ARCHIWUM


Aktualności:

22.07.2017Galeria

II zajęcia wyjazdowe uczestników WTZ w Lgocie Wolbromskiej

22 lipca uczestnicy WTZ w Lgocie Wolbromskiej pod opieką instruktorów wybrali się na II wyjazd w ramach projektu pn. "Historia Szlaku Orlich Gniazd w obiektywie" realizowanego przy wsparciu finansowym środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego.

Tym razem trasę wycieczki rozpoczęliśmy od Pilicy, gdzie znajduje się Pałac, powstały w miejscu zamku założonego w II połowie XVI w. Pałac Zamkowy otoczony parkiem i przyległymi zabudowaniami rozbudzał naszą wyobraźnię na temat ubiegłych lat jego świetności. Opuszczony popadł w zaniedbanie. Następnie pojechaliśmy do Smolenia, gdzie mieszczą się ruiny Zamku Pilcza. Przewodnik ciekawie przedstawił nam historię zamku, a także opowiedział legendy bezpośrednio związane z nim i okolicą Smolenia. W drodze do Rabsztyna, kolejnego punktu wycieczki, zatrzymaliśmy się w Bydlinie. Tam w lesie ukrywają się skalne pozostałości po rycerskim zameczku, który w II połowie XIV w. został przebudowany na kościół, a po jego opuszczeniu popadł w ruinę. W Rabsztynie zwiedziliśmy ruiny zamku wznoszącego się na wysokiej wapiennej skale. Widoki z wieży napawały zachwytem.  Odwiedziliśmy również Chatę Kocjana, czyli rekonstrukcję domu Antoniego Kocjana - z pochodzenia olkuszanina, konstruktora  szybowców budowanych w Polsce. W trakcie wycieczki uczestnicy fotografowali malownicze krajobrazy na tle, których wznosiły się obiekty związane z historią Szlaku Orlich Gniazd.

Na zakończenie naszego wyjazdu udaliśmy się na smaczny obiad.


21.07.2017Galeria

Z wizytą w Domu Działkowca

Dnia 21 lipca 2017 wychowankowie wraz z opiekunami odpowiedzieli na zaproszenie Prezesa Wolbromskich Ogródków Działkowych „Relaks” Ryszarda Szweja i udali się na wspólną integrację. Celem spotkania było nawiązanie współpracy z naszym ośrodkiem, włączenie osób niepełnosprawnych do pełnego udziału w życiu społecznym i kulturalnym a także integracja społeczna.

Zabawy w rytm muzyki okraszane słodyczami umilały czas podopiecznym oraz dorosłym. W drugiej części spotkania zaproszony przez Prezesa specjalista pszczelarz udzielał informacji i porad odpowiadając na pytania dzieci z dziedziny hodowli pszczół. Po wręczeniu podziękowań i upominków wszyscy ze smakiem poczęstowali się kiełbaskami z grilla oraz słodkościami przygotowanymi przez organizatorów.


15.07.2017Galeria
„WIEM, ŻE JESTEM – A JESTEM TAKI JAK TY.
WIEM, ŻE MOGĘ – A MOGĘ DUŻO”

15 lipca 2017 roku uczestnicy Platformy Self – adwokatów udali się na pierwsze zajęcia w ramach projektu pt. „ WIEM, ŻE JESTEM – A JESTEM TAKI JAK TY. WIEM, ŻE MOGĘ – A MOGĘ DUŻO”  do staropolskiego dworku w Krzykawce oraz do Karnej na zajęcia z hipoterapii. Uczestnicy Platformy w Krzykawce poznali proces produkcji ozdób i naczyń ceramicznych z gliny. W tracie zajęć nauczyli się samodzielnie wytwarzać przedmioty ceramiczne. Ponadto mogli podziwiać bogatą ekspozycję muzealną tego XVIII wiecznego dworku. Ich szczególną uwagę wzbudziły stare radio, sprzęt ciemniowy, stary motor, zabytkowy pług oraz pralka do prania. W dalszej części zajęć uczestnicy Platformy udali się do Stacji Konnej  Karna na zajęcia z hipoterapii. Dla części z nich było to nowe doświadczenie, lecz miłe i profesjonalne podejście instruktorów sprawiło, że mogli się poczuć swobodnie i pewnie. Ponadto widoki okolicznych lasów jakie mieli okazję podziwiać wpłynęły na nich relaksująco. Na koniec pojechali autokarem pod OREW w Wolbromiu, gdzie w altanie integrowali się przy wspólnym stole. W tej części zajęć skrzętnie wykorzystali swoje umiejętności zdobyte w Krzykawce. Czekając na smakołyki z grilla postanowili samodzielnie wykonać piękne przedmioty z gliny. Po zajęciach wszyscy byli zadowoleni i szczęśliwi.


8.07.2017Galeria

"Historia Szlaku Orlich Gniazd w Obiektywie"

W sobotę 8 lipca odbyły się I wyjazdowe zajęcia dla grupy uczestników WTZ w Lgocie Wolbromskiej, na które wybrali się wraz z opiekunami w ramach projektu „Historia Szlaku Orlich Gniazd w obiektywie” realizowanego przy wsparciu finansowym środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego.

Trasę Szlaku Orlich Gniazd rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Zamku w Pieskowej Skale, następnie ruin Zamku w Ojcowie oraz Zamku w Korzkwi.  W wymienionych miejscach poznaliśmy ich bogatą historię i ciekawostki opowiedziane przez przewodnika. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem, oglądali i podziwiali eksponaty zgromadzone  w muzeum w Pieskowej Skale. Jak sama nazwa projektu wskazuje, zabytki Szlaku Orlich Gniazd chcemy uwiecznić na fotografiach, dlatego też znaczącą częścią naszych wyjazdów są warsztaty fotograficzne. Na pierwszych zajęciach nasi podopieczni zapoznali się z budową i obsługą aparatu oraz jego funkcjami, a następnie sami wykonali serię zdjęć. Na kolejnych wycieczkach będą poznawać kolejne sekrety fotografii cyfrowej.

W trakcie przerwy wybraliśmy się na obiad. Po udanej wycieczce, zadowoleni wróciliśmy do Wolbromia.


6.07.2017Galeria

Zakończenie spotkań grupy wsparcia

Dnia 06.07.2017 r. odbyło się spotkanie grupy wsparcia rodziców orewiaków. Było to ostanie spotkanie w roku szkolnym 2016/2017. Rodzice wraz z fizjoterapeutką Justyną Samul-Banaś i psycholog Kariną Szybalską wybrali się na wyprawę do lasu oraz zajęcia terenowe w formie nordic walking. W tym czasie dzieci były pod opieką psycholog Beaty Kopeć i logopedy Eweliny Marchaj. Rodzice zaprezentowali doskonałą formę fizyczną, z kolei dzieci wykazały się kreatywnością ze specjalistami. Następnie wszyscy razem usiedli przy stole by delektować się grillowaną kiełbaską. Jak zwykle panowała miła i przyjazna atmosfera, która sprzyjała snuciu planów kolejnego spotkania grupy we wrześniu.


30.06-2.07.2017


Galeria

 

„Nic dwa razy się nie zdarzy”

Szczawnica

W dniach 30 czerwca–2 lipca 2017 r. odbył się wyjazd w ramach projektu „Nic dwa razy się nie zdarzy”–zadanie skierowane do osób niepełnosprawnych i ich rodzin (II etap).

Zadanie jest finansowane z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.

W wyjeździe brało udział 22 wychowanków OREW wraz z rodzicami.

Pobyt rozpoczął się od zakwaterowania w Hotelu Jan, a następnie odbyło się szkolenie z psychologiem w hotelowej altance ogrodowej. Kiedy rodzice uczestniczyli w szkoleniu, ich pociechy odpoczywały po trudach podróży oglądając bajkę. W kolejnym dniu odbyły się zajęcia metodą Halliwicka na hotelowym basenie prowadzone przez naszych instruktorów. Dodatkowymi atrakcjami dnia były: rejs statkiem po Zalewie Czorsztyńskim oraz zwiedzanie zamku i zapory w Niedzicy.

Czas nieubłagalnie szybko minął i w niedzielę po śniadaniu i zakupieniu drobnych pamiątek przyszedł czas na drogę powrotną.


30.06.2017Galeria

Lato czeka !!!

Dnia 30 czerwca w naszym Ośrodku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017. Swoją obecnością zaszczycili nas członkowie Zarządu PSONI z Panią wiceprzewodniczącą Anetą Rzepką na czele. Na początku głos zabrała Pani dyrektor Ewa Rosiek, dziękując wszystkim rodzicom za zaangażowanie w życie Ośrodka. Przedstawiciele Rady Rodziców podziękowali dyrekcji oraz całej kadrze za całoroczną pracę i zaangażowanie. Podziękowania odebrał również odchodzący po trzynastoletniej współpracy Przewodniczący Rady Rodziców Pan Sebastian Sierka, który ze wzruszeniem dziękował za współpracę z Ośrodkiem. Nagrodzony brawami i kwiatami otrzymał z rąk Pani dyrektor Ewy Rosiek pamiątkową statuetkę.   

Kolejnym punktem uroczystości był występ dzieci pt. „Lato czeka”, złożony z wierszy i piosenek o lecie, czasie wakacji, przygód i rodzinnej bliskości w wykonaniu wychowanków. Zakończenie roku szkolnego to doskonała okazja do wspomnień i podsumowań, dlatego na tę okazję została przygotowana prezentacja multimedialna ukazująca całoroczną pracę Ośrodka. Po prezentacji nadszedł czas na pożegnanie naszych wspaniałych absolwentów. W tym roku było ich 5-cioro, którym z całego serca życzymy wszystkiego dobrego i powodzenia na kolejnym etapie życia. Po części oficjalnej wychowankowie wraz z rodzicami przeszli do swoich sal dydaktycznych, gdzie zostały rozdane świadectwa, zaświadczenia oraz słodkie upominki. Tym miłym akcentem rozpoczął się czas wakacji i odpoczynku.


28.06.2017Galeria

Zakończenie roku katechetycznego w OREW

Dnia 28.06.2017 r. na terenie naszego ośrodka odbyła się Msza Św. z uroczystym zakończeniem katechetycznego roku szkolnego 2016/2017.

Mszę Św. celebrował Ks. Tadeusz Maj, proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu. Wspominaliśmy piękne chwile z uroczystości religijnych w jakich uczestniczyliśmy w kończącym się roku. Podziękowaniom i uśmiechom nie było końca.

Wzmocnieni błogosławieństwem i Słowem Bożym ruszamy na wakacyjne szlaki, naprzeciw przygodzie!


23.06.2017Galeria

Truskawkowy zawrót głowy

23 czerwca 2017 podopieczni Etapu Edukacyjnego II D oraz Etapu Gimnazjalnego B i C udali się do zaprzyjaźnionego gospodarstwa w Lgocie Wielkiej. Tematem przewodnim wyjazdu było lato i truskawki, które wszyscy tak bardzo lubią. Wychowankowie po krótkiej prelekcji na temat uprawy truskawki wykonali wspólną pracę plastyczną - krzak truskawki. Następnie każdy z uczestników wyjazdu mógł zobaczyć amatorską uprawę tego pysznego owocu, oraz skosztować go prosto z krzaczka. Nie zabrakło także ogniska z pieczoną kiełbaską i pysznego truskawkowego ciasta z bitą śmietaną. Podopieczni, którzy mieli już kiedyś okazję zwiedzić gospodarstwo poprosili o możliwość odwiedzenia żyjących tam zwierząt domowych. Największą przyjemność sprawiło wszystkim spotkanie z krową Milką oraz wygłaskanie jej do woli. To był miło spędzony dzień – piękna pogoda, śpiew ptaków, falujące łany zbóż, zapach letnich kwiatów i smak słodkiej truskawki na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników wyjazdu.


22.06.2017Galeria

Na zamku Pilcza

22.06.2017 wychowankowie Oddziału Przysposobienia do Pracy udali się na średniowieczny Zamek  Pilicza, który znajduje się w Smoleniu. Wszyscy wesoło się bawili i biesiadowali przy grillu na podzamczu. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie odnowionego zamku połączone z pamiątkowymi zdjęciami tegorocznych absolwentów Oddziału Przysposobienia do Pracy. Największą atrakcję stanowiło „zakuwanie w dyby” oraz panorama okolic widoczna z wieży zamku na którą wspięliśmy się po stromych schodach. Aby poznać lepiej tą bajkową krainę położoną w Dolinie Wodącej zapraszamy do galerii.


21.06.2017Galeria

„Ahoj przygodo…”

W dniu 21.06.2017 r. odbyła się wycieczka podopiecznych OREW wraz z opiekunami do Klubu Żeglarskiego Yacht Club Opty w Chełmie Śląskim. Uczestnicy wyprawy mieli możliwość przepłynięcia się łodzią po jeziorze, a także sterowania nią. Dla niektórych było to pierwsze w życiu takie doświadczenie. Kapitan uraczył Nas opowieściami na temat powstania i funkcjonowania zbiornika wodnego Dziećkowice.

Po zacumowaniu przy molo udaliśmy się na spacer wzdłuż pięknego wybrzeża, by następnie wrócić na teren ośrodka, gdzie spożyliśmy smaczny posiłek w postaci kiełbasek z grilla.

Mieliśmy także przyjemność uczestniczyć w zabawach tanecznych w rytm muzyki irlandzkiej zorganizowanych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną z powiatu bieruńsko- lędzińskiego oraz zintegrować się z innymi uczestnikami.

Po wyczerpującym dniu, zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do Wolbromia.


21.06.2017Galeria

Inwałd - wesoła zabawa w „Dinolandii”

Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych!!! „Do trzech razy sztuka” - jak mówi powiedzenie, tak też było i tym razem. Wyjazd, który był przekładany już dwukrotnie ze względu na złą pogodę, w końcu 21 czerwca 2017 r. został zrealizowany. Nie można sobie wymarzyć piękniejszego rozpoczęcia lata wychowankowie grup przedszkolnych (I, II i III) oraz IV Zespołu Rewalidacyjnego wraz z opiekunami udali się na zajęcia terapeutyczno- edukacyjne do Parku Dinozaurów i Rozrywki „Dinolandia” w Inwałdzie. Jest to szczególne miejsce, w którym można cofnąć się w czasie i odbyć niezwykłą podróż do ery mezozoicznej. W Parku tym mieszka ponad 50 różnej wielkości dinozaurów. Przygodę rozpoczęliśmy od wędrówki z miłą panią przewodnik, która pokazywała dzieciom ukryte w zaroślach najmniejsze dinozaury oraz opowiadała różne ciekawostki o kolejnych, spotykanych okazach przeróżnych rozmiarów. Nasi podopieczni mogli również pobawić się w archeologów przekopując ogromną piaskownicę w poszukiwaniu dino - szczątków. Ogromną atrakcją były zabawy na kolorowych dmuchawcach, szaleństwa w łódkach na wodzie czy w kuleczkach.

Pogoda dopisała, dzieciaki zmęczone, ale zadowolone wróciły pod OREW, gdzie zostały przekazane stęsknionym rodzicom. Było SUPER!!! Wyjazd uważamy za udany. Warto było poczekać.

Kochani, „Dinolandia” zaprasza wszystkich, i tych najmłodszych i tych troszkę starszych – więc… ruszajcie!  Polecamy gorąco, bo naprawdę warto.


21.06.2017Galeria

Wyjazd do Doliny Wodącej

Dnia 21.06 w piękny letni dzień uczestnicy pracowni kompetencji społecznych wraz z opiekunami wyjechali do Doliny Wodącej. Położona ona jest na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w pobliżu Pilicy, otaczają  ją liczne wapienne ostańce. Jest jedną z najpiękniejszych krasowych dolin tzw. ,,wodących’’, w których tylko okresowo płynie woda. W drodze na wycieczkę zachwycaliśmy  się żółtymi polami, usłanymi dywanem kwitnącego rzepaku. Postanowiliśmy zatrzymać się w pobliżu Źródła Tarnówki, które należy do najlepiej zachowanych, naturalnych wypływów wód podziemnych na całym obszarze Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej. Oaza ciszy, spokoju i piękna natury zrelaksowała i odprężyła naszych uczestników oraz pozwoliła nacieszyć się pięknem otaczającej przyrody. Chciałoby się dłużej zostać w tak uroczym miejscu, pełnym zieleni, kwiatów i śpiewu ptaków.


20.06.2017Galeria

„Inni -  jednak tacy sami…”

„Wszystko co miłe i fajne kiedyś się kończy…” to hasło naszych ostatnich zajęć integracyjnych w ramach II edycji projektu „Inni -  jednak tacy sami…”, które odbyły się 20 czerwca na Sali gimnastycznej OREW-u.

Po miłym powitaniu i pląsach przy muzyce przystąpiliśmy do konkurencji i gier sportowych, których podstawą była dobra zabawa, a przede wszystkim zdrowa rywalizacja. Liczne konkurencje sprawnościowe między grupami czerwonych i żółtych przechylały z każdą chwilą szale wygranej raz na jedną, raz na drugą stronę. W rezultacie obie drużyny zdobyły taką samą ilość punktów zajmując równorzędne pierwsze miejsce.

Głównym punktem spotkania była prezentacja multimedialna z przebiegu projektu oraz liczne podziękowania. Wspólnie, po raz ostatni został zatańczony taniec integracyjny, po czym wszyscy uczestnicy wymieniali się nawzajem własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Nie zabrakło też zabawy z naszymi czteronożnymi pupilami oraz smacznych „duszaczków”.  Miłym akcentem był krótki występ artystyczny z dużym poczuciem humoruJ przygotowany przez naszych kolegów z gimnazjum. 

Trudno było się wszystkim rozstać, a uściskom i miłym gestom nie było końca. Mamy nadzieję, że po wakacjach znów się spotkamy…


20.06.2017Galeria

Szlakiem Doliny Kobylańskiej

20 czerwca 2017 wychowankowie Oddziału Edukacyjnego II b i c oraz zaprzyjaźnionego Oddziału PdP udali się w malownicze tereny Doliny Kobylańskiej zwanej też Doliną Karniowską. Wchodzi ona w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskiej, większa jej część znajduje się na Wyżynie Olkuskiej. W tych pięknych okolicach nasi wychowankowie podziwiali szatę rośliną, przeprawiali się przez koryto potoku Kobylanki oraz zobaczyli skały wapienne (Sikornik, Mnich, Turnia Marcinkiewicza, Turnia Długosza, Szara Płyta, Żabi Koń itd.). W okolicach wyżej wymienionych skał można podziwiać wielu wspinaczy.  Walory turystyczne Doliny Kobylańskiej można obejrzeć w galerii.


13.06.2017Galeria

Nowy warzywniak w OREW

Wychowankowie oraz kadra Oddziału Przysposabiającego do Pracy na przełomie maja i czerwca zakończyli budowę nowej koncepcji warzywniaka w ramach realizowanego projektu w pracowni ogrodniczej pt.: „Zielonym do góry”. W nowo zrealizowanym projekcie znalazło się pięć skrzyń w których docelowo będą rosnąć warzywa i zioła. Między skrzyniami znajdują się równe i estetyczne ścieżki wyłożone drobnym kamykiem, dzięki którym nasi wychowankowie będą mogli bez żadnych problemów pielęgnować nowy warzywniak.


12.06.2017Galeria

,,Cztery pory roku” – lato

„Lato, lato czeka…”

 
W poniedziałek 12 czerwca w ramach zajęć dydaktycznych, wychowankowie z II oddziału przedszkolnego oraz I ,,A” i ,,B” oddziału edukacyjnego udali się do Szkółki Leśnej w Pomorzanach śladami Pani Lato. Dzieci miały niezwykłą okazję po raz drugi zobaczyć się z trzema porami roku tj. Jesienią, Zimą i Wiosną. Pory roku z uśmiechem na twarzy przywitały się z dziećmi, a następnie wszyscy wspólnie przywołali panią Lato. Nowa pora roku zaprosiła wychowanków do wspólnego śpiewu i zabawy z kolorowa chustą. Po zagadkach smakowych „Co to za owoc”, wszyscy wyruszyli w podróż pociągiem podczas, której towarzyszyły dźwięki wakacyjnych piosenek. Pierwszym przystankiem było morze, gdzie dzieci łowiły ryby, po czym wyruszyły w dalszą podróż w góry. Pani Lato zaprosiła dzieci do pokonania toru przeszkód, gdzie każdy z wychowanków miał możliwość wykazania się swoją sprawnością fizyczną. Na zakończenie spotkania wychowankowie zjedli smaczne kiełbaski i z zadowoleniem wrócili do ośrodka.

Było to czwarte i zarazem ostatnie spotkanie z Panem Leśnikiem w ramach zajęć dydaktycznych, pt.: ,,Cztery pory roku”, podczas którego wręczyliśmy podziękowanie za miłą atmosferę i współpracę.


9.06.2017


Galeria

OBCHODY DNIA GODNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

WOLBROM 2017

 

„KULTURA I REKREACJA – DROGĄ DO INTEGRACJI”  pod taką nazwą 09.06.2017 roku po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie  na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Wolbromiu.

W tym dniu odbyła się uroczystość z udziałem naszych wychowanków, uczestników z zaproszonych placówek ich rodzin, przyjaciół, opiekunów, kierownictwa, pracowników oraz zaproszonych gości. Patronat honorowy nad obchodami objął Wojewoda Małopolski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Adam Zielnik. Wśród zaproszonych gości obecni byli: Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Adam Zielnik, Proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Wolbromiu Ksiądz Tadeusz Maj, Dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości Rafał Solecki, Dyrektor Oddziału PFRON w Krakowie Marta Mordarska, Wicestarosta Powiatu Olkuskiego Jan Orkisz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Wolbromiu Dariusz Gorgoń, kierownik Działu Administracji Sumiriko Pani Tsuruko Haga, przedstawiciele instytucji współpracujących na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek.

Po uroczystym otwarciu i przemowach zaproszonych gości, nasi podopieczni mogli zaprezentować swoje możliwości i umiejętności. Jako pierwsi wystąpili uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej z Lgoty Wolbromskiej w przedstawieniu pt. „Romeo i Julia”. Wiele emocji i wzruszeń dostarczyli laureaci V Małopolskich Impresji Poetyckich Bartłomiej Rams i  Grzegorz Perek. Po chwilach zadumy nadszedł czas na „Legendę o Popielu”, którą zaprezentowali wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Wolbromiu. Dzięki tym występom osoby niepełnosprawne mogły zaprezentować swoje umiejętności aktorskie.

Po występach podopiecznych na scenie pojawiła się kadra, na co dzień  pracująca z dziećmi i młodzieżą naszego ośrodka. W tym dniu zaprezentowali taniec standardowy „Walc” oraz taniec towarzyski „Twist”, czym po raz kolejny zaskoczyli pozytywnie całą widownię jak i swoją koleżankę Asię wręczając jej statuetkę za  choreografię i przygotowanie  do występu.

Po części oficjalnej przenieśliśmy się na plac przy Domu Kultury, aby kontynuować naszą zabawę w tematyce „RYCERSTWO I FANTAZY”.

W pięknych promieniach słońca, które jak zwykle nas nie zawiodło przenieśliśmy się w czasy średniowiecza gdzie Markiz wraz z Markizą zaprosili wszystkich gości na pokaz mody średniowiecznej przygotowany przez wychowanków i  kadrę OREW. 

Wśród wielu atrakcji na zaproszonych gości czekały kramy w skład których wchodziły: Gry Średniowieczne, U Bakałarza oraz Rękodzieło.

Dzięki uprzejmości pana Jana Kołodzieja uczestnicy mogli pooglądać broń białą  oraz poprzymierzać prawdziwą zbroję rycerską.

W trakcie zabawy można było posilić się m.in. kiełbaskami z grilla, bograczem, oraz odwiedzić kram z Królewskimi Smakołykami. Znajdowały się w nim   różnorakie słodkości, orzeźwiające barwne napoje, miody pitne jak przystało na prawdziwą ucztę królewską.

Na zakończenie obchodów Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych zostały wręczone nagrody i dyplomy za udział w konkurencjach sportowych, w których najlepszą placówką okazał się ŚDS Wolbrom zdobywając ufundowany przez P. Adama Zielnika Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom.

Tegoroczne obchody Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych odbywały się w ramach projektu „KULTURA I REKREACJA – DROGĄ DO INTEGRACJI” realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego ze środków PFRON.


7.06.2017


Galeria

W dniu 07.06.2017 r. mieliśmy zaszczyt zaprosić do nas zagranicznych gości w ramach unijnego programu Comenius, koordynowanego przez Panią wicedyrektor  SP nr 1 w Wolbromiu Barbarę Olewińską.

Na barwne,  szalone przedstawienie pt. „Rzepka” w wykonaniu naszej kadry przybyło pięciu nauczycieli z Walii, trzech z Danii oraz trzech z Irlandii. Towarzyszyli im również Pani wicedyrektor Barbara Olewińska oraz Pani Paulina Konieczna.

Przedstawienie zostało przetłumaczone na język angielski przez Panią Edytę Piputę, dzięki czemu z łatwością zostało zrozumiane przez zaproszonych gości. Wszyscy bawili się znakomicie. Nasi goście byli zachwyceni ośrodkiem.


6.06.2017Galeria

Rzepka

Dnia 06.06.2017 z Okazji Dnia Dziecka do naszego Ośrodka zostali zaproszeni uczniowie ze  Szkoły Podstawowej w Zadrożu oraz grupy przedszkolne z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wolbromiu na przedstawienie KARDRA DZIECIOM „ Rzepka”.

Kadra, która wzięła udział w inscenizacji znanego wszystkim utworu J. Tuwima  wykazała się pomysłowością oraz wspaniałą  grą aktorską. Głównym zadaniem kadry było przedstawienie charakteru postaci poprzez gest, ruch i przede wszystkim kostium.

Zaproszonym dzieciom oraz ich wychowawcom bardzo podobało się przedstawienie, rozbawieni tańczyli, śpiewali i dobrze bawili się wraz z aktorami.

Po przedstawieniu dzieci ze szkół wspólnie z wychowankami OREW bawili się na dyskotece zorganizowanej z tej okazji, nie zabrakło również słodkiego poczęstunku oraz zimnych napojów co pomogło schłodzić ich gorące emocje. Zabawa skończyła się relaksacją prowadzoną przez terapeutów OREW.

Dzieciaki zadowolone, pełne wrażeń z uśmiechem na twarzy udały się do swoich szkół.


5.06.2017Galeria

PIKNIK INTEGRACYJNY „WSPÓŁISTNIENIE CZY WSPÓŁDZIAŁANIE? MĄDRA INTEGRACJA”

 

5 czerwca 2017 roku zostaliśmy po raz kolejny zaproszeni do zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół w Wolbromiu na Piknik Integracyjny. Było to już ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie w ramach projektu integracyjnego „Współistnienie czy współdziałanie? Mądra integracja”.

Tak jak zawsze zostaliśmy przyjęci bardzo miło i serdecznie. Cała uroczystość rozpoczęła się pokazem multimedialnym ukazującym całoroczną współpracę. Następnie wymieniliśmy się podziękowaniami za udaną współpracę oraz upominkami. Po części oficjalnej wspólnie obejrzeliśmy brawurowe wykonanie przez wychowawców OREW-u inscenizacji wiersza Juliana Tuwima pt. „Rzepka”.

 

Kolejnym punktem programu były gry i zabawy umożliwiające integrację pomiędzy młodzieżą z obydwu placówek. Na koniec spotkania wspólnie zasiedliśmy do smacznego poczęstunku przygotowanego przez młodzież z Zespołu Szkół.


5.06.2017Galeria

„Podróże małe i duże”

W dnia 29 maja i 5 czerwca wychowankowie II B i C oddziału edukacyjnego wraz z zaprzyjaźnioną młodzieżą z oddziału PDP wybrali się do Ojcowskiego Parku Narodowego. Gdzie podczas wędrówek mieli możliwość poznania nie­zwy­kłego bo­gac­twa i mnóstwa atrakcji geo­lo­gicz­nych, przy­rod­ni­czych i kul­tu­ro­wych OPN. Naj­bar­dziej spek­ta­ku­lar­na jest Do­li­na Prąd­ni­ka. Spo­tka­my tu wy­so­kie, na kil­ka­dzie­siąt me­trów, skały o fan­ta­zyj­nych kształ­tach, wy­wie­rzy­ska i mnó­stwo jaskiń. Pierwsza nasza wędrówka zawiodła nas do Groty Łokietka i Grodziska. Celem naszego drugiego wyjazdu był szlak zielony i znajdująca się na nim Jaskinia Ciemna.

Pomimo zmęczenia wszyscy byli zadowoleni i uśmiechnięci :-D


5.06.2017Galeria

Leśniów

Pielgrzymia ścieżka wydeptana...

Przez wiele lat działania ośrodka, tradycją już stały się wyjazdy naszych wychowanków, którzy w b.r. przystępują do sakramentu Pierwszej Komunii Św., do Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin – Leśniów/Żarki.

W tym roku 05.06.2017 r. grupa 24 dzieci i ich rodziców także wyruszyła na szlak. Na miejscu odbyła się uroczysta msza św. z błogosławieństwem dla każdego uczestnika pielgrzymki. Po mszy zapoznaliśmy się z historią tego miejsca, ciekawie opowiedzianą przez jednego z Ojców Paulinów. Pogodne niebo i słońce nad głową towarzyszyły nam przez cały dzień. Żartom i uśmiechom nie było końca. Wróciliśmy do swoich domów dziękując za każdą łaskę, często niepostrzeżenie otrzymywaną  każdego dnia naszego życia.


3.06.2017Galeria

„Rekreacja z integracją”

3 czerwca 2017 r. Rada Rodziców OREW zorganizowała marsz nordic walking pod hasłem „Rekreacja z integracją”. Choć z dnia na dzień, a nawet z minuty na minutę wykruszała się liczba uczestników, na starcie stanęła co prawda nieliczna, ale za to jakże mocna i wspaniała ekipa :o). Trasa wiodła wśród pól i lasów Lgoty Wolbromskiej. Sielski krajobraz, widok polnych maków i chabrów przywoływał wspomnienia z dzieciństwa. Piękna, prawdziwie letnia pogoda i serdeczna atmosfera sprawiły, że 5,5 kilometrowa trasa wydawała się zbyt krótka. Jednak nie był to koniec miłego spotkania – w gościnnych progach, a właściwie podwórku WTZ  uzupełniliśmy stracone kalorie zajadając pieczone nad ogniskiem kiełbaski.

Wszyscy zgodnie przyznali, że koniecznie trzeba taki rajd powtórzyć :o).


2.06.2017Galeria

Spotkanie z Panią Melodią

Dnia 02.06.2017 r. odwiedzili nas artyści z Filharmonii im. Karola Szymanowskiego z Krakowa. Było to pierwsze spotkanie z cyklu autorskich zajęć umuzykalniających z muzyką klasyczną dla dzieci niepełnosprawnych w ramach programu Kultura Dostępna. Artyści chcieli zapoznać nas ze światem muzyki. Pani Melodia z Panią Podróżniczką,  zapoznała nas z instrumentami: akordeonem, klarnetem i trąbką a muzycy zaprezentowali ich brzmienie. Uczyliśmy się tańca i piosenek. Artyści pokazali nam  przepiękne stroje ludowe łowickie i krakowskie. Bardzo dużo radości dostarczyło wspólne śpiewnie piosenek oraz wspólne odtańczenie „Poloneza”. Wiele emocji wzbudził quiz muzyczny, który wszyscy zaliczyli na piątkę. Kolejne spotkanie z miłymi gośćmi po wakacjach….


1.06.2017Galeria

Dzień Dziecka w OREW Wolbrom

W dniu 01.06.2017 jak co roku w OREW nasi wychowankowie obchodzili uroczysty Dzień Dziecka. Już na samym początku zostali wprowadzeni w niezwykły świat bajek dzięki Julianowi Tuwimowi, który opowiedział historię niesfornej „Rzepki”. Kadra OREW zaprezentowała niesamowicie śmieszną inscenizację zapewniając wychowankom ubaw po pachy. Chwilę później rozpoczęła się dyskoteka, której motywem przewodnim było hasło: Disco ponad wszystko w klimacie lat 80-tych i 90 – tych. Stroje w jakich zaprezentowali się nasi podopieczni pozwoliły wszystkim przenieść się choć na chwilę do tamtych lat. Ponadto nasi wychowankowie mieli okazję uczestniczyć w zawodach sportowych, podczas których musieli pokonać dość trudny i atrakcyjny tor przeszkód. Dzięki twórczości artystycznej na twarzach niektórych wychowanków malowały się kolorowe i niezwykle ciekawe wzory. Wszystkim atrakcjom towarzyszył grill oraz wspólne biesiadowanie.  Życzymy wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Dziecka naszym wychowankom i dziękujemy za udaną zabawę.


31.05.2017Galeria

W środę 31 maja 2017 r. odbyły się kolejne zajęcia w ramach Zespołu Rehabilitacyjno – Terapeutycznego w Lgocie Wolbromskiej - placówki przeznaczonej dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, w tym także z niepełnosprawnościami sprzężonymi, które potrzebują  wsparcia w zakresie rehabilitacji ruchowej, rehabilitacji psychologicznej, terapii komunikacji, rehabilitacji funkcjonalnej i społecznej. Wsparciem w placówce objęto 12 podopiecznych.


31.05.2017Galeria

"Kocham Kraków z wzajemnością"

XVIII Tydzień Osób Niepełnosprawnych "Kocham Kraków z wzajemnością" jest corocznym przedsięwzięciem o charakterze integracyjnym, organizowanym przez Urząd Miasta Krakowa i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przy współpracy organizacji pozarządowych.

Podczas tych dni, osoby niepełnosprawne biorą udział w różnorodnych formach artystycznych. Prezentują swoje talenty aktorskie na scenie, spełniają marzenia, których sami nie byliby w stanie zrealizować. Organizują kiermasze prac rękodzielniczych, dzięki którym chcą pokazać swoje pasje, zainteresowania. Prezentowane prace zostały wykonane przez osoby z różnymi stopniami niepełnosprawności, za pomocą wielu technik, z wykorzystaniem różnorodnych środków i materiałów.

Nasza placówka przygotowała wystawę prac, dzięki której mogliśmy zaprezentować swój dorobek artystyczny. Podziwialiśmy też inne wystawy oraz występy artystyczne na scenie naszych kolegów i koleżanek z innych placówek. Przy okazji zwiedziliśmy krakowski rynek i pobliskie zabytki.

W przyszłym roku planujemy również wziąć udział w tym wydarzeniu.


31.05.2017
SPRAWOZDANIE KOŃCOWE Z DYSTRYBUCJI ARTYKUŁÓW SPOŻYWCZYCH

PODPROGRAM 2016

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Wolbromiu wydało od VIII 2016 r. do V 2017 r. dla 103 osób 515 paczek żywnościowych tj. 5,83136 ton żywności przywiezionej z Banku Żywności z Krakowa w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym Podprogram 2016.

Wydano następujące artykuły spożywcze: makaron jajeczny, ryż biały, herbatniki, mleko UHT,  ser żółty podpuszczkowy, groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, powidła śliwkowe, gulasz wieprzowy z warzywami, filet z makreli w oleju,  szynka drobiowa, szynka wieprzowa, pasztet wieprzowy cukier biały, olej rzepakowy.