intensywnej i owocnej pracy.ARCHIWUM